Veganství neboli stravování založené čistě na rostlinných zdrojích je stále oblíbenější a na tuto cestu nastupuje stále více jedinců. Snad i vlivem toho se možnosti rozšiřují rychlostí blesku a veganství před 5 lety už není jako veganství dnes, kdy mají vegani k dispozici mnoho alternativ jak mléčných, tak masných výrobků. Které z masných alternativ jsou nejlepší a nejzdravější?
Když se řekne „čistě rostlinná strava“, řadě lidí z toho pořád vstávají vlasy na hlavě. Nedokáží si totiž představit, co vlastně budou jíst, když je „všechno zakázáno“. Bohužel totiž stále platí, že naše představa o jídelníčku je poměrně omezená – pečivo, salám, sýr, sem tam jogurt, sem tam nějaké ovoce nebo zelenina. A na ořechy, semínka, luštěniny a obiloviny, kterých existuje mnoho různých druhů, často zapomínáme. Právě ony ale tvoří alfu a omegu veganského jídelníčku, nebo by tomu alespoň tak být mělo.
Jaké alternativy masa jsou vhodné
Skutečnost, že vegani dnes mají poměrně dost možností ohledně toho, co vyberou a zařadí do jídelníčku, je pozitivní i negativní. Pozitivní v tom, že nemusí jíst dokola pořád to samé, což by dlouhodobě nebavilo asi nikoho, negativní v tom, že podobně jako v konvenčním stravování se najednou objevuje množství polotovarů, které slibují usnadnit život a ušetřit čas nutný na přípravu jídla. Lidskému zdraví ale příliš neprospívají – jsou plné soli, konzervantů a dochucovadel, také prázdných kilokalorií.
Není polotovar jako polotovar
Pokud se tedy někdo rozhodně vydat cestou veganství, rozhodně není dobrý nápad vést ho ve stylu k snídani rohlík s veganskou paštikou nebo salámem, k obědu sójové párky a k večeři nějaký veganský burger či karbanátek. Volte spíše alternativy masa, které jsou přirozené, mají méně složek a jsou proto celkově zdravější, protože jsou originální, vzniklé smícháním pár rostlinných surovin a ne přehršlí pomocníků, kteří mají zajistit dlouhou životnost a uměle vyhnanou neodolatelnou chuť. Po jakých veganských „masech“ tedy sáhnout?
1. Tofu
Podobně jako se z mléka sráží sýr, sráží se ze sójového nápoje získaného ze sójových bobů tofu. Proto se mu říká také sójový sýr nebo tvaroh. Obsahuje 15–20 % bílkovin a slouží tak jako jejich bohatý rostlinný zdroj. Výhodou je, že je chuťově neutrální (to přírodní) a přebírá chuť potravin, s nimiž je upravováno. Můžete ho jíst syrové, vařit, dusit, zapékat, smažit nebo z něj připravit třeba pomazánku či „vajíčka“ – rozdrtit vidličkou, osmahnout se špetkou kari, pepře a černé soli chutnající výrazně po vajíčkách. Vybírat můžete z několika druhů – k dostání je tofu přírodní, uzené, marinované, bylinkové, s řasou…
2. Tempeh
Z fermentovaných sójových bobů prorostlých ušlechtilou plísní se vyrábí tempeh, který je ze všech sójových produktů nejlépe stravitelný. K dispozici jsou tři příchutě – natural, uzený a marinovaný a všem se pro podobný způsob zpracování přezdívá veganský hermelín. Tempeh vyniká plnou a výraznou chutí, zejména uzený a marinovaný jsou dobré samy o sobě a není třeba je kdo ví jak dochucovat, spíše dodají příjemný říz pokrmům, jejichž součástí se stanou. 100 gramů tempehu obsahuje v závislosti na typu a značce zhruba 20 gramů bílkovin, což je poměrně slušné množství. Dávejte si ovšem pozor, protože na rozdíl od tofu je tempeh poměrně tučný a co se tuků týče, obsahuje jich skoro stejně jako bílkovin.
3. Seitan
Vedle sóji je poměrně solidním zdrojem bílkovin také pšenice, konkrétně lepek. Právě z toho se vyrábí seitan, další veganská alternativa masa, která je řazena k těm přírodnějším a méně „polotovarovým“. Užívá se nejvíce pro veganské verze českých klasik jako je třeba svíčková. Upravuje se podobně jako maso, jen to zabere méně času. K dostání je opět více druhů, vedle seitanu natural také seitan speciál, se zeleninou a podobně. Ve 100 gramech obsahuje asi 16 gramů bílkovin, za to jen 7 gramů tuků, což je třeba ve srovnání s tempehem poměrně málo.
4. Robi
Dušením, pečením, smažením, marinováním či vařením, tedy stejně jako klasické maso, lze upravovat i další veganskou alternativu masa – jedná se o robi, které se vyrábí ze směsi pšeničných bílkovin, červené řepy, vody a koření. Obsahuje jen minimum tuku, ale poměrně dost bílkovin – ve 100 gramech 24 gramů bílkovin a jen 2 gramy tuku. Nejklasičtější podobou jsou plátky a nudličky. Robi je nutné při přípravě ochutit, samo o sobě má nevýraznou a neutrální chuť.
5. Klaso
Pšeničné bílkoviny najdete také v klasu, což je další česká rostlinná náhrada masa. Prodává se ve „střívku“ podobně jako paštiky a konzistencí, chutí i využitím se nejvíce blíží robi masu. Vybírat můžete opět z více druhů, z hlediska obsahu bílkovina tuků jsou na tom všechny podobně jako robi – ve 100 gramů poskytnou asi 23 gramů bílkovin a 3 gramy tuků.
Zdroj: jimejinak.cz, vegmania.cz, klaso.cz
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat
Proč dát letos šanci kaprovi před řízkem
Kapr je v naší zemi jedním z nejčastějších druhů ryb a snad všichni jej máme spojeného právě se štědrovečerní večeří. Nicméně v posledních letech začíná ztrácet na popularitě a mnozí si ke sváteční hostině...
Čtěte dál