Mnoho lidí věří, že za zdravou stravu nutně musíme utratit spoustu peněz. Opak je však pravdou. Ušetřit se totiž dá už prvním krokem – když přestanete kupovat drahé chipsy, sušenky, slazené nápoje a další speciální pochutiny, rázem ušetříte a budete překvapeni, jak málo může být oproti tomu správné stravování nákladné.
I když je všude kolem spoustu pokušení, ve skutečnosti léto představuje poměrně ideální období pro vykročení na cestu zdravého životního stylu. Stačí se rozhlédnout – na každém kroku narazíte na čerstvé a lokální plodiny, které můžete využít při přípravě chutných a lehkých pokrmů. Začleňte je do jídelníčku a popřemýšlejte, čím by se daly doplnit. Přinášíme pár rad do začátku, s nimiž vás zdravý životní styl začne bavit a uvidíte, že si na něj velmi rychle zvyknete. Dost možná bude dokonce méně finančně nákladný než ten, jemuž jste se rozhodli dát sbohem.
1. Plánujte
Chcete ušetřit čas i peníze? Zkuste se naučit jídlo plánovat: vytvořte týdenní stravovací plán, sepište nákupní seznam a naplánujte si konkrétní recepty, při nichž zužitkujete ingredience, které jste nakoupili – v různých jídlech se mohou střídat, kombinovat a pokaždé chutnat jinak: vždy využijte čerstvé ovoce a zeleninu a střídejte různé celozrnné výrobky, luštěniny, koření a bylinky. Takový postup jednak zefektivní tvorbu nákupního seznamu, jednak přidá do vaší stravy spoustu rozmanitosti – uvidíte, jak se dají stejné přísady upravit na mnoho způsobů.
2. Vařte doma
Je příjemné se jednou za čas najíst v restauraci a užít si posezení jako celkový kulturní zážitek. Je ale jasné, že pokud budete takové radůstky vyhledávat denně a zaměřovat se navíc na speciální restaurace nabízející kvalitní a zdravou kuchyni, poněkud se vám to prodraží. Naučte se proto vařit doma, což kromě toho, že ušetříte, přinese i další významný benefit – budete přesně vědět, co dostanete na talíř. To usnadní přidání čerstvých a zdravých potravin do jídelníčku a také pomůže snížit příjem cukru, soli a umělých přísad.
3. Nebojte se nakupovat v akci
Trvanlivé potraviny jako jsou luštěniny, rýže, těstoviny nebo konzervovaná zelenina vydrží ve spíži dlouho a zajistí, že nikdy neztratíte inspiraci pro to, co uvařit, nebo že zkrátka budete muset objednat z místního fastfoodu, protože doma nebudete mít z čeho připravit plnohodnotné jídlo. Ušetříte a navíc se zásobíte potravinami, které vašemu organismu svědčí.
4. Nehledejte složitosti
Vedle mýtu, že zdravá strava musí být velmi drahá, se mezi lidmi drží i další pověra a sice, že uvařit zdravé jídlo je poměrně složité. To je ale naštěstí jen další mylná představa. Co je například složitého na uvaření celozrnných těstovin a jejich smíchání s tvarohem, medem a skořicí? A pokud patříte mezi příznivce slaných pokrmů, není nic jednoduššího než uvařit červenou čočku, na pánvi ji smíchat s podušenou cibulkou, mrkví a kupou rajčat dochucených česnekem a oreganem, smíchat s bulgurem a posypat lahůdkovým droždím a petrželkou. Zdravá strava nemusí být nutně nákladná ani složitá. Stačí přemýšlet.
5. Zužitkujte zbytky
Stává se, že navaříme více, než jsme měli v úmyslu, a potom přemýšlíme, co se zbytky. Končí často v koši? To je chyba! Jejich zužitkováním nejen, že ušetříte čas i peníze (nebudete muset připravovat další jídlo z nově koupených surovin), ale také objevíte nové chutě a zajímavé kombinace. Ze zbylých brambor můžete uplácat bramborové knedlíky nebo je využít při přípravě zdravého bramborového salátu s červenou řepou a zakysanou smetanou. Ovoce a zeleninu můžete zamrazit, stejně jako vývar, a vyndat, když je budete potřebovat. Cukroví se dá rozmixovat a použít místo mouky při přípravě chutného dezertu. A takových možností existuje celá řada.
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat
Dýňová semínka: Výborné pro imunitu, krásu i mužské zdraví
Sezóna dýní je ideální pro ochutnání oblíbeného dýňového latté, uvaření výživné polévky, která zahřeje i upečení dýňového koláče. Ale také pro bližší seznámení se s dýňovými semínky nebo lahodným, po oříškách...
Čtěte dál