A je to zase tady, omezení kvůli Covidu-19 začínají opět nabírat na síle a rouška je nezbytnou výbavou každého z nás. Nevyhneme se nasazení nejen v MHD, ale už i na všech vnitřních veřejných místech, zdravotnicích zařízeních a mnozí z nás ji nesundávají ani při pobytu na čerstvém vzduchu.
Aby rouška plnila svůj účel, musíme vědět, jak ji správně nasazovat, sejmout, ale také, jak se o ni starat. Pojďme si říci pár základních rad.
Rouška patří k efektivním prostředkům bariérové ochrany, díky kterým se snažíme snížit riziko přenosu nákazy koronavirem. Ovšem jen při dodržení následujících pravidel bude rouška splňovat svou funkci správně.
Jak nasadit a sejmout roušku tak, aby plnila svou funkci
- Roušku nasazujeme a sundáváme s co největší opatrností, abychom se přední části roušky nedotýkali.
- Měla být nasazena tak, aby zakrývala ústa a nos a mezera mezi tváří a rouškou byla na minimu.
- Pokud se během nošení kdykoli dotkneme přední části roušky, umyjeme si a vydezinfikujeme ruce.
- Při snímání roušku uvolníme vzadu za šňůrky či gumičky a sejmeme ji bez dotýkání se přední části.
- Jednorázovou roušku ihned vyhodíme do směsného odpadu, bavlněnou uložíme do uzavíratelného sáčku.
- Po práci s použitou rouškou si důkladně umyjeme ruce a nezapomeneme na dezinfekci.
Jak používat jednorázovou roušku
Na rozdíl od jarního období, kdy byly chirurgické ústenky nedostatkovým zbožím, dnes už jsou běžně k sehnání a lidé jim často dávají přednost – jsou lehoučké a lépe se v nich dýchá. Nevýhodou je nižší životnost, jednorázové použití a tím pádem i větší finanční náročnost. Pokud používáme jednorázovou ústní roušku, musíme myslet na to, že je opravdu jen na jedno použití. Její životnost bývá okolo 3–4 hodin a v případě většího zadýchávání a následného rychlejšího vlhnutí, i méně. Pokud je rouška vlhká, musíme ji neprodleně nahradit novou čistou a suchou rouškou.
Jak se starat o bavlněnou roušku
Pokud používáme textilní roušky z bavlny, lze je použít opakovaně po důkladné dezinfekci, vyprání či vyvaření. Vyvaření používáme v případě, že nenasbíráme větší množství bavlněných roušek. A jak na to? Roušky ponoříme celé do vody v hrnci a vyvařujeme alespoň 5 minut. Po vyvaření necháme roušky ve vodě vychladnout, až poté je vyždímáme, usušíme a pro větší efekt ještě vyžehlíme.
Nasbíráme-li více bavlněných roušek a rozhodneme se pro praní v pračce, postupujeme následovně: Bavlněné roušky pereme vždy odděleně od běžného prádla, používáme běžný prací prostředek, volíme prací program s vyvářkou a pereme minimálně 30 minut na 60 °C a více. Po vyprání bavlněnou roušku usušíme a poté ještě vyžehlíme napařovací žehličkou.
Vyprané bavlněné roušky uchováváme v uzavíratelné plastové krabici, kterou jsme předtím vydezinfikovali, případně si lze roušky nachystat jednotlivě do uzavíratelných sáčků a mít je vždy po ruce.
Mýty o dezinfekci bavlněných roušek
Slyšeli jste o tom, že použitou bavlněnou roušku stačí pouze vyžehlit napařovací žehličkou? Nevěřte tomu! Vždy je nutné roušku nejprve vyprat a vyvařit, a to po každém použití. Stejně tak lživé je tvrzení o umístění roušky do mrazáku, dezinfekce mrazem je zcela neúčinná.
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat
Šípek – jak ho zpracovávat, a přitom v něm uchovat co nejvíce vitamínů?
Podzim se začíná hlásit i změnou počasí a chřipky, či jiná nepříjemná nachlazení na sebe nenechají dlouho čekat. Jak je na tom vaše imunita? Pokud nijak zvlášť, neotálejte s přípravou na chladnější dny....
Čtěte dál