Trávicí enzymy najdete v mnohých spalovačích tuků. Pokud jste ale vegetariáni či vegani nebo prostě nechcete užívat jejich živočišnou formu, nemusíte si zoufat. Vyskytují se totiž i v rostlinách a opravdu fungují.
Jak vlastně fungují trávicí enzymy v organismu?
Enzymy jsou bílkoviny, které katalyzují chemické reakce v našem těle. Jsou přítomny mimo jiné v celém trávicím traktu od úst až po střeva. Mají za úkol regulovat proces trávení štěpením jednotlivých složek potravy (sacharidů, bílkovin a tuků), které se posléze ve svých základních formách vstřebávají a jsou dále využity v procesech tvorby energie. Nedostatek těchto enzymů může být zdrojem různých poruch trávení, kdy se objevuje nadýmání, plynatost, průjem, bolesti břicha, ztučněná stolice.
Rostlinné trávicí enzymy papain a bromelain
Rostlinné proteolytické trávicí enzymy, konkrétně bromelain a papain, jsou často zastoupeny v doplňcích stravy.
Bromelain pochází z ananasu (Ananas comosus). Na rozdíl od jiných enzymů, jejichž degradace probíhá v trávicím systému, je částečně vstřebáván tělem a cirkuluje v krvi. Má protizánětlivé a imunostimulační vlastnosti. Dnes se používá k usnadnění hojení po chirurgickém zákroku nebo sportovním úrazu, ale také k léčbě sinusitidy nebo flebitidy. Působí na fibrin a fibrogeny (látky související se srážením krve) tím, že stimuluje tvorbu a uvolňování protizánětlivých prostaglandinů a eliminuje ty prozánětlivé. Doporučuje se například v případě bolestí pohybového aparátu.
V potravinářském průmyslu se s ním setkáte jako se změkčovačem masa. Podle dostupných studií zlepšuje všechny trávicí procesy a zároveň chrání sliznice žaludku a střev. Rovněž se doporučuje při zadržování vody v těle. Je doporučován jako doplněk ke komplexním spalovačům tuku či kurkuminu ve spojení s piperinem. Mnohdy je v nich také obsažen. Není vhodný pro těhotné ženy a děti, alergiky na olivy, pyly a ananas.
Papain, který se vyskytuje v latexu papáje (Carica papaya), patří rovněž do proteolytických enzymů. Má velmi podobné vlastnosti jako bromelain. Najdete jej v kosmetice i potravinářském průmyslu. V některých afrických zemích jej zdravotníci používají k léčbě popálenin. V naturopatii se indikuje při poruchách trávení. Má výborný protizánětlivý účinek.
Doporučuje se pro lepší trávení bílkovin, proto je oblíbený při hubnoucích kúrách, zaměřených na obvod pasu. Aktivitou je podobný živočišnému trávicímu enzymu pepsinu. Není doporučován těhotným ženám a lidem s alergií na latex.
Kdy nastává deficit trávicích enzymů?
Ať už se jedná o omezenou produkci trávicích enzymů nebo jejich špatné fungování v těle může je způsobit několik faktorů. Kromě nedostatečného žvýkání potravy nebo poruch orgánů, které se podílejí na jejich tvorbě (např. slinivka břišní, žlučník), narušuje jejich funkce také konzumace alkoholu, některé léky, věk, problémy se mohou objevit také, v případě podvýživy nebo špatně nastaveného stravovacího režimu a pokud jste po operaci trávicího traktu.
Běžně dostupné trávicí enzymy lze sehnat při potřebě jejich doplnění v rostlinné i živočišné formě. V případě pohybností o vhodnosti užívání trávicích enzymů (např. při diabetu nebo jiných onemocněních) je dobrá lékařská konzultace. V případě jejich zařazení pro podporu hubnutí můžete kontaktovat nutričního terapeuta.
Zdroje: healthline.com, everydayhealth.com
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat
Kysané zelí – domácí je nejkvalitnější a jeho výroba je jednoduchá
Kysané zelí můžete, nebo vůbec nemusíte mít rádi. V každém případě patří zcela oprávněně mezi naše superpotraviny, a řadí se mezi ně díky vysokému obsahu vlákniny, vitamínu C, vitamínu K a železa. Kysané...
Čtěte dál