Pokud náš metabolismus funguje správně, je tím zajištěno optimální spalování i váha. Existuje ale řada chyb, kterými si ho zpomalujeme a bráníme si tak nejen v hubnutí, ale i ve správných procesech v těle. A to je škodlivé především pro naše zdraví. Aby tedy metabolismus pracoval, jak má, je důležité zohlednit nejen stravování, ale i další faktory. Jaké to jsou?
Je dobré občas vypnout
Pokud se tělo dostane do stresu, ukládá tuk. Nejprve dojde k hubnutí, protože organismus v nebezpečí sahá do energetických rezerv. Pokud ale tento stav trvá moc dlouho, tělo zastaví tento proces a začne naopak energii střádat. Jestli tedy žijete dlouhodobě ve stresu, hubnout se vám jen tak nepodaří. Proto je velmi důležité vyhýbat se nadměrnému stresu a umět občas vypnout. Jakákoliv aktivita, která vám od stresu pomůže, se počítá. Příznivě tak budete regulovat svůj metabolismus. Může se jednat například o cvičení, procházku, malování, čtení, práce na zahrádce, poslech hudby, masáž, zkrátka cokoliv, co vás opravdu baví a umožní vám to zapomenout na všechny starosti.
Pravidelně se hýbejte
Pohybem přirozeně podporujeme metabolismus a tím také spalování. Zlepší se vylučování odpadních látek z těla a rozproudí se lymfa. Ideální je přiměřený aerobní druh pohybu. Svižná chůze na čerstvém vzduchu je přesně to pravé. S cvičením to ale nepřehánějte, příliš mnoho fyzické aktivity je také na škodu. Zvýší se tím stresový hormon kortizol a tělo v panice začne ukládat tuky. Zhubnout se vám tak stejně nepodaří.
Zkuste omezit chemii
V dnešní době je té chemie všude kolem bohužel až dost, nejen v kosmetických produktech. Jedná se i o pesticidy z ovoce a zeleniny, obilí a konvenčního masa, dále o drogerii v domácnosti (prací prášky, aviváže, čistící prostředky) a plasty. Tenhle koktejl všeho možného dohromady může narušit hormonální rovnováhu, a tedy i hospodaření se zásobami tuku. Neznamená to ale, že byste se teď najednou museli hystericky vyhýbat veškeré chemii kolem vás. Stačí někde ubrat. Zkuste si třeba začít kupovat některé potraviny bez pesticidů nebo omezte konvenční kosmetiku. Dobrou volbou v boji proti přebytečné chemii v těle je také např. brukvovitá zelenina (brokolice, zelí, kapusta, květák), ořechy, česnek, kurkuma, zelená zelenina nebo zelený čaj.
Rozhovor s Petrem Havlíčkem: emočních jedlíků stále přibývá, za nadváhou hledejme emoce
A co dalšího pro sebe můžete udělat, aby váš metabolismus jel hladce a na plné obrátky?
- Jezte pravidelně – pravidelné podněty v podobě jídla zabrání tomu, aby se ukládaly tukové zásoby a zároveň se zrychlí spalování. Proto dbejte na hlavní chody a střídejte je se svačinami.
- Přidejte ovoce a zeleninu – díky obsažené vláknině se zlepší trávení a tím také proces spalování.
- Nešiďte bílkoviny – tráví se nejdelší dobu a o to více energie spotřebuje tělo jejich zpracováním. Ideální je libové maso, ryby, luštěniny a mléčné výrobky.
- Snídejte – je to zkrátka základ. Nastartuje metabolismus a dodá energii na dopolední aktivity.
- Vyhněte se dietám – hlavně ty drastické a jednostranné donutí tělo jet na úsporný režim, a to znamená celkové zpomalení metabolismu. Navíc čím častěji se budete do takových „akcí“ pouštět, tím hůře a déle se metabolismus vrací do normálu.
Chcete, aby váš metabolismus šlapal jako hodinky? Pak je tou nejlepší cestou aktivní životní styl, celková pohoda a nevystavovat tělo žádným extrémům, ať už v oblasti stravy, pohybu nebo pracovní zátěže.
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat
Kysané zelí – domácí je nejkvalitnější a jeho výroba je jednoduchá
Kysané zelí můžete, nebo vůbec nemusíte mít rádi. V každém případě patří zcela oprávněně mezi naše superpotraviny, a řadí se mezi ně díky vysokému obsahu vlákniny, vitamínu C, vitamínu K a železa. Kysané...
Čtěte dál