Blížící se léto vybízí ke konzumaci piva a dalších alkoholických drinků. Dá se pěkně sedět venku, znovu se otevírají zahrádky a pro případ nepřízně počasí i restaurace, které byly kvůli koronaviru několik měsíců zavřené. Společně s euforií k návratu života do normálu se v nás probouzí i chuť na pořádně orosené pivko. Co ale taková odměna způsobí našemu zdraví?
Pití piva je aktivitou, kterou si mnoho lidí užívá. V Česku se navíc jedná v podstatě o jakousi národní čest, protože Češi jsou národem pivařů, pivo je náš národní poklad. Jeho konzumace má však bohužel celou řadu nevýhod: některé jsou okamžité, jiné se vyvíjejí v čase. Samozřejmě neplatí, že musí potkat každého, kdo si pivo občas dopřeje. Platí to spíše pro ty, u kterých je konzumace na denním pořádku. V čem pivo tělu prospívá a jak může škodit?
Ne denně a ne více než jedno či dvě
Než náš národní poklad trochu shodíme vyjmenováním rizik, které jsou s jeho konzumací spojovány, zmiňme nejprve některé výhody, které mu nelze upřít. Pravdou je, že při umírněném příjmu dodává tělu vitaminy a minerály, může podpořit HDL cholesterol, snížit riziko onemocnění srdce a vzniku ledvinových kamenů. Aby toto platilo, neměli byste jej ale pít každý dena nepřekračovat únosnou denní míru – pro muže jedno velké, pro ženy jedno malé. V opačném případě se vás mohou týkat vedlejší účinky, které splývají s jeho nevýhodami a nebezpečími. O jaké se jedná?
1. Pivní břicho
Nemůže za to přímo pivo, ale nadměrný příjem kilokalorií, který má, především u mužů, tendenci ukládat se do střední části těla, tedy do břicha. Pivo je ale poměrně energeticky vydatné (půllitr dvanáctky má asi 249 kcal), takže jeho denním příjem významně zvyšujete množství energie, kterou do sebe dostáváte, a je pravděpodobné, že se to dříve či později projeví na vaší figuře.
2. Přejídání
Pivo může způsobit rychlý pokles hladiny cukru v krvi kvůli obsahu alkoholu. Důsledkem toho budete mít hlad nebo chuť na nějakou pochutinu, kterou byste si zobli. Zkrátka podněcuje chuť k jídlu – zejména na slané a tučné. To pak v konečném důsledku vede k tomu, že jíte více, než byste měli.
3. Hormonální nerovnováha
Souvisí s předchozími dvěma body. Čím více tuku v těle máte, tím stoupá hladina ženského pohlavního hormonu estrogenu. Stává se to konkrétně tehdy, když množství tuku v těle přesáhne hranici 28 %, což celkově velmi nepříznivě ovlivňuje zdraví. Následkem může být nadýmání, nespavost, ztráta chuti na sex, potíže s pamětí, únava a padání vlasů, u žen neplodnost a zvýšené riziko potratu a u mužů snižování kvality spermií a růst prsů důsledkem snižování mužského pohlavního hormonu testosteronu.
4. Poškozené mozkové buňky
Při častém pití piva riskujete poškození mozkových buněk. To může způsobit problémy, jako je neschopnost soustředit se na to, co děláte.
5. Potíže se spánkem
Kvůli alkoholu tělo uvolňuje stresové hormony. Tím se zvýší vaše srdeční frekvence. Může to také způsobit noční probuzení. Ve skutečnosti může být pití piva zodpovědné za desetinu všech případů nespavosti.
6. Vysoký krevní tlak
Alkohol rozšiřuje povrchové cévy, takže se vám udělá teplo. Zároveň ale zúží cévy v útrobách, které mají daleko větší objem, čili se najednou stejné množství krve nachází v menším prostoru. Důsledkem toho krevní tlak stoupne. Pokud pijete pravidelně, může se krevní tlak zvednout trvale, což zvyšuje riziko infarktu i mrtvice.
7. Pálení žáhy
Pálení žáhy způsobuje pivo hned několika způsoby. Zaprvé uvolňuje svěrač jícnu, díky němuž se kyselý obsah žaludku může snadno dostat nahoru. Zadruhé pivo a alkohol obecně zvyšují produkci žaludečních kyselin a nejhorší je, pokud je konzumujete nalačno: kyselina potom naleptává sliznici žaludku, což může vést ke vzniku žaludečních vředů nebo zánětu žaludku, gastritidě.
8. Poškození jater
Pravidelné denní pití alkoholu také nenávratně poškozuje játra, protože právě ona primárně zpracovávají etanol. To se postupem času projevuje na jejich struktuře, ona ztuční a postupně ztrácí schopnost vykonávat svou funkci. V prvotních fázích se ještě dá situace napravit střídmostí a zdravým životním stylem, postupující choroba ale játra poškozuje nevratně.
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat

Vysoký cholesterol netrápí jen starší generace. Jakým potravinám se preventivně vyhýbat?
Ač to možná každý neví, cholesterol k životu potřebujeme. Bez něj se neobejde žádná buňka v lidském těle, protože je důležitý pro syntézu hormonů a vitamínu D, pomáhá také se zpracováním tuků a je důležitou...
Čtěte dál
Divoké jarní bylinky pro podporu očisty těla

Menstruace nemusí bolet. Zde jsou přírodní prostředky pro úlevu a zmírnění bolesti

Dnes začíná suchý únor. Na co se můžete těšit po měsíci abstinence?

Jak zkrotit chutě, roztažený žaludek a neposlušný inzulín

Alkohol a hubnutí – jak si dopřát skleničku na oslavu Nového roku a neohrozit hubnoucí progres?

Nepříjemné otoky nohou – co je jejich nejčastější příčina?

Co je zdravé, nemusí být dietní a naopak. Najděte balanc!

Syndrom polycystických vaječníků může způsobit neplodnost. V čem spočívá a jaké ženy ohrožuje?

Antikoncepční pilulky a jejich možné vedlejší účinky

Změny, které můžete očekávat po 30. roku života: Co hlavního se v těle ženy děje?

Projevy nízké hladiny testosteronu u mužů a způsoby, jak jeho množství zvýšit
