Barvy jsou všude kolem nás a mají velký význam pro náš každodenní život, aniž si to mnohdy uvědomujeme. I malé změny barev na nás mohou velmi zapůsobit. Vliv barev na naše nálady i pocity je vědecky dokázaný fakt. Proč například zelená uklidňuje a zbavuje nás stresu? Proč červená naopak dráždí a působí agresivně? Říká se tomu psychologie barev.
Naše oblíbené barvy se v průběhu života většinou změní. Barvy, které nás dovedou povzbudit a zlepší nám náladu, však zůstávají stejné. Podle toho, jak na nás barvy působí, se jimi také obklopujeme a například barvy využité v našich domácnostech nebo i na pracovišti o nás hodně prozradí.
Co je to psychologie barev?
Červená povzbuzuje k akci a navozuje pocit síly, žlutá probouzí energii a potenciál, zelená uklidňuje, probouzí harmonii a důvěru, modrá slibuje stabilitu a pocity zázemí. Psychologie barev sleduje, jak jednotlivé barvy ovlivňují nejen naše nálady a pocity z ostatních lidí, věcí či prostředí, ale i způsoby rozhodování. Obklopeni určitými barvami se cítíme dobře a v bezpečí, jiné barvy nás dělají nervózními, cítíme vůči nim averzi, snažíme se jim vyhnout. Odlišně na nás mohou působit dokonce i jiné odstíny barev, o kterých už víme, jak se s nimi cítíme. Různé barvy pomáhají například i psychologům při určování diagnózy u malých dětí.
Barvy všude kolem nás
Dopad barev na lidskou psychiku si uvědomují především obchodníci, tvůrci reklam, ale i lidé pohybující se v umělecké a vizuální sféře. Například i v mateřských školách a prostorách určených pro dětské kroužky to jen hýří jasnými a veselými barvami, které mají děti povzbuzovat, podporovat k tvůrčí činnosti, ale především u nich navodit příjemné pocity zázemí, bezpečí a radosti. Studené barvy se zase objevují například v nemocnicích, v ordinacích či na úřadech, působí uklidňujícím a seriózním dojmem.
Vlastnosti teplých a studených barev
Teplé barvy mají povzbuzující a aktivní účinek, přitahují pozornost. Pokud je jich příliš, mohou člověka zneklidnit. Studené barvy naopak zpomalují a uvolňují, mohou vést k pasivitě. V některých případech mohou mít vlastnosti teplých i studených barev zároveň, například zelená barva často působí uklidňujícím a zároveň živým dojmem. Žlutou barvu si spojujeme s létem a dobrou náladou, vnímáme ji přednostně, může u nás dokonce zesílit pocit hladu, ale i vstřícnost a optimismus. Červená barva znamená aktivitu a činnost, od dětství je nám vštípeno, že je to barva výstražná a signální. Je to barva nebezpečí i barva vášně. Zelená vyvolává pocity harmonie a stability, je to barva zdraví a života. Modrá barva značí pohodu, klid a uvolnění, někdy i touhu a hloubku. Spojujeme si ji s barvami moře, je příjemnou barvou léta a cestování.
Význam barev v různých dobách a kulturách
Psychologické efekty barev na člověka se odrážejí především ve vnímání určité barvy, toto vnímání je však do určité míry subjektivní. Již staré civilizace a kultury užívaly barvy pro léčebné účely, například spolu s působením světla. Účinky těchto metod pomáhali uklidnit nebo zmírnit bolest, jindy zase měli podpořit mysl a dodat energii. Ani dnes není význam barev jednoznačný a liší se v různých společenstvích a kulturách. U nás je například bílá barva tradiční barvou nevinnosti a nevěstiných šatů, v Číně je to barva smutku. Černá je u nás barvou temnoty, strachu a smutku, ve starém Egyptě to byla barva znovuzrození. Výzkumy ukazují, že v mnoha případech je i účinek barev na naši náladu jen dočasný a sílu tohoto účinku brzy předčí zvyk.
Zdroj: celostnimedicina.cz, raidboxes.io/cs
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat
Konec starého a začátek nového – na co se připravit v roce 2025?
Nový rok 2025 bude podle všeho ve znamení velkých změn, ať už společenských, politických, globálních, nebo ryze osobních. V každém případě bude znamenat mnoho výzev, v neposlední řadě pak také nemalé množství...
Čtěte dál