Gynekologický stav obklopený mnoha tabu, mýty a nedostatečným povědomím. Tak lze popsat endometriózu, onemocnění, které může být příčinou neplodnosti a projevuje se mimo jiné nepříjemnými bolestmi v pánevní oblasti. Netýká se právě vás?
Endometrióza je častým gynekologickým problémem a objevuje se až u každé desáté ženy v reprodukčním věku. Jedná se o stav, kdy části děložní sliznice rostou mimo dělohu, obvykle v pánvi kolem dělohy, vaječníků a vejcovodů. Tyto buňky každý měsíc reagují na hormony produkované vaječníky a v období menstruace také krvácejí. Protože ale krev nemůže opustit tělo, může zde zapříčinit řadu neblahých důsledků jako je vznik jizev, srůstů, cyst a zánětů. To všechno může vést až k neplodnosti.
Příčiny vzniku jsou zatím neznámé
Příčiny endometriózy nejsou dosud lékařům zcela jasné, dohadují se však o možných genetických, hormonálních a imunologických důvodech. Mezi projevy tohoto nebezpečného onemocnění patří bolest v malé pánvi, nepravidelné nebo těžké menstruace, bolest během sexu nebo po něm, nepohodlí při vykonávání potřeby na toaletě, krvácení i mimo cyklus, krev ve stolici nebo celková dlouhotrvající únava. Bolesti zesilují zejména v období periody, některé ženy ale nevykazují příznaky vůbec žádné.
U každé ženy se projevuje jinak
Protože se u každé ženy projevuje jinak, je endometriózu velmi těžké diagnostikovat. Projevy se mohou překrývat i s jinými onemocněními, jako je syndrom dráždivého tračníku nebo zánětlivé onemocnění pánve. Z těchto a mnoha dalších důvodů je endometrióza je bohužel považována za dlouhodobý chronický stav, který výrazně ovlivňuje fyzické zdraví ženy, emoční pohodu i každodenní rutinu. V některých případech mohou projevy bránit provádění běžných úkonů, vést k depresím a vztahovými problémům.
Léčba probíhá mírněním příznaků
V mírnějších případech lze během chirurgického zákroku srostlé tkáně odstranit nebo zničit a zvýšit tak šance ženy na otěhotnění, ať už přirozeně nebo po léčbě neplodnosti. Jinak v současné době na endometriózu neexistuje lék, léčba probíhá mírněním příznaků podáváním léků proti bolesti a léčiv podporující hormonální rovnováhu. Pomoci mohou i změny životního stylu v čele s přírodními prostředky jako je pravidelný pohyb, zdravá, vyvážená a pestrá strava nebo horké koupele či termofor pro zmírnění bolesti.
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat
Kurkuma, koření s věhlasnými účinky. Kdy si ale na její užívání dát pozor?
Kurkuma, nazývaná také indický šafrán, má své místo v přírodní lékárně. Je také ideálním kořením, které navíc podporuje správnou funkci imunity. S nástupem podzimu je dobré začít vařit nejrůznější hřejivé...
Čtěte dál