Existuje mnoho dezinformací v oblasti zdravého životního stylu a cvičení. Některé na vás vyskočí na internetu jako horká novinka, jiné jste slyšeli již před mnoha lety a dodnes se propagují. Možná jste sami už některé „zaručené“ rady a tipy zkusili a po čase jste zjistili, že nejsou tak účinné, jak se na první pohled zdálo. Na které mýty byste si měli dát pozor, pokud chcete ze stravy a pohybu vytěžit maximum?
Mýtus č. 1 – Když na mě jde hlad, napiji se vody a tím ho zaženu
Určitě už se vám nejednou stalo, že vám zakručelo v břiše a dostali jste radu, ať se napijete. Možná tak na chvíli ošálíte svůj žaludek, ale dělat to takhle pořád? Asi ne. Ani s tekutinami se to nemá přehánět. Je také potřeba počítat do svého pitného režimu i skrytou vodu. Tělo denně vyloučí v průměru 2,5 litru. Metabolickou činností se v těle vytvoří asi třetina litru vody a stravou do sebe dostaneme necelý litr tekutin. To znamená, že asi 1,5 litru by tělo mělo přijmout přímo ve formě tekutin. Vždy je ale potřeba brát v potaz i další faktory, jako je věk, pohlaví, zdravotní stav nebo fyzická aktivita. Správné množství tekutin je tedy velmi individuální záležitost. Představte si ale, že byste několikrát denně jídlo vyměnili za sklenici vody. To už je slušná nálož tekutin pro tělo. Nehledě na to, že z vody nepřijmete potřebnou energii a cenné živiny, které vám dá jen strava. Svou snahu (zdravě) zhubnout tak rozhodně nemůžete stavět na rybníku v břiše.
Mýtus č. 2 – Obezita je dědičná, takže nemá cenu se snažit hubnout
To je z části pravda, protože pokud je otec vysoký se statnou figurou a matka má například širší boky, je málo pravděpodobné, že jejich dítě bude kost a kůže. Ale nelze svou váhu svádět na dědičnost, pokud se špatně stravujete a nehýbete se. Máte-li navíc od rodičů vytvořené špatné návyky v oblasti stravy a pohybu už od dětství (například jste zvyklí nechodit pěšky, doma se nikdy pořádně nesnídalo a vaše výlety vždy končily ve fastfoodech), příčina nadváhy bude i jinde než v genech…
Mýtus č. 3 – Cvičím jen kardio, ať ty kila vypotím, a raději neposiluji, jinak přiberu!
Jedná se o velmi časté názory hlavně žen. Po cvičení nejste celí propocení a máte tak pocit, že jste nic nespálili? Omyl. Pocení neznamená automaticky větší spalování tuku. Je to ochranný proces, aby nedošlo k přehřátí organismu. Pokud se tedy vracíte ze cvičení a neteče z vás pot, nemějte z toho špatný pocit. I tak jste pro své tělo udělali maximum.
Cvičíte jen kardio? Je skvělé, když se rozhodnete začít s pohybem, ale opravdu není dobré „jen“ běhat nebo chodit na aerobik. Asi největším mýtem v oblasti cvičení je názor, že když k tomu budete i posilovat, přiberete svaly, a tudíž se hubnutí nepodaří. Svalová hmota je ale velmi důležitá součást na cestě za štíhlejší a krásnější postavou. Vždy platí, že čím více svalové hmoty máte, tím je váš metabolismus rychlejší! A tedy i lépe spalujete. Tak se toho nebojte, vezměte si činky, gumičky, zátěže a pusťte se do posilování!
Největší mýty o hubnutí – přestaňte jim věřit a získejte konečně svou vysněnou váhu!
Mýtus č. 4 – Chci zhubnout, tak jím pouze nízkotučné výrobky
Většina lidí si stále myslí, že se lépe zhubne po nízkotučných produktech. Také tomu věříte a vyhýbáte se tučnějším verzím? Pak s tím přestaňte. Tuk znamená chuť. Když tedy výrobce svůj produkt označí jako nízkotučný nebo bez tuku, musí mu logicky dodat chuť jinak. Nejčastěji je to ale ve formě cukrů nebo dalších nezdravých dochucovadel. Proto čtěte etikety a nesahejte automaticky po výrobcích označených jako „nízkotučné“. Své chuťové smysly více potěšíte malým množstvím tučnějšího sýra než celým balením jeho nízkotučné verze, která vám zhubnout nepomůže a ani nechutná tak dobře.
Každý má dané určité předpoklady ve svých genech, které se dají těžko ovlivnit. Ovšem to ostatní, jako jsou správné stravovací návyky, vztah k pohybu a zdravý selský rozum při nákupu potravin už je jen ve vašich rukách. Stejně jako vaše rozhodnutí, zda budete věřit těmto mýtům.
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat

Fyzioterapie pomůže nejen s bolestí zad, ale i s menstruačními bolestmi. Co tento přístup nabízí?
Bolestivá menstruace, známá také jako dysmenorea, může být pro mnoho žen velmi obtěžující. Vedle běžně užívaných léků jako je ibuprofen existují také alternativní přístupy, které mohou pomoci snížit bolest...
Čtěte dál
Les Mills, BodyPump, Pound: Jaké jsou fitness trendy 2024 a jak se cvičí

Spalovače tuků: opravdu pomohou ke štíhlejší postavě, nebo jsou to jen vyhozené peníze?

Voda v kosmetickém ošetření – pomocník nebo prokletí pleti?

Cheat day: vyplatí se dát den volno od dodržování hubnoucího režimu?

Zelená káva: ideální pomocník na cestě k vysněné postavě?

Příčiny celulitidy a cesty, jak s ní bojovat

Bojové sporty jako cesta k většímu sebevědomí

Jak dodržet předsevzetí a vytrvat na cestě k úspěchu? Jednoduchý návod o sedmi krocích

Novoroční proslov fitness trenéra: jak začít a jakých chyb se vyvarovat

Netradiční adventní výzva na prosinec – týdenní malé výzvy za zdravým životním stylem

Čtyři parametry, díky kterým nesáhnete při výběru proteinu vedle
