Více než polovinu Země pokrývá voda. Proč bychom jí tedy měli šetřit, když je jí všude kolem tolik? Protože množství vody není nekonečné a má své rezervy. Voda a sucho jsou nyní velká témata. Proč bychom měli myslet dopředu?
Až 97 % vody na Zemi tvoří voda slaná, sladké náleží z celkového množství pouze 3 %a jen 0,5 % je voda pitná. Další 2,5 % sladké vody jsou ukryta v ledu, ledovcích, atmosféře, půdě nebo pod zemským povrchem. Velká část sladké vody je rovněž znečištěna nadměrnou spotřebou, což ji zbavuje užitnosti pro člověka. Se stále rostoucím počtem obyvatelstva a malým procentem pitné vody na Zemi je více než vhodné tento vzácný zázrak chránit a opatrovat.
Co je ochrana vody
Vodu bychom tedy měli chránit. Co to vlastně znamená? Rozumné využívání omezeného přívodu vody a řádnou péči o něj. Protože vodu potřebujeme k životu všichni, doslova na ní závisíme. Není-li vody, není ani života. Proto je naší odpovědností dozvědět se více o její ochraně a o tom, jak můžeme zachovat čisté a bezpečné vodní zdroje pro příští generace. Jinými slovy: Ochrana vody není prací, která je vyhrazena vědcům, hydrologům, lesníkům, manažerům, urbanistům, farmářům nebo majitelům domů. Je na každém z nás, aby se s ní naučil šetřit.
Jaké jsou hlavní důvody k šetření vodou?
1. Minimalizuje negativní dopady sucha
Ačkoliv lidská potřeba vody vlivem růstu populace a rozvoje průmyslu roste, nabídka, kterou máme k dispozici, zůstává konstantní. Ačkoliv se voda nakonec přirozeným vodním cyklem na Zemi vrací, nevrací se vždy na stejné místo, ve stejném množství a ve stejné kvalitě. Snížením množství vody, kterou používáme, se tak můžeme lépe chránit před budoucími roky sucha.
2. Chrání před rostoucími náklady a politickým konfliktem
Neschopnost šetřit vodu může nakonec vést k nedostatečnému zásobování vodou, což může mít drastické následky. Mezi ně patří rostoucí náklady, snížené zásoby potravin, zdravotní rizika a politické konflikty.
3. Pečuje o životní prostředí
Snížení spotřeby vody snižuje energii potřebnou ke zpracování a dodávce do domácností, podniků, farem a komunit, což zase pomáhá snižovat znečištění životního prostředí a šetřit zdroje paliva.
4. Umožňuje nám rekreovat
Voda je k dispozici pro rekreační účely. Nejde jen o bazény, lázně a golfová hřiště, o kterých musíme přemýšlet. Mnoho sladkovodních zdrojů se také používá na zkrášlování našeho okolí – zalévání trávníků, stromů, květin a zeleninových zahrad, stejně jako pro mytí aut a plnění veřejných fontán v parcích. Pokud se nenaučíme vodou šetřit a vyčerpáme zásoby, kde se budeme koupat, čím se budeme kochat?
5. Pomáhá lidstvu
Hasiči, nemocnice, benzínové pumpy, čističe ulic, kluby zdraví, tělocvičny a restaurace – to vše vyžaduje velké množství vody, která poskytuje společnosti četné služby. Pokud se naučíme šetřit vodou šetřit, znamená to, že těchto služeb budeme moci využívat a těšit se z nich i nadále.
Zapojit se může každý
Nemyslete si, že na tom, co děláte, nezáleží. K ochraně vody může svým dílem přispět každý – když se několik drobných činů spojí ve velký celek, začnou se dít velké a významné věci. Všichni můžeme změnit životní styl, abychom snížili spotřebu vody. Zamysleme se nad tím, jak bychom mohli denní spotřebu vody snížit a začněme s tím ještě dnes…
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat
Cestovní horečka není výmluva, ale opravdový projev těla. Jak s ní bojovat po psychické stránce?
Cestovní horečka je běžný jev, který přichází, jak při plánování dovolené, tak během samotného cestování. Projevuje se nervozitou a úzkostí, a to z různých důvodů. Její kořeny mohou sahat hluboko do obav...
Čtěte dál