Výsledky nedávné studie švédských vědců ukázaly, že covid-19, nemoc, kterou vyvolává nový čínský koronavirus SARS-CoV-2, nepoškozuje centrální nervový systém, a to bez ohledu na závažnost průběhu nebo přetrvávající neurologické příznaky jako je absence čichu, mozková mlha nebo silná únava.
Vědci z University of Gothenburg ve své studii nedávno ukázali, že nemoc covid-19 navzdory očekáváním mozek nepoškozuje. Poznali to měřením biomarkerů v krvi. To naznačuje, že přetrvávající neurologické příznaky, které se u některých jedinců po zotavení vyskytují, nejsou způsobeny poškozením mozku.
Jak studie probíhala
Tato zjištění byla prezentována v magazínu EBioMedicine. Zúčastnila se jí stovka pacientů s covidem-19, kteří se léčili ve Fakultní nemocnici Sahlgrenska v Gothenburgu ve Švédsku. Ti byli rozděleni do skupin podle závažnosti onemocnění – mírná, střední a závažná. Dále jim vědci odebrali krevní vzorky a to nejprve v akutní fázi onemocnění, poté po 3 měsících od prodělání infekce a následně ještě po 6 měsících.
Co vědci zjistili
Ačkoliv u pacientů s těžkým průběhem (vyžadovali hospitalizaci s kyslíkovou terapií nebo mechanickou ventilací) došlo v akutní fázi jednak ke zvýšení biomarkeru naznačujícího poškození neuronů, a jednak toho, který vypovídá o mechanickém poranění mozku, postupně se během dalších sledování tyto biomarkery vrátily ke svým běžným hodnotám.
Přesto až polovina pacientů během dalších měsíců trvání výzkumu hlásila výskyt jednoho či více neurologických symptomů, nejčastěji únavu, mozkovou mlhu a poruchy poznávacích funkcí mozku jako jsou potíže s pamětí nebo s koncentrací. Je pozoruhodné, že vědci nenašli souvislost mezi závažností průběhu a frekvencí jakýchkoliv symptomů.
Dobrá zpráva tedy je, že zvýšené koncentrace markerů vypovídajících o poškození neuronů a mechanickém poranění mozku se po 3–6 měsících od prodělání infekce vrátily k normálu, což naznačuje, že nedošlo k žádnému kontinuálnímu poškození mozku a existuje tedy velká šance na úplné zotavení, i pro ty, kteří se potýkají s nepříjemnými příznaky.
Když ne poškození CNS, tak co?
Zpráva výzkumníků z University of Gothenburg je poměrně překvapivá, protože poškození centrálního nervového systému (CNS) a známky mechanického poranění mozku byly od začátku koronavirové pandemie v souvislosti s ní mnohokrát skloňovány. Výsledky předchozí studie ze stejné skupiny respondentů navíc ukázaly, že podle vyšetření krevních biomarkerů hospitalizovaní pacienti, jimž byla poskytnuta kyslíková terapie nebo péče na JIP, poškození mozku vykazovali.
Co je „long covid“
V posledních měsících je navíc stále více evidentní, že po těžkém covidovém průběhu trpí mnoho pacientů takzvaným „long covidem“ (dlouhým covidem), což je stav charakterizovaný přetrvávajícím neurologickým postižením. Příznaky obvykle zahrnují letargii, únavu nebo zhoršené kognitivní (poznávací) funkce.
Co bude dál
Mechanismus toho, jakým způsobem koronavirus SARS-CoV-2 způsobuje přetrvávající neurologické příznaky dosud není zcela objasněn, nyní se ale díky švédským vědcům ví, že kvůli poškození CNS to není. V navazující studii se nyní badatelé zaměřili na prozkoumání plazmatických biomarkerů u pacientů, kteří se zotavili z covidu a trpí dlouhým covidem, i těch, kteří se s neurologickými příznaky po uzdravení nepotýkají.
Zdroj: sciencedaily.com
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat

Posílení energie bez kofeinu: Jak přirozeně bojovat proti únavě a cítit se svěže po celý den
Každý z nás občas zažije ten pocit – ospalost, těžká hlava, ztráta motivace a neodolatelná chuť na něco, co nás rychle „nakopne“. V moderním světě se často spoléháme na kávu, černý čaj nebo energetické...
Čtěte dál
Pneumokokové infekce – pro koho jsou největším rizikem a jak se před nimi chránit?

Vysoká hladina homocysteinu v krevních testech: Co to znamená a jaká jsou rizika?

Kurkuma, koření s věhlasnými účinky. Kdy si ale na její užívání dát pozor?

Ashwagandha – ájurvédský štít před nežádoucím stresem. Podpoří libido, navodí kvalitní spánek a uklidní

Co se děje s tělem při létání a jakou zátěží jsou pro nás dlouhé lety?

Horké dny zvyšují riziko zdravotních komplikací, pozor si musí dávat hlavně lidé s chronickými onemocněními

Tejpování – při jakých potížích a jak vám pomůže nalepení speciální „pásky“?

Psychosomatika – když jsou výsledky v pořádku, ale vy víte, že je něco špatně

Břišní kýla – příčiny vzniku a základní léčebné přístupy

Prevence je základ: Nestyďte se a pravidelně choďte na gynekologii

Tryptofan: aminokyselina, potřebná pro náš kvalitní spánek a psychickou pohodu
