Květen: Měsíc oslav, průvodů, a především čistoty a lásky

Květen: Měsíc oslav, průvodů, a především čistoty a lásky
zdroj: Shutterstock

První dva svátky evokující tradici nacházíme již počátkem května a pokud máme štěstí na dobrý rok, tedy pokud nevyjdou zrovna na víkend, můžeme jim děkovat za to, že máme dva dny volna k dobru. Letošní rok 2020 je jedním z těchto dobrých let, protože dnešní den, 1. máj – svátek práce – vychází na pátek a 8. květen – Den vítězství – taktéž na pátek, jen o týden později.

Svátek práce mají mnozí spojený zejména s komunistickým režimem, kdy se konaly povinné průvody škol, zaměstnanců všech podniků ve městě, sportovců a dalších organizací. Svátek má ale svůj původ v USA, kdy v ruce 1890 odvážní dělníci stávkovali a demonstrovali za osmihodinovou pracovní dobu. Kromě toho se traduje, že děvče, které bude políbeno pod rozkvetlou třešní, a ideálně hned z rána, bude krásné po celý další rok a neuschne. S láskou souvisí i další májové svátky, a sice Den matek připadající na druhou květnovou neděli a Den rodiny připadající na 15. května. Osmého května se slaví konec druhé světové války a na pomníky padlých bojovníků a hrdinů se pokládají slavnostní věnce.

Kouzelné májky
Z břízy a jehličnanů stavěli zamilovaní chlapci svým vyvoleným takzvané „májky“ a umisťovali je před okna jejich stavení. Společně pak všichni svobodní muži stavěli jednu velkou májku, jejíž místo bylo uprostřed vesnice. Kromě erotického podtextu čistoty, plodnosti a hojnosti měla též ochrannou moc – věřilo se, že vesnici ochrání před zlými silami, což zřejmě vycházelo z pohanského kultu přírody, kde byl strom vnímán právě jako symbol života a ochrany. Pod velkou májkou se mladí scházeli, musela se také hlídat, aby ji neuloupil někdo ze sousední vesnice, což by bylo považováno za velkou hanbu.

Májové slavnosti
V různých koutech naší republiky dnes dochází k oživování tradice májových průvodů a většinou navazují na filipojakubskou noc a „pálení čarodějnic“. V podstatě se jedná o hromadné obchůzky plné muziky a veselí, které chodí od domu k domu, krásně nastrojený mladý pár zatančí a za odměnu dostane sladké pečivo. Pokračuje se k hlavní májce až na náves, kde dochází k humorným soutěžím, jako je třeba šplhání a podobně, a celý den je zakončen bujarou zábavou a tancovačkou v hospodě. Stejně jako kdysi mají i dnes tyto tradice především socializační funkci – udržet lidi pospolu, učit je spolu žít, komunikovat a veselit se.

Majáles, královničky a jízda králů
Svým způsobem na tuto zvyklost navazují i studentské průvody zvané „majáles“ a v moderní podobě i koncerty, které mohou symbolizovat dávné tancovačky a veselice u piva a pohoštění. Podobný charakter měly i průvody „královniček“ a „jízdy králů“ – v prvním případě, jak název napovídá, se jednalo o průvod děvčat, v případě druhém o průvod chlapců. Zvyky souvisely se zajištěním úrody na polích a také s mládím a dospíváním. Průvodu „královniček“ předcházívalo čištění studánek, kdy panensky čisté dívky zbavovaly zdroje životadárné vody listí a trávy, které zde zbyly po zimních a jarních vánicích, deštích a nečasech.

Svatodušní svátky jako spojení lidové tradice a křesťanské filozofie
S výše zmiňovanými svátky mládí souvisely oslavy letního slunovratu, Letnice, které později splynuly se Svatodušními svátky, v nichž se tak snoubí lidové zvyky vycházející z pohanských kořenů a postupy křesťanské církve a kultury. Podle Bible v tento den sestoupil Duch svatý na Ježíšovy učedníky, což se slaví 50 dní po Velikonocích. Podobně jako v případě Velikonoc se tak jedná o svátky pohyblivé, které někdy vycházejí na květen a jindy na červen. Seslání Ducha svatého na zem symbolizuje zelená lipová ratolest a bílá holubice. Osm dní po Svatodušní neděli se slaví svátek Božího těla mající podobu slavnostního průvodu doprovázeného modlitbami a zpěvy.

Sv. Jan Nepomucký a svatojánské poutě
V květnu se také konaly slavné svatojánské poutě na počest svatého Jana Nepomuckého, patrona kněžích, zpovědníků, mlynářů, vorařů, lodníků, nemocných i zmrzačených. Je také ochráncem před povodněmi i suchem, utonutím, morem i pomluvám. Podle legendy byl tento světec svržen z Karlova mostu, protože odmítl vyzradit zpovědní tajemství královny Žofie. Protože česká lidová tradice rozdělovala rok až do konce 19. století na 8 období, v den svatojánských poutí, tedy 16. května, začínalo takzvané „podlétí“.  

Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho s přáteli! A přidejte si nás na seznam.cz!

Také by Vás mohlo zajímat

Červen: měsíc, kdy přichází léto a končí škola. Jaké tradice s sebou přináší?

Červen: měsíc, kdy přichází léto a končí škola. Jaké tradice s sebou přináší?

Jaro se mění v léto. Zatímco jarní měsíce jako je březen a duben se barvily do zelena, květen již nabíral růžových odstínů a červen plný ve vzduchu visícího příslibu léta se začíná halit do jemné červeně....

Čtěte dál
Sucho: věci, kterými může pomoci každý z nás

Sucho: věci, kterými může pomoci každý z nás

O „suchu“ se mluví i píše, přesto se mnohých z nás osobně nedotýká. A to, co na vlastní oči nevidíme každý den, míváme tendence podceňovat....
Pažitka: její využití v kuchyni a vliv na zdraví

Pažitka: její využití v kuchyni a vliv na zdraví

Podporuje trávení i chuť k jídlu, snižuje krevní tlak, nahradí sůl a chutná podobně jako cibule. Kromě typického aroma, které dodá...

Videorozhovor