Okořeňte letos na jaře talíř něčím trochu netradičním a přidejte k oblohové zelenině či ovoci i jedlé květy: nasbírat je můžete i sami a dost možná se nachází i na vaší zahrádce. Co všechno můžete ve své kuchyni použít?
Je pravda, že květiny většinou slouží pro potěchu oka. Některé z nich lze ale stejně dobře využít k ukojení mlsného jazýčku a polahodění chuťových buněk. Proč byste květiny měli jíst? Protože některé druhy k tomu nejen vybízejí, ale jsou pro tento účel i přirozeně „uzpůsobeny“. Nepředstavujte si to ovšem jako nějakou „kovbojku“ nebo speciální výhybku v systému. Je to tak, že příroda zkrátka nechává vyrůst i některé kytičky, na které se nejen pěkně dívá, ale které se dají stejně pěkně konzumovat. Jaké třeba máme na mysli?
Správné dochucení dokáže divy
Olivový olej, citron, kokosové mléko. Tato dochucovadla v exotických zemích dotvářejí chuť květin, které se zde běžně podávají jako součást zeleninového či ovocného obložení talíře. Podobného zvyku se nemusíme bát ani v Česku. I když se vám na první pohled může příčit vzít květinu do úst, již s prvním soustem zjistíte, že na tom vlastně vůbec nic divného není: a jedlé květy výborně chutnají naložené v octě nebo oleji.
Prohledejte zahrádku a začněte ochutnávat
Jíst se totiž dají květy, které se velmi často běžně pěstují nebo rostou na zahrádkách. Patří mezi ně ibišek, sedmikráska, heřmánek, begónie, zahradní chryzantémy, levandule, pelargónie, růže, pampeliška nebo šeřík. Do úst byste naopak neměli vkládat květy lobelek, narcisu, verbeny, oleandru, azalek, rododendronů nebo kaly. Jejichž požitím byste si mohli přivodit bolesti žaludku a vyvolat zvracení.
Je to jako s houbami
Se sbíráním jedlých květů se to má podobně jako s houbami. Zkušený houbař ví, co si může dovolit, a tak se nemusí obávat experimentování. Ten, kdo je rád, že pozná hříbek, by se měl experimentů vyvarovat. Podobně jako houby je nutné studovat i květy a jejich vlastnosti – jak jsme si totiž sdělili výše, zdaleka ne všechny jsou jedlé, a to dokonce i v případě, že mají jedlé plody.
Pěstujte doma
Co ale platí pro všechny květy je doporučení, že ty, které se chystáte okusit, byste měli pěstovat doma a bez použití pesticidů či jiných chemikálií. Rozhodně byste je neměli kupovat v květinářství nebo jiném obchodě – v takových místech bývají pěstovány pouze jako dekorace, při jejímž opečovávání se mnohdy užívá chemikálií, které by ve vašem těle po požití mohly napáchat pořádnou neplechu.
Květ by měl být rozvinutý
Pokud jste prošli zahrádku a objevili na ní druhy květin vhodné ke konzumaci, můžete se zaměřit na vlastní výběr vhodných kusů. Ty by měly být plně rozvinuté, což signalizuje, že jsou zralé k pojídání. V případě, že byste vybrali květ nedozrálý či přezrálý, by vás překvapila nepříjemně hořká nebo naopak trpká chuť a možná byste už dalším květům ani nedali šanci. Vyhýbejte se také květinám, které mají ovadlé lístky nebo uzavřené či vybledlé květy.
Na závěr je nutno říct, že pokud nemáte s pojídáním květin zkušenost, zavádějte je do jídelníčku pomalu a postupně – jako každou potravinu, kterou jíte poprvé. Vyhnete se tak zažívacím problémům nebo alergickým reakcím. Nechte tělo na nové impulsy pomalu zvykat a sledujte, zda mu prospívají.
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat
Dýňová semínka: Výborné pro imunitu, krásu i mužské zdraví
Sezóna dýní je ideální pro ochutnání oblíbeného dýňového latté, uvaření výživné polévky, která zahřeje i upečení dýňového koláče. Ale také pro bližší seznámení se s dýňovými semínky nebo lahodným, po oříškách...
Čtěte dál