Kokos je k dostání v mnoha podobách. Všechny tyto produkty, které z něho pocházejí, jsou důležité pro zdraví organismu i krásu. Převážně díky tomu, že je bohatý na vitamíny a minerální látky, které potřebuje tělo k tomu, aby dobře fungovalo. Překvapí všestranností a použitelností nejen v rámci kuchyně. V indické kultuře je kokos nabízen bohům. V ájurvédě se kokosový olej, mléko a šťáva používá proti vypadávání vlasů nebo při kardiovaskulárních potížích.
Kokosová voda
Kokosová voda (kokosová šťáva) je tekutina přirozeně přítomná v ještě zeleném kokosu, která obsahuje 96 % vody, zhruba 3 % sacharidů a jen minimum tuků a bílkovin. Je doporučovaná jako energetická vzpruha při tělesné únavě díky obsahu minerálních látek (draslík, sodík, hořčík, vápník, fosfor, mangan, zinek a vitamíny C, B1, B2, B3, B5, B6), podporuje acidobazickou rovnováhu a napomáhá díky močopudnému působení s detoxikací těla. Je rovněž zmiňována jako prostředek pro vyrovnání krevního tlaku a management krevního cholesterolu. Díky obsahu minerálních látek a vitamínů podpoří krásu pleti zevnitř.
Kokosová dužina
Je to hlavní část kokosu, jí se čerstvá nebo sušená, obsahuje 44 % vody, obsahuje okolo 35 % tuků (majoritně nasycené mastné kyseliny se středně dlouhým řetězcem, z velké části tvořené kyselinou laurovou), 4 % sacharidů a vlákninu. Slouží jako výborný zdroj minerálních látek (hořčík, železo, draslík, měď, zinek, mangan, selen, fosfor) a vitamínů B a E.
Panenský kokosový olej
Panenský kokosový olej je vyrobený z kokosové dužiny, tuhne při teplotě pod 25 °C, při vyšších pak kapalní. Pro svou stabilitu je ideální na vaření a pečení. Kokosový olej je bohatý na nasycené mastné kyseliny, kterých obsahuje až 60 %. Obsahuje okolo 25 % sacharidů a minimum bílkovin. Z minerálních látek je bohatý na železo, fosfor, mangan, měď, selen.
Co se týče jeho použití na kosmetickém poli, řadí se mezi komedogenní oleje, ale je skvělý například pro zjemnění suchých rtů, vlasovou výživu nebo prevenci vzniku strií v těhotenství. Nedoporučuje se pro pleťovou péči, ale snadno se míchá do tělových produktů.
Kokosová mouka
Kokosová mouka se vyrábí ze sušené dužiny, která je už zbavená oleje. Dužina se namele na jemnou mouku, která je poměrně častou součástí bezlepkové kuchyně. Obsahuje okolo 20 % sacharidů, bílkoviny, je bohatá na vlákninu, proto podporuje dobré trávení. Je dobrým zdrojem manganu a selenu. Snižuje projevy zácpy a působí jako její prevence, nastoluje pocit sytosti. Má nízký glykemický index. Jelikož je přirozeně bezlepková, je potřeba ji smíchat s dalšími druhy mouky.
Kokosový cukr
Kokosový cukr pochází z mízy květů kokosové palmy, která se postupně zahřívá a přeměňuje na cukr. Obsahuje 92 % sacharidů (včetně 85 % sacharózy, 7 % fruktózy, 7 % glukózy), malé procentuální zastoupení bílkovin, minerální látky (draslík, hořčík, železo, zinek, měď), vitamíny B1, B2, B3, B6 a 16 z 20 esenciálních aminokyselin. Kokosový cukr má o něco nižší glykemický index než ostatní druhy cukrů. K dostání je i kokosový sirup, který se vyrábí z nektaru (mízy) květů kokosové palmy.
Kokosový ocet
Vyrábí se z mízy kokosových květů (jako kokosový cukr a sirup), která prochází přirozeným fermentačním procesem po dobu dvou měsíců. Co se týče použití kokosového octu, je skvělý nejen pro dochucování jídla, ale rovněž jako kosmetický prostředek pro no poo vlasové oplachy. V rámci naturopatie se využívá jako probiotický doplněk pro podporu zdraví trávicího systému. Oplývá bohatostí na minerální látky (vápník, hořčík, draslík, sodík, železo), proto může zabraňovat proti projevům anémie (chudokrevnost). Působí jako antioxidant.
Kokosové mléko
Kokosové mléko se připravuje ze strouhaného kokosu. Několik minut se míchá s horkou vodou. Směs se poté přefiltruje přes síto. Stejně se vyrábí i kokosová smetana, rozdíl je v množství přidané vody kvůli konzistenci. Dodává tělu vitamíny skupiny B a minerály (např. hořčík, fosfor, zinek, železo). V kuchyni jej lze kombinovat v mnoha pokrmech a dezertech. Hodí se jako součást kari, míchá se s ovocem, masem nebo mořskými plody a rybami, je ideální do zeleninových pokrmů. Můžete jej přidat do dýňové polévky. Lze jím také nahradit klasickou šlehačku na veganských koláčích.
zdroje: ncbi.nlm.nih.gov, bbcgoodfood.com
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat
Víno, mošt, burčák nebo ocet – jaký požitek nám přinášejí nápoje z hroznů?
Vinná réva patří mezi nejstarší kulturní rostliny. Neznáme přesný věk vinné révy, ale určitě je starší než samotné lidstvo. Vinná réva je vzácná a lidstvu prospěšná rostlina, jakými způsoby však můžeme...
Čtěte dál