Více než polovinu Země pokrývá voda. Proč bychom jí tedy měli šetřit, když je jí všude kolem tolik? Protože množství vody není nekonečné a má své rezervy. Voda a sucho jsou nyní velká témata. Proč bychom měli myslet dopředu?
Až 97 % vody na Zemi tvoří voda slaná, sladké náleží z celkového množství pouze 3 %a jen 0,5 % je voda pitná. Další 2,5 % sladké vody jsou ukryta v ledu, ledovcích, atmosféře, půdě nebo pod zemským povrchem. Velká část sladké vody je rovněž znečištěna nadměrnou spotřebou, což ji zbavuje užitnosti pro člověka. Se stále rostoucím počtem obyvatelstva a malým procentem pitné vody na Zemi je více než vhodné tento vzácný zázrak chránit a opatrovat.
Co je ochrana vody
Vodu bychom tedy měli chránit. Co to vlastně znamená? Rozumné využívání omezeného přívodu vody a řádnou péči o něj. Protože vodu potřebujeme k životu všichni, doslova na ní závisíme. Není-li vody, není ani života. Proto je naší odpovědností dozvědět se více o její ochraně a o tom, jak můžeme zachovat čisté a bezpečné vodní zdroje pro příští generace. Jinými slovy: Ochrana vody není prací, která je vyhrazena vědcům, hydrologům, lesníkům, manažerům, urbanistům, farmářům nebo majitelům domů. Je na každém z nás, aby se s ní naučil šetřit.
Jaké jsou hlavní důvody k šetření vodou?
1. Minimalizuje negativní dopady sucha
Ačkoliv lidská potřeba vody vlivem růstu populace a rozvoje průmyslu roste, nabídka, kterou máme k dispozici, zůstává konstantní. Ačkoliv se voda nakonec přirozeným vodním cyklem na Zemi vrací, nevrací se vždy na stejné místo, ve stejném množství a ve stejné kvalitě. Snížením množství vody, kterou používáme, se tak můžeme lépe chránit před budoucími roky sucha.
2. Chrání před rostoucími náklady a politickým konfliktem
Neschopnost šetřit vodu může nakonec vést k nedostatečnému zásobování vodou, což může mít drastické následky. Mezi ně patří rostoucí náklady, snížené zásoby potravin, zdravotní rizika a politické konflikty.
3. Pečuje o životní prostředí
Snížení spotřeby vody snižuje energii potřebnou ke zpracování a dodávce do domácností, podniků, farem a komunit, což zase pomáhá snižovat znečištění životního prostředí a šetřit zdroje paliva.
4. Umožňuje nám rekreovat
Voda je k dispozici pro rekreační účely. Nejde jen o bazény, lázně a golfová hřiště, o kterých musíme přemýšlet. Mnoho sladkovodních zdrojů se také používá na zkrášlování našeho okolí – zalévání trávníků, stromů, květin a zeleninových zahrad, stejně jako pro mytí aut a plnění veřejných fontán v parcích. Pokud se nenaučíme vodou šetřit a vyčerpáme zásoby, kde se budeme koupat, čím se budeme kochat?
5. Pomáhá lidstvu
Hasiči, nemocnice, benzínové pumpy, čističe ulic, kluby zdraví, tělocvičny a restaurace – to vše vyžaduje velké množství vody, která poskytuje společnosti četné služby. Pokud se naučíme šetřit vodou šetřit, znamená to, že těchto služeb budeme moci využívat a těšit se z nich i nadále.
Zapojit se může každý
Nemyslete si, že na tom, co děláte, nezáleží. K ochraně vody může svým dílem přispět každý – když se několik drobných činů spojí ve velký celek, začnou se dít velké a významné věci. Všichni můžeme změnit životní styl, abychom snížili spotřebu vody. Zamysleme se nad tím, jak bychom mohli denní spotřebu vody snížit a začněme s tím ještě dnes…
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat

Co udělá digitální detox? Jak se změní vaše mysl i tělo, když odložíte telefon
Dnes si už téměř nedokážeme představit den bez chytrého telefonu, počítače nebo jiných zařízení. Neustálé kontrolování zpráv, sledování sociálních sítí a přísun informací se staly běžnou součástí našeho...
Čtěte dál
Konec starého a začátek nového – na co se připravit v roce 2025?

Cestovní horečka není výmluva, ale opravdový projev těla. Jak s ní bojovat po psychické stránce?

Kosmetické trendy: nontoxic, technologie a šetrnost

Co je to uhlíková stopa a proč bychom se měli snažit, aby zrovna ta naše byla co nejnižší?

Ranní rituály pro radostnější vstávání – proč nám světlo ráno dělá dobře?

Voskované ubrousky jako skvělý zero waste pomocník do domácnosti

Káva v kapslích: pohodlí za cenu zátěže pro životní prostředí

Co vám pomůže stokrát více než krémy na vrásky? No přece obličejová jóga

Přežili jste Valentýna bez kupovaných kytek? Pak jste pomohli přírodě

Význam barev – jak na nás barvy působí a proč?
