Bio potraviny vyhledává stále více lidí a jejich podíl na trhu roste. Jsou ale skutečně zdravější než potraviny z konvenčního zemědělství? A co ona značka „bio“ vlastně znamená? Je vyšší cena v případě biopotravin doopravdy vykoupena vyšší kvalitou?
Proč bychom si měli kupovat předražené biopotraviny, když si takovou bio potravinu v podstatě můžeme vypěstovat doma na zahrádce? Takové otázky si klade řada jedinců, kteří jsou k označení „bio“ přirozeně nedůvěřiví. Je vlastně nějaký rozdíl mezi tím, co si vypěstujeme doma a mezi tím, co nese značku „bio“?
Jaké jsou zásady ekologického zemědělství
Bio potravina je taková potravina, která byla vypěstována podle zásad ekologického zemědělství. Těch je mnoho a mezi nejdůležitější patří tato: v rostlinné výrobě se nepoužívají průmyslová hnojiva, pesticidy ani geneticky modifikované organismy; u živočišné výroby jsou zvířata krmena pouze ekologickým krmivem a rovněž se dbá na zásady tzv. wellfare, to znamená, že jsou jim vytvářeny co nejpřirozenější životní podmínky. Samotné výroby jsou potom vyráběny ze složek přírodního původu, nejsou přidávána žádná aditiva ani konzervanty, případně pouze ta, která jsou povolené přísnou legislativou.
Nekupujte zajíce v pytli: produkt musí mít logo a kontrolní kód
Zelená vlaječka s bílým lupínkem nebo proužkovaný půlkruh v zeleno-bílé kombinaci. To jsou takzvaná bio loga, podle kterých běžný spotřebitel pozná, že se jedná o potravinu v bio kvalitě. O té totiž nevypovídá pouze přízvisko „bio“ v názvu potraviny. Pro potvrzení opravdovosti, férovosti a kvality výrobku se užívá právě oněch zmiňovaných log.
První jmenované je bio logo Evropské unie, v případě druhém se jedná o české národní logo, které značí, že potravina byla vypěstována nebo jinak zpracována na území České republiky. Pod biologem by se potom měl nacházet kód kontrolní organizace, například CZ004. Další důležité potvrzení je věta: Původ zemědělské produkce v EU, nebo mimo EU.
U nebalených potravin se zeptejte na dodavatele
Produkty nesoucí tato označení můžete s čistým svědomím vložit do nákupního košíku, protože se jedná o skutečné bio výrobky. To se týká i ovoce a zeleniny a dalších produktů v bio kvalitě, které jsou v supermarketech většinou balené. Tyto obaly nesou patřičná označení logem, přičemž samotné balení probíhá přímo u certifikovaných prodejců nebo v certifikovaných distribučních skladech.
V případě nebalených produktů se můžete prodejce zeptat na dodavatele a jeho opravdovost potom ověřit na internetu v registru ekologických zemědělců. Podobně můžeme postupovat i na farmářských trzích v případě, že si nejsme jistí seriózností prodejce – zeptáme se ho na údaje jako je IČO a prověříme stejným způsobem.
Přísná legislativa jako garance kvality a bezúhonnosti
Ekologické zemědělství podléhá řadě pravidel a přísné legislativě, jejichž dodržování je pravidelně kontrolováno. Kdo pravidla nedodržuje ať už kvůli tomu, že je nezná nebo že se snaží podvádět, není do systému přijat nebo je z něj nekompromisně vyloučen. To zaručuje, že ekologické zemědělství je šetrnější k přírodě – rostlinám i zvířatům, produkty jsou bez zbytečných „éček“.
Proč jsou bio potraviny zdravější
Pro řadu lidí jsou bio potraviny také chutnější, v jejich prospěch rovněž hovoří četné výzkumy, z nichž jeden prokázal, že obsahují až o necelých 29 % více významných esenciálních nenasycených mastných kyselin podstatných nejen pro zdraví mozku. Ze studií také vyplývá, že rostliny, které jsou pěstované podle zásad ekologického zemědělství, mají vyšší přirozenou imunitu a tím pádem i větší odolnost vůči nákazám (například plísněmi).
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat
Dýňová semínka: Výborné pro imunitu, krásu i mužské zdraví
Sezóna dýní je ideální pro ochutnání oblíbeného dýňového latté, uvaření výživné polévky, která zahřeje i upečení dýňového koláče. Ale také pro bližší seznámení se s dýňovými semínky nebo lahodným, po oříškách...
Čtěte dál