Skutečné štěstí vyžaduje odvahu. Skutečná pohoda leží mimo hranice strachu. Proto mohou tohoto stavu mysli doopravdy dosáhnout pouze ti, kteří mají dostatek odvahy. Toho lze docílit čtyřmi způsoby.
Abyste byli šťastní, nemusíte se nutně zamilovat. Nepotřebujete být ani bohatí nebo mít někde schovaný nějaký tajný poklad. Skutečné štěstí nepřinese ani dechberoucí vzhled nebo ohromný dům či nové auto. Spokojenost je magická vnitřní rovnováha, kdy jste šťastní tak, jak jste, s tím, co máte, a nemáte pocit, že by vám něco chybělo. Mnozí myslí, že štěstí najdou venku a nedochází jim, že jej můžeme najít jedině uvnitř – každý uvnitř sebe sama. K tomu vás mohou dovést čtyři jednoduché způsoby, které jsou vzájemně provázané.
1. Převezměte zodpovědnost za svůj život
První způsob, jak dosáhnout štěstí, vychází z toho, se se naučíme nést odpovědnost za vlastní život. Díky tomu přestaneme hledat příčinu štěstí nebo neštěstí v druhých a uvědomíme si, že nemohou nahradit, co postrádáme sami u sebe. Štěstí najdeme teprve tehdy, když si uvědomíme, že jej je pouze uvnitř nás samotných. Odtud jej potom můžeme předávat dál. S tím pomůže několik jednoduchých každodenních úkonů:
- Potom, co ráno vstanete, přesvědčte sami sebe, že dokážete, co si zamanete. Vědomě se také rozhodněte, že nikdo a nic vám nemůže vzít váš vnitřní klid a rovnováhu.
- Rozhodněte se, že nebudete podléhat strachu a nejistotě.
- Mluvte sami se sebou, abyste si připomněli, že jste zodpovědní za své štěstí a že jste svobodní. To znamená, že můžete zastavit vše, co vás obtěžuje a že se naopak můžete zapojit do všeho, co vás zajímá, co cítíte, že přispívá k vašemu osobnímu růstu.
- Rozhodněte se, že budete šťastní. Když se rozhodnete, budete. Toto rozhodnutí musí být vědomé a nikdo jiný ho za vás neudělá.
2. Buďte svobodní
Další způsob hovoří o dosahování štěstí učením se svobodě. Vizualizujte si tyto metody a každý den proveďte několik rychlých cvičení. Zde je postup:
- Každý den věnujte alespoň dvě hodiny pouze sami sobě – čtěte, choďte, meditujte, piště, odpočívejte…
- Věnujte se aktivitám, které vám umožní spojit se se sebou. To vám pomůže cítit se dobře, klidně a vyrovnaně.
- Představte si faktory, které vám berou vaši svobodu a řekněte jim „ne“, že si ji už brát nenecháte. Reagujte na takové podněty. Stanovte limity. Ať už se jedná o cokoliv a o kohokoliv. Vaše svoboda je jen vaše a nikdo nemá právo vám ji brát. Ať už je to kamarádka, která vás zatěžuje svými problémy, aniž by se zajímala o to, jak se máte vy; nebo šéf, který vám volá pozdě večer a chce s vámi probírat pracovní záležitosti.
3. Uvědomte si své obavy a postavte se jim
Nikdo nemůže čelit svým strachům, dokud se na ně nepodívá. Své obavy často nechceme identifikovat, což je logické – bojíme se jich a jejich uvědomění si nás svým způsobem nutí vystoupit z určité komfortní zóny. Jenže pokud to neuděláme, nikdy nad nimi nezvítězíme. Nikdy nebudeme doopravdy šťastní – zní to hrozně, ale je to tak. Nezpracované strachy číhají v nejtemnějších hlubinách naší duše a čekají na správnou chvíli, kdy zaútočí a semelou nás. A chvíle, která je správná pro ně, většinou bývá nejméně vhodná pro nás. Jak se zbavit vnitřních strachů, jak se jim postavit?
- Všechno, co vás trápí a znepokojuje, zapište na kousek papíru. Mohou to být věci, lidé nebo situace.
- Do dalšího sloupce napište, co byste v blízké budoucnosti chtěli najít – svobodu, harmonii, spokojenost, klid a další.
- Do posledního sloupce napište, co musíte udělat, abyste dosáhli toho, co chcete. Přemýšlejte o tom a začněte provádět malé nenásilné změny, které vás dovedou ke štěstí.
4. Věřte, že si zasloužíte být šťastní
Uvěřit, že si zasloužíte být šťastní, souvisí s tím, jak si vážíte sebe sama. I když to zní velmi zvláštně, někdy si nemyslíme, že si štěstí zasloužíme. To může mít několik důvodů – myslíme si, že naše loď už vyplula a spolu s ní i příležitosti, jaké už nikdy nebudeme mít; setrváváme v nešťastném vztahu, protože si myslíme, že všechno je lepší než být sám; utápíme se v poraženeckém myšlení a utvrzujeme se v tom, že už nás nic dobrého nečeká – kvůli tomu upadáme do letargie, která nás obklopuje aurou beznaděje, která může přerůst v depresi. To nemůžeme dopustit, destruktivním myšlenkám se musíme postavit! Dokola si opakujme, že máme právo na štěstí, na další šance. Nenechme nikoho, aby nás přesvědčil o opaku. Nedovolme, aby nám někdo říkal, že „nemůžeme“, „nevíme“, „nezasloužíme si“. Takoví lidé nám berou svobodu, držme si je od těla, neposlouchejme je.
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat
Cestovní horečka není výmluva, ale opravdový projev těla. Jak s ní bojovat po psychické stránce?
Cestovní horečka je běžný jev, který přichází, jak při plánování dovolené, tak během samotného cestování. Projevuje se nervozitou a úzkostí, a to z různých důvodů. Její kořeny mohou sahat hluboko do obav...
Čtěte dál