Když se řekne „kaštany“, vybavíme si povětšinou tvrdé hnědé kuličky připomínající ořechy, které děti sbírají na podzim a vyrábějí z nich roztomilá zvířátka sloužící následně jako dekorace. Existují ale i kaštany, které se dají jíst a které jsou bohaté na cenné živiny. Už jste je někdy ochutnali?
Jedlé kaštany se od těch „nejedlých“ na první pohled příliš neliší. Na rozdíl od nich jsou to ale plody kaštanovníku setého neboli jedlého, jedná se o opadavý listnatý strom z čeledi bukovitých. Po úpravě chutnají velmi lahodně a dodají tělu spoustu významných mikroživin mezi něž patří i vitamin C. Mají ostnatou slupku a tmavě hnědou skořápku, obojí je nutné před konzumací odstranit.
Jak jedlé kaštany prospívají zdraví
Půl šálku syrových jedlých kaštanů poskytne zhruba 40 % denní doporučené dávky vitaminu C. Bohužel významnou část tohoto množství ztrácejí tepelnou úpravou. Pro zachování maximální dávky „céčka“ je třeba kaštany opékat při nižších teplotách nebo je sušit v sušičce. I poté, co je uvaříte, ovšem zůstávají kaštany jedlé dobrým zdrojem antioxidantů. Jsou totiž bohaté na kyselinu gallovou a ellagovou, jejichž koncentrace se vařením naopak zvyšuje. Co dalšího kaštany obsahují a s čím mohou pomoci?
1. Podporují zdraví srdce
Antioxidanty a minerály, jako hořčík a draslík, jichž jsou jedlé kaštany plné, pomáhají snižovat riziko kardiovaskulárních problémů.
2. Zlepšují trávení
Jedlé kaštany jsou dobrým zdrojem obou druhů vlákniny, která ve střevech podporuje růst přátelských bakterií a současně funguje jako kartáč střev, čímž zlepšuje peristaltiku a funguje proti zácpám i průjmům.
3. Stabilizují hladinu cukru v krvi
Kromě zlepšení trávení a zažívání se vláknina v kaštanech podílí i na stabilizaci hladiny krevního cukru. Tělo díky tomu cukry získá pomaleji, což pomáhá předcházet skokovým nárůstům hladiny glukózy v krvi, což může být pro lidi s diabetem velmi nebezpečné. Kaštany mají poměrně nízký glykemický index (54), proto jsou velmi vhodným zdrojem sacharidů.
Na co si dávat pozor
Jedlé kaštany snězené za syrova mohou způsobit nevolnost či podráždění žaludku. Proto by se vždy měly tepelně upravit.
Jak jedlé kaštany připravit
V obchodech nebo na trzích je najdete od října do prosince, v tomto období jsou nejčerstvější a tím pádem nejvhodnější k přípravě na konzumaci. Pro vysoký obsah tříslovin by se před jídlem měly upravit a to buď pečením, vařením nebo sušením. Tepelnou úpravou se také zvýší obsah cukru, což kaštanům dodá příjemně nasládlý nádech. Tepelně upravené je můžete rozmixovat na pyré a potírat s ním palačinky, opečené je lze použít místo krutonů na salát. Zobat se dají i jen tak, což známe z vánočních trhů, pro něž je vůně pečených kaštanů typická.
Zdroje: www.webmd.com
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat
Víno, mošt, burčák nebo ocet – jaký požitek nám přinášejí nápoje z hroznů?
Vinná réva patří mezi nejstarší kulturní rostliny. Neznáme přesný věk vinné révy, ale určitě je starší než samotné lidstvo. Vinná réva je vzácná a lidstvu prospěšná rostlina, jakými způsoby však můžeme...
Čtěte dál