„Mám předsevzetí“, říká baculatá blondýnka Bridget Jonesová aristokraticky odměřenému právníkovi Marku Darcyimu v dnes již legendárním filmu Deník Bridget Jonesové. „Míň pít a přestat kouřit,“ dodává a se smíchem se podívá na cigaretu v jedné a na sklenici s drinkem v druhé ruce. Mark neřekne ani slovo, jen si ji měří pohledem, který nepůsobí vůbec lichotivě….
Bridget určitě není jediná, kdo má s dodržováním předsevzetí problém. Předsevzetí jako taková jsou totiž fenoménem, který vládne počátku každého nového roku a v němž se mnohdy nadmíru a velmi zbytečně přeceňujeme. Klademe na sebe vysoké nároky, to nás stresuje a dopředu zbavuje víry, že dokážeme to, co jsme si usmysleli. Problém ale není v předsevzetí samotných, leží v nás a v našem přístupu k tomu, co jsme se donutili dodržovat. Pokud totiž předsevzetí vhodně naformulujeme a uzpůsobíme sami sobě na míru, máme částečně vyhráno. Cílem je nevnímat předsevzetí jako něco, co musíme, ale něco, co chceme a ideálně se na to i těšíme.
Zformulujme předsevzetí, která vydrží
Těšit se na předsevzetí? Může to znít poněkud surrealisticky, od reality to ale nemusí být zas tak moc vzdálené. Stačí zpomalit, být mírný v očekávání a shovívavý v provádění. Netrestat se za drobné prohřešky, brát je s nadhledem a humorem (podobně jako Bridget), a naopak se chválit za drobné úspěchy a motivovat se tak do dalšího pokračování. Pokud předsevzetí naformulujeme v tomto duchu a nebudeme na sebe klást přehnané nároky, naše šance na úspěch se poměrně dost zvýší. Jak by tedy taková předsevzetí, která se budou dobře dodržovat a která by nám měla vydržet ideálně na věky, měla vypadat?
1. Hýbejme se každý den
Pohyb je základem zdravého života. Lidské tělo nebylo stvořeno k věčnému sezení, ale k pohybu. Pohyb je pro nás přirozený a když jej nemáme dostatek, strádáme – bolí nás záda, klouby, hlava, jsme demotivovaní, unavení a podráždění. Hýbat bychom se měli každý den. Začněme tím, že do každého dne přidáme půl hodinku pohybu – může to být chůze, jóga, tanec, běh nebo cokoliv dalšího. A neomezujme se přitom jen na čas, kdy se pohybu věnujeme organizovaně, začleňme jej do celého dne – každých 45 minut vstaňme ze židle a protáhněme se (děti ve škole přeci také mají každých 45 minut přestávku, aby se protáhly a osvěžily), místo výtahu nebo eskalátoru použijme schody.
2. Choďme na čerstvý vzduch
Ideální je, když spojíme pohyb s pobytem na čerstvém vzduchu. Na tom bychom denně měli pobývat alespoň hodinku. Čerstvý vzduch nás otužuje, okysličuje mozek a umožňuje celému tělu správně fungovat. Zlepšuje také náladu, motivaci a celkové rozpoložení. Pouštějme jej častěji do místností, v nichž trávíme své dny, a větrejme několikrát denně – stačí na 5 až 10 minut, tedy krátce, ale pravidelně.
Cvičení v karanténě: Základní přehled sportovních pomůcek, které se vyplatí mít doma
3. Dodržujme pitný režim
Čistá voda, neslazené bylinkové a ovocné čaje, ředěné šťávy či džusy – to vše můžeme zahrnout do pitného režimu, který bychom neměli zanedbávat. Voda je jednou ze základních složek lidského těla, umožňuje všem jeho systémům správně fungovat a podporuje harmonický průběh metabolických a dalších pochodů. Denně bychom měli vypít alespoň 35 ml na kg tělesné hmotnosti, přičemž toto množství se zvyšuje s fyzickou aktivitou. Nečekejme na pocit žízně a mějme sklenici či láhev s vodou vždy při ruce, abychom příjem tekutin mohli rovnoměrně rozložit do celého dne.
4. Jezme ovoce a zeleninu
Ovoce a zelenina jsou plné vody, vitaminů a minerálů, které naše tělo vyživují od základů. Obsahují také množství vlákniny, jež funguje jako kartáč střev, podporuje dobré trávení a stará se o pocit sytosti. Ke každému dennímu jídlu bychom ideálně měli přijmout porci ovoce nebo zeleniny a výhodné je zařadit ji na počátek konzumace jako předkrm – částečně zasytí, takže toho v konečném důsledku tolik nesníme, a připraví žaludek na příjem dalších živin.
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat
Dýňová semínka: Výborné pro imunitu, krásu i mužské zdraví
Sezóna dýní je ideální pro ochutnání oblíbeného dýňového latté, uvaření výživné polévky, která zahřeje i upečení dýňového koláče. Ale také pro bližší seznámení se s dýňovými semínky nebo lahodným, po oříškách...
Čtěte dál