Máte v rodině dědičnou cukrovku, onemocnění srdce nebo mrtvici? Zdá se vám, že přízrak zděděného onemocnění nad vámi visí jako nějaký gigantický stín a znemožňuje vám se volně nadechnout a žít naplno? Tak se nadechněte: lékaři totiž zvýrazňují význam správného životního stylu.
Skutečnost, že se ve vaší rodině vyskytují onemocnění typu srdečních chorob ještě nutně nemusí znamenat, že musí postihnout i konkrétně vás. Rozhodně můžete udělat hodně pro to, abyste tento vzorec prolomili a významným pomocníkem se stává právě zdravý životní styl. Kardiologové potvrzují, že ačkoliv některé geny vedou k některým onemocněním, u většiny lidí zděděné riziko trumfuje zdravý životní styl.
Genetika a srdeční onemocnění
I když ve věci rozvoje srdečního onemocnění může hrát roli až sto různých genů, zdaleka největším faktorem je zdravý životní styl a vaše každodenní návyky. Tedy to, co jíte, jak často se hýbete a také zda nekouříte. To jsou faktory, které zdraví srdce ovlivňují výrazněji než zděděné riziko. Přesto není od věci se informovat o zdravotní historii příbuzných, kteří onemocnění srdce prodělali a o tomtéž informovat i svého lékaře. Ten si potom může více všímat určitých indikací, které by mohly značit blížící se problém, a také se s vámi může domluvit na častějších preventivních kontrolách. Protože i v tomto ohledu platí, že nejlepším lékařem je poctivá prevence.
Souvislost genů a diabetu
Ani v případě cukrovky nemusí být situace beznadějná a genetika vás může zasáhnout jen částečně, je-li náležitě kompenzována správným způsobem života. Velký význam má především pravidelný pohyb a také dodržování zásad zdravé výživy charakteristických vyhýbáním se všemu příliš tučnému (tedy i mastnému), sladkému a také alkoholickému. Jedna studie zjistila, že u jedinců, kteří přirozeně zhubli cvičením a zdravou stravou, došlo k dramatickému zlepšení hladiny glykovaného hemoglobinu, HbA1c, jehož hodnota se při krevních testech využívá k posouzení kompenzace a léčbě diabetu.
Lepší pozdě nežli později
Z toho všeho vyplývá, že čím dříve si osvojíte zásady zdravého fungování, tím lépe. Rozhodně to ale neznamená, že na překopání životního stylu je někdy pozdě. Právě naopak: v tomto kontextu platí, že pozdě není nikdy. A tak se počítá s tím, že mnohá rizika můžete s úspěchem zvrátit ve svůj prospěch i tehdy, když započnete své zdravé snažení v šedesáti nebo i v sedmdesáti letech. Potvrzuje to řada výzkumů: Podle jednoho z nich například dospělí s ischemickou chorobou srdeční mohou cvičením a zdravou stravou riziko srdečních záchvatů zvrátit až o 45 %, což rozhodně není málo.
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat
Cestovní horečka není výmluva, ale opravdový projev těla. Jak s ní bojovat po psychické stránce?
Cestovní horečka je běžný jev, který přichází, jak při plánování dovolené, tak během samotného cestování. Projevuje se nervozitou a úzkostí, a to z různých důvodů. Její kořeny mohou sahat hluboko do obav...
Čtěte dál