Ačkoliv není pravidlem, že každý obézní člověk musí nutně trpět depresí, existuje mnoho případů, kdy jsou tyto dva faktory přítomny a dokonce se vzájemně posilují.
Obezita, stejně jako nadváha, začíná většinou nerovnováhou mezi kalorickým příjmem a pohybem – prvního je nadbytek, druhého naopak nedostatek. To může mít zdravotní důsledky a patří mezi ně nejen zvýšené riziko cukrovky, srdečních chorob, cévní mozkové příhody, artritidy a některých druhů rakoviny. U žen může obezita vést k poruchám menstruace i reprodukce. A kromě toho všeho trpí také psychika, což potvrzuje řada studií.
Když je jediným štěstím jídlo
Zatímco tělesná onemocnění představují vysoce rizikový faktor, psychologická rizika obezity nejsou o nic méně nebezpečná nebo škodlivá. Ve skutečnosti v životě mnoha lidí obezita znamená nástup na cestu stresu, smutku, deprese a úzkosti. Jinými slovy, obezita významně ovlivňuje emoce a může vést k těžkým depresivním stavům: řada obézních se v takových chvílích přejídá a má pocit, že jídlo je to jediné dobré, co v jejich životě existuje.
Obezita jako příčina deprese
Obezita může být sama o sobě příčinou deprese: lidé se nelíbí sami sobě, nesnáší svůj obraz v zrcadle, a tak se přejídají. Roli ale může hrát i sociální stigmatizace: společnost se na lidi s nadváhou nebo obezitou dívá skrze prsty, což je staví do role oběti, v níž se necítí dobře a propadají trudnomyslnosti. Díl viny na tom nesou i média, která veřejnosti ukazují nereálně dokonalá těla, jimž se obézní nepřiblíží ani s notnou dávkou fantazie.
Obézní ženy trpí depresí častěji než muži
Odborníci odhadují, že až ve 43 % případů mezi depresí a obezitou skutečně existuje souvislost. Platí přitom, že tato souvislost se častěji objevuje u žen než u mužů, které mají také od přírody genetické dispozice k vyššímu ukládání tuku. U obézních žen se rovněž k depresi častěji než u mužů přidružují sebevražedné myšlenky. Jediným řešením je pomoc psychologa, psychoterapeuta nebo psychiatra, který nemocnému pomůže vyřešit problémy vedoucí k přejídání. Protože právě závislost na jídle bývá v takových případech oním pověstným kamenem úrazu.
Jak obnovit kontrolu nad emocemi
K nutkavému přejídání může totiž nemocné hnát právě deprese a stavy úzkosti. To často souvisí s negativními zážitky, které nejsou rozpoznány a pacienti je tak nevědomky „zajídají“ – plní prázdnotu a rány v nitru hmotou, jež je ale ve skutečnosti nikdy zaplnit nedokáže. Psychologický zásah pomáhá obézním změnit postoj k nim samým, vypěstovat sebeúctu a usnadní změnu návyků směrem ke zdravějšímu životnímu stylu. To vše na základě obnovení kontroly nad vlastními emocemi.
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat

Bojujete s časem? Osvojte si několik pravidel, které vám pomohou si přestat stěžovat
Snad každý si někdy v životě zoufal, že nestíhá, že toho má moc, že by den měl být delší, že den nemá 48 hodin. Překvapivě, problém je ale hlavně v nás. Žít dobrý život a nebýt v neustálém spěchu je možné....
Čtěte dál
Nejde o obyčejný kartáč! Fenomén suchého kartáčování těla pomůže zatočit s celulitidou

Jak zkrotit neustálé chutě na sladké? Základ je správná práce s bílkovinami

Jednoduché strategie pro zvládání návalů úzkosti

Online jídelníčky mohou být zrádnou pastí. Můžete zhubnout, ale nezdravě

Chyby chronických dietářek, kterých byste se měly vyvarovat

Jak překonat frustraci? Klíčové jsou některé techniky, které si můžete snadno osvojit

Pár týdnu do léta – dostaňte se do kondice pohodově a efektivně

Nevolte mezi chutí a zdravím – zde jsou chutné pokrmy, které si můžete dopřát bez výčitek

Krabičkové stravování: úspora času bez nutnosti trávit hodiny u plotny

Máte dost serotoninu, hormonu dobré nálady? Nyní je ideální čas na jeho doplnění

Jak zhubnout podle zásad ájurvédy? Tisíce let ověřené postupy vám pomohou získat rovnováhu
