V posledních měsících je na nás kvůli pandemii nového čínského koronaviru okolnostmi kladen velký psychický nátlak. Zároveň ale máme více času na sebe, takže můžeme dát šanci méně konvenčním a více alternativním přístupům, jak vyladit mysl. Meditace jako trénink mysli vedoucí k dosahování stavu klidu a míru by mohla být jedním z nich. Vyžaduje ale stálost a trpělivost. Co pomůže v začátcích?
Výhody meditace jsou četné a nepřísluší pouze jogínům. Nemusíte se zabývat konkrétními nebo speciálními technikami, stačí, když si denně najdete chvilku času pro sebe, zavřete oči a budete jen sledovat dech a vnímat, jak se cítíte. To je jeden z nejzákladnějších způsobů meditace, který ale navzdory zdánlivé snadnosti vyžaduje poměrně velké úsilí. Jak vytěsnit myšlenky, které se tlačí do popředí, a vytěsňovat je vůbec? Jak vlastně s myslí v meditaci pracovat? Přinášíme pár bodů, od nichž se v začátcích můžete „odpíchnout“ a které vám zároveň pomohou udělat z meditace zvyk.
1. Udělejte si pohodlí
Na meditaci se ustrojte do pohodlného, ideálně volnějšího, oblečení. Nezdobte se ničím, co by vám mohlo být jakkoli nebo čímkoliv nepříjemné – ať už jsou to hodinky, náramky nebo řetízky. Meditujte na boso. Pokud je vám zima, zabalte se do deky, nebo si přikryjte jen nohy.
2. Vyberte vhodný čas
Meditujte tehdy, kdy budete vědět, že vás nebude nic a nikdo vyrušovat, kdy nemáte žádné povinnosti a nemusíte nikam spěchat. Pokuste se vyhradit si každý den na meditování určitý čas, který se stane součástí vaší rutiny, třeba podobně jako ranní běhání.
3. Seďte rovně
Držení těla je důležitým aspektem meditace, protože ovlivňuje stav mysli. Záda byste měli mít rovně, ale s uvolněnými rameny a pažemi. Neměli byste sedět zatnutí, ale jemně, vnitřně zpevnění, abyste mohli volně a příjemně dýchat. Kdyby byla poloha moc uvolněná, evokovala by ospalost, přílišné napětí zase vyvolává duševní rozrušení. Nohy překřižte, jak je vám pohodlné, sedací kosti či kolena můžete případně podložit polštářem.
4. Zaměřte pozornost, vizualizujte
Jedním ze způsobů, jak meditovat, povzbudit koncentraci i duševní vyrovnanost, je soustředění se. Může se jednat o dech nebo o něco vnějšího, třeba plamen svíčky. Vyberte si, k čemu budete upírat pozornost, zatímco budete volně dýchat. Pokud vás od onoho předmětu něco odvede, vraťte se k němu, jakmile si to uvědomíte. Můžete také vizualizovat, nebo si představovat a takový předmět vlastně vytvořit uvnitř sebe – ať už se bude jednat o barvu, cestu, jiné místo, světlo…
5. Přijměte myšlenky, které přicházejí a odcházejí
Účelem meditace není myšlenky potlačovat, ale naučit se s nimi pracovat, žít. Jedině to přinese pocit hluboké vnitřní spokojenosti. Proto byste měli při meditaci přestat myšlenky pozorovat, ale dívat se na ně bez toho, že se jimi necháme unést, z jakéhosi nadhledu, dívat se a nesoudit, nehodnotit je: nekritizovat ani nevyvozovat závěry. Jak to může vypadat v praxi? Jakmile se nějaká myšlenka objeví, podíváme se na ní, akceptujeme jí, ale nezabýváme se jí, pouštíme ji dál, necháváme ji jít… A potom se pozorností zase vrátíme k tomu, na co se koncentrujeme – na dech nebo na plamen svíčky, na barvu nebo na cestu…
6. Postupně prodlužujte čas
Začněte pomalu, krátkými časovými úseky, může to být jen pět nebo deset minut. Postupem času můžete začít dobu, jíž meditováním trávíte, postupně a nenásilně prodlužovat, klidně na půl hodinky denně.
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat
Cestovní horečka není výmluva, ale opravdový projev těla. Jak s ní bojovat po psychické stránce?
Cestovní horečka je běžný jev, který přichází, jak při plánování dovolené, tak během samotného cestování. Projevuje se nervozitou a úzkostí, a to z různých důvodů. Její kořeny mohou sahat hluboko do obav...
Čtěte dál