Možná i u vás doma mezi pokojovými rostlinami kraluje jedna dužnatá, pichlavá dáma – Aloe. Jde o sukulentní trvalku, hojně využívanou díky silným léčebným účinkům, kterou znali už staří Egypťané. Není novinkou, že tyto účinky Aloe objevila i západní medicína a potvrzují je mnohé odborné studie. Aloe vera (Aloe pravá) je stálicí i v tradiční indické, arabské a čínské medicíně.
Z Aloe je možné vyrobit mýdla, pleťové masky, přípravky na vlasy i kosmetické krémy, hojivé balzámy na rty i přípravky na kožní potíže. Využívá se zejména gel obsažený v listech a také šťáva. Gel z Aloe je obsažený v širokém spektru potravinových doplňků a kosmetických produktů.
Gel z dužnatých listů aloe
Aloe vera se pěstuje převážně kvůli gelu a šťávě neboli latexu. Gel z Aloe má protizánětlivé a antibakteriální účinky, najdeme jej uvnitř listů rostliny. Využívá se hojně při ošetření popálenin a řezných ran, je vhodný také ke zmírnění bolesti. Pro odběr gelu se využívají listy rostliny, která dosáhla stáří 2–3 let, někdy se doporučuje stáří rostliny až 4 let. Šťáva z aloe je sama o sobě velmi nedobrá, na chuť hořká, nažloutlá a lepkavá. Získává se z cévních svazků rostliny.
Šťáva (latex) z aloe
Šťáva (latex) z Aloe se využívá při zažívacích potížích nebo také pro detoxikaci organismu. Pro zlepšení chuti a snadnější poživatelnost se do ní přidávají nejrůznější ovocné šťávy, často například šťáva brusinková. V prodejnách, a to ani v těch zaměřených přímo na zdravou výživu, se nikdy nesetkáme se 100% šťávou nebo gelem. Je to kvůli způsobu uchování a rychlosti, jakou by začaly podléhat zkáze, velmi brzy by došlo k plesnivění nebo fermentaci. Jsou proto nutné konzervační přísady. Označení „100% aloe vera“ tak znamená pouze skutečnost, že základem výrobku je kvalitní přírodní šťáva nebo gel z aloe vera, ale v produktu se nacházejí i další látky. Latex, jinak řečeno šťáva z aloe se většinou suší, ale doporučuje se užívat ji s opatrností a nejlépe na základě lékařského předpisu, neboť jde o velmi silné projímadlo.
Využití v kosmetice i v zubním lékařství
Aloe vera má velmi silné protizánětlivé a antibakteriální účinky, které se velmi často využívají v kosmetice, především k ošetření akné, oparů, plísní či ekzémů. Kosmetika z aloe vera má dále hydratační, detoxikační i proticelulitidní účinky. Extrakt z gelu aloe pravé má využití dokonce i v zubním lékařství. Urychluje hojení po extrakci zubu, hojí afty, snižuje množství zubního plaku a tlumí záněty dásní. Výhodou je, že na rozdíl od jiných prostředků má příjemnou chuť a v ústech nepálí.
Jaká kosmetika je vhodná pro suchou pokožku a které látky hledat?
Vypěstujte si tento malý zázrak doma!
Aloe vera má velice ráda světlo a sluneční paprsky, bude se jí dařit v blízkosti okna, nejlépe ve směru na jih. Rostlině vyhovuje běžná pokojová teplota, v zimě by neměla klesnout pod 5 °C. Má raději sušší prostředí bez průvanu. Vzhledem k tomu, že jde o sukulent, rostlina dobře snáší sucho a nepotřebuje častou zálivku. Nejčastější chybou při pěstování aloe vera je právě přelévání, kdy začínají uhnívat kořeny. Rostlinu stačí zalévat jednou týdně, v zimních měsících pak klidně i jednou za měsíc.
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat
Jak si po létě co nejdéle udržet opálenou pokožku
Opálili jste se letos o prázdninách a chtěli byste si krásnou snědou pleť udržet co nejdéle i na podzim? Nebo se teprve na dovolenou ještě chystáte? Zde je několik jednoduchých tipů, díky nimž budete moci...
Čtěte dál