Říká se, že nejdříve jíme očima. Pro naše smysly a prožitek je tedy dobré si jídlo připravit tak, aby lahodilo i oku. Stejně jako dortu zkuste dát také dalším pokrmům onu pomyslnou „třešničku“. Tentokrát ale v podobě jedlých květů. Věřte, že dokážou ozdobit jakékoliv jídlo a oživit tak váš talíř nejen v létě. Jako bonus jimi přidáte do pokrmu i nějaké ty živiny, ovšem bez kalorií.
Jedlých květů existuje opravdu mnoho. Snad každý jich zná hned několik, vídáme je totiž zcela běžně všude kolem sebe. Řeč je například o sedmikráskách, heřmánku, violkách, ale také mezi ně patří pampelišky nebo třeba i šeřík. A to není zdaleka všechno. Druhů a barev je spousta, stačí si jen vybrat a ozdobit jím svůj pokrm. Uvidíte, že vám takto nazdobené jídlo bude i více chutnat. Co se všechno dá sbírat? Jak s jedlými květy naložit a jak je uchovávat?
I jedlé květy obsahují živiny a má smysl si je dopřát. Obsahují například látky s antioxidačními účinky, některé květy jsou také chuťově výrazné a takové vám mohou pomoci třeba při problémech s trávením. Co se ale týká kalorické hodnoty, nestojí to v případě jedlých květů ani za řeč. Jedlé květy tedy určitě nemají jen okrasnou vlastnost.
V jaké době a kde květy sbírat?
Květy určitě nesbírejte u silnice nebo v parcích blízko silnic a kde se běžně venčí pejsci. Raději si zajeďte do přírody, dál od města a prachu. Spojte sběr třeba s příjemnou procházkou. Vybírejte ale jen květy, které dobře znáte. Může se totiž stát, že si omylem domů přinesete bylinku, která vám dobře zrovna neudělá. Například šalvěj nebo mák setý může způsobit bolesti břicha nebo i zvracení. Bylinky se hodí sbírat v době největšího květu. Samozřejmě je můžete posbírat i ještě nedozrálé nebo i přezrálé, ovšem zde riskujete jejich přílišnou hořkost.
Vypěstujte si doma své oblíbené druhy
Jedlé květy si ale můžete dopřát i v případě, že se vám je nechce hledat v přírodě. Můžete je jednoduše pěstovat doma na zahrádce, na terase nebo na balkoně. Rostlinky potřebují hodně přirozeného světla, úrodnou půdu i hnojivo. Používejte ale vždy biologické, vhodné pro rostliny, které se konzumují. S bio prostředky počítejte i v případě napadení nejrůznějšími škůdci, abyste květy zachovali stále jedlé.
Uchovejte si květy po celý rok
V momentě, kdy jsou květy ve fázi sklizně, je potřeba je ihned využít, protože jejich trvanlivost v čerstvém stavu je velice krátká. Nemusíte je ale nutně spotřebovat všechny najednou. Pokud vám tedy některé květy zbydou, můžete je uchovávat v ledničce pod vlhkým ubrouskem až tři dny. Jedlé květy si můžete také jednoduše koupit v lyofilizovaném stavu, zejména když víte, že je ihned nemůžete zpracovat. Takové vám vydrží i roky budete-li je správně skladovat. Usušit si ale květy můžete i sami, a to v podobě celých květů nebo nasekaných na kousky, případně usušte jen lístky květů.
Jak květy využít v kuchyni?
Ať už máte květy nasbírané z přírody, nebo jste si je sami vypěstovali, určitě budete chtít vědět, jak je lze využít. Rozhodně se neomezujte jen na zdobení dezertů nebo dortů. Pravidelně jimi oživujte také nejrůznější saláty. Nebojte se je ale servírovat i třeba ke grilovanému masu nebo k rybám. Můžete je dochutit citronem a olivovým olejem a máte chutné květinové dochucovadlo. Máte-li květy usušené, přidejte je do zdravých pomazánek nebo do domácích sušenek. Tradiční sladkost tím ozvláštníte novou vůní a pokud zvolíte květy výrazné barvy, budou sušenky navíc krásně barevné. Specifickou vůni i chuť má například levandule, kterou můžete dnes běžně najít v nejrůznějších receptech. Stále častěji bývá součástí nejrůznějších pokrmů, ale přidává se také do sirupů, do medu nebo čaje včetně čajových směsí. A pokud si potrpíte v létě na chutné a svěží drinky, dejte jedlé květy (čerstvé nebo sušené) do formiček na led, přidejte vodu a získáte tak zcela novou podobu ledových kostek, se kterými vaše okolí okouzlíte.
Vyzkoušejte jedlé květy i ve své kuchyni, zkuste například čekanku, ibišek, růži, fialku, meduňku, květy jabloně, kopru či koriandru, ale i jetele, bazalky nebo macešky. Najděte si svou oblíbenou barvu, vůni i chuť a přidejte květy mezi své gurmánské požitky.
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat
Konec starého a začátek nového – na co se připravit v roce 2025?
Nový rok 2025 bude podle všeho ve znamení velkých změn, ať už společenských, politických, globálních, nebo ryze osobních. V každém případě bude znamenat mnoho výzev, v neposlední řadě pak také nemalé množství...
Čtěte dál