Střevní nebo zažívací obtíže bývají při dovolených (nejen) v zahraničí častými nechtěnými společníky. Když vás něco takového přepadne v cizí zemi nebo prostředí, je dobré mít po ruce něco, co rychle uleví a způsobí, že obtíže ustoupí. Co rozhodně zabalit do lékárničky?
Změna stravy, vzduchu, prostředí celkově, k tomu stres vyvolaný klasickou cestovní horečkou, mírná dehydratace, teplo. To všechno může způsobit, že se naše tělo při cestách necítí tak úplně „ve své kůži“, což se projeví průjmem nebo nevolnostmi až zvracením. Jak si v takovém případě co nejrychleji pomoci? Sáhněte po jednom z těchto pěti spolehlivých prostředků.
1. Živočišné uhlí
Aktivní nebo živočišné uhlí je dobrým pomocníkem při zástavě akutního průjmu způsobeném tím, že jste snědli něco špatného, nebo při střevní infekci vyvolané bakteriemi či viry. V trávicím ústrojí se nevstřebává (podobně jako vláknina), což mu dává schopnost vázat na sebe škodlivé prvky (bakterie, toxiny, chemické sloučeniny, léčiva, také plyny, hnilobné produkty a různé toxické produkty metabolismu), které vyjdou ven stolicí a v organismu už nemohou škodit. Díky mechanismu působení aktivní uhlí nepomáhá pouze při průjmech a střevních infekcích, ale také při nadměrné plynatosti, nadýmání nebo zažívacích problémech, dokonce zánětech.
2. Jedlá soda
Známe ji jako prostředek, který při pečení dodá nadýchanost, i jako pomocníka při úklidu. Po sodě bikarboně neboli jedlé sodě (NaHCO3) ale můžete sáhnout i v případě, že vás náhle a nevysvětlitelně rozbolel žaludek. Užití je skutečně jednoduché: lžičku prášku stačí rozmíchat ve sklenici vody a celou směs následně vypít. Účinek na sebe nenechá dlouho čekat – při pálení žáhy jedlá soda neutralizuje působení žaludečních šťáv a zklidňuje podrážděný žaludek. Neměli byste ji ale za tímto účelem používat dlouhodobě, vnímejte ji spíše jako akutní výjimečné řešení. Při nadužívání totiž může spustit průjem a v jeho důsledku ztrátu vitaminů a minerálů.
3. Probiotika v kapslích
Rovnováhu střevních bakterií (mikroflóry) pomohou zlepšit také probiotika neboli bakterie mléčného kvašení. Ta se přirozeně nacházejí v zakysaných mléčných výrobcích jako je bílý jogurt nebo kefír, také v kysaném zelí nebo kvašené zelenině. Na cestách se ale vyplatí vsadit na probiotika v kapslích, která můžete mít vždy u sebe a v případě obtíží stačí zapít vodou a čekat, až začnou působit. Tyto živé mikroorganismy obnovují a pěstují přirozenou bakteriální flóru celého trávicího ústrojí a umí proto ulevit nejen od průjmů, ale od celkové rozladěnosti trávicího ústrojí.
4. Bylinné kapky
Přírodní medicína je mocná a řada lidí, kteří jí důvěřují, ví, jak dokáží některé bylinky zklidnit podrážděný žaludek. Koncentraci těchto léčivých látek v ucelené podobě poskytují různé bylinné kapičky, které seženete bez předpisu v lékárně. I když se složení různých přípravků od různých výrobců liší, vždy obsahují bylinky, které příznivě ovlivňují trávení. Patří mezi ně třeba pelyněk, puškvorec, hořec nebo máta.
5. Lék na zástavu průjmu
Do lékárničky rozhodně patří i kvalitní lék na zástavu průjmu (třeba Endiaron). Takové přípravky působí na střeva jako dezinfekce, cílí přímo na špatné bakterie, které problém způsobily (a také na plísně, kvasinky či prvoky, které mohou obtíže rovněž vyvolat) a nedotýkají se těch dobrých.
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat
Kysané zelí – domácí je nejkvalitnější a jeho výroba je jednoduchá
Kysané zelí můžete, nebo vůbec nemusíte mít rádi. V každém případě patří zcela oprávněně mezi naše superpotraviny, a řadí se mezi ně díky vysokému obsahu vlákniny, vitamínu C, vitamínu K a železa. Kysané...
Čtěte dál