U každé ženy nastává v určitém věku období známé jako menopauza neboli přechod. Návaly horka, konec menstruace, výkyvy nálad, padání vlasů či zvýšená únava – to vše jsou její známé příznaky. Už ne všichni mají povědomí o tom, že existuje něco podobného i u mužů. I oni totiž mají svůj přechod přicházející většinou kolem 50. roku života. V tomto případě se jedná o andropauzu.
Pokud jde o ženský přechod, jedná se o téma veřejně známé a diskutované. Lékaři ženám radí, jak se v tomto období chovat, čeho se vyvarovat apod. O mužském přechodu se ale už tolik nemluví. Muži se andropauzu stydí přiznat a s tímto problémem se svěřují neradi. I proto se hůře odhaduje, jak probíhá a kdy k ní skutečně dochází.
Hlavní příčinou přechodu u mužů je pokles hormonu zvaný testosteron. Ten se snižuje už po 30. roku života, snížená hladina se však projeví právě ve věku 50 let. Příznaky andropauzy se objevují pomalu a často si jich muži zprvu ani nevšimnou. Hlavním z nich je snížená chuť na pohlavní styk. Muži tento problém nesou velmi špatně, a to se samozřejmě odrazí i na jejich náladě. Nastupují tak další nepříjemné příznaky, kterými jsou deprese, nespavost či zhoršená koncentrace. Muži jsou také v tomto období náchylnější na kardiovaskulární obtíže či bolesti kloubů.
Nicméně zásadní rozdíl mezi ženským a mužským přechodem je fakt, že menopauza dříve či později potká každou ženu, ale muž andropauzou nutně projít nemusí. Její nástup závisí např. na genetických faktorech, kouření, obezitě, stresu či pohybové aktivitě muže.
Pokud má muž příznaky nebo jiné zdravotní potíže související s přechodem, je vhodné zajít za lékařem a nechat si změřit hladinu hormonů. Při zjištění snížených hodnot je možné podstoupit léčbu v podobě dodávání potřebných hormonů, které mohou příznaky snížit či zcela odstranit. Ideálním spojencem v boji proti andropauze je také úprava životosprávy. Kvalitní strava, pravidelný pohyb, odpočinek, vyhýbání se návykovým látkám, dostatek spánku – to vše přispívá k dobré kondici, která mužům zajistí oddálení či úplné vynechání přechodu.
TIP: Podpořte organismus v andropauze speciálním doplňkem stravy TESTO BOOSTER.
V případě stravy je vhodné zaměřit se na škrobovou zeleninu, např. brambory, batáty, a kořenovou zeleninu jako je mrkev nebo celer. Dobrý vliv na zvýšení testosteronu má také olivový olej a avokádo. Muži by neměli zapomínat ani na dostatečný přísun bílkovin, které by měly tvořit 20–30 % denního příjmu potravin. Jejich hlavním zdrojem je maso, dále pak vejce, mléčné výrobky, luštěniny či ořechy. Naopak nevhodné jsou ve velké míře celozrnné výrobky s vysokým obsahem vlákniny, které tvorbu testosteronu tlumí.
Muži by si také měli hlídat dostatečný příjem vitamínů a minerálů, které zaručují dostatečnou hladinu testosteronu. Z vitamínů je dobré se zaměřit na vitamín C, D a B6. V případě minerálních látek je pak žádoucí doplňovat hořčík, zinek nebo selen.
Při dodržování těchto jednoduchých zásad lze očekávat, že se mužům přechod podaří nejen dostat pod kontrolu, ale také se mu mohou zcela vyhnout.
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat

Mikroplasty v těle: Skrytá hrozba, které se (ne)vyhneme?
Plasty se staly neoddělitelným znakem moderního života. Usnadňují každodenní činnosti, prodlužují trvanlivost potravin a nacházejí se téměř ve všem, co používáme – od obalů přes oblečení až po kosmetiku....
Čtěte dál
Bosá chůze: Přínosy, rizika a pohled odborníků

Hypermobilita – výhoda vašeho těla nebo handicap?

Pomalý a rychlý dopamin: Klíč k rovnováze štěstí a motivace

Thajské masáže – fenomén moderní relaxace

Prenatální diagnostika: Moderní přístupy a možnosti v těhotenství

Péče o klouby v zimním období – užitečné tipy a význam správné výživy

Balzámy na rty v zimě ochrání, ale mohou skrývat i zdravotní rizika

Jak si po létě co nejdéle udržet opálenou pokožku

Změny počasí a jejich souvislost s migrénou

Kurkuma, koření s věhlasnými účinky. Kdy si ale na její užívání dát pozor?
