Už jste ochutnali sušené maso? Zdravá svačina, plná hodnotných živin, sloužící i jako skvělá chuťovka. V obchodech nalezneme spoustu druhů, příchutí, takže si na své přijde opravdu každý. Můžete si ho dokonce vyrobit i doma. Odkud tradice a nápad sušeného masa vlastně pochází, jaké má složení nebo jak si jej vyrobit doma?
Kde se vzalo sušené maso?
Obecně vzato, konzervace nasolováním a sušením, se používala již ve starověku. Je to jeden z původních procesů, jak docílit toho, aby maso vydrželo dlouho a zároveň nebylo náročné na skladování. Záznamy o takovémto zpracování masa sahají až do dob starověkých civilizací (Mezopotámie, Egypt, Řecko) či Římské říše (234–149 př.n.l.). Sušení následně ale využívali například i severoameričtí indiáni a lidé v Indické říši.
Sušené maso můžeme znát jako jerky, biltong či bites a jiné. Rozdíl mezi nimi je ve způsobu zpracování. Zde se převážně zaměříme na nejtypičtější a nejrozšířenější sušené maso, a to jsou jerky. Jedná se o severoamerickou variantu, jejíž název pochází ze španělského „ch‘arqui“, kdy si španělští kolonizátoři sušili na lodích plátky masa. Nejčastěji se používalo maso hovězí, bizoní, drůbeží a vepřové.
Zdroj kvalitních bílkovin
Porce sušeného masa má většinou přibližně 25–30 gramů a obsahuje v kolem 60–116 kalorií.
Ačkoli se může na první pohled zdát, že porce je zanedbatelná, je plná bílkovin (v průměru 9,4–12,5 g), které se podílí nejen na zahnání pocitu hladu, ale jsou potřebné především pro tvorbu svalové hmoty, zvyšují termický efekt stravy, pomáhají v odbourávání tuků, snižují krevní tlak a celkově jsou nezbytné při rekonvalescenci.
Dospělý člověk by měl denně přijmout nejméně (!) 0,8 gramů bílkovin na 1 kilogram hmotnosti. Takže například muž s průměrnou hmotností a se sedavým zaměstnáním, by měl za den dodat tělu 56 gramů bílkovin, žena pak 46 gramů. Jeden balíček jerky nám tedy významně přispěje do celkového denního příjmu kvalitních bílkovin, nemyslíte?
Sušené maso většinou obsahuje minimum tuku, nicméně také hodně záleží, z jakého masa je vyrobeno. Nejčastěji můžeme na trhu vidět jerky z hovězího, vepřového, krůtího či kuřecího masa. Používá se však ale například i maso jelení, dančí, pštrosí, klokaní, dokonce i maso rybí ad. Jistou „novinkou“ je dokonce i varianta pro vegany – sójové jerky, jež je od toho pravého takřka k nerozeznání.
Další složení sušeného masa se velmi odvíjí podle toho, jaké přídatné látky obsahuje.
Na obalech se také můžeme setkat s označením E252 a E250. Jedná se o dusičnan draselný a dusitan sodný, jež se přidávají k masu kvůli konzervaci a barvě. Prodlouží se tak životnost výrobku, sníží se riziko výskytu mikroorganismů či otravy botulotoxinem a maso má sytější červenou barvu. Tak jako jiná „éčka“, i tato jsou ve zdravé výživě ne zrovna žádoucí, proto bychom si jejich příjem měli alespoň trochu hlídat.
Obohaťte a zpestřete svůj jídelníček nejen při dietě
Sušené maso je zajisté skvělou pochoutkou. Zkuste vedle obvyklých brambůrek či tyčinek podat na stůl právě sušené maso, určitě si na něm pochutná i vaše návštěva.
Díky svému nenáročnému skladování a hodnotnému složení, využívají jerky i lidé například na cestách a výletech jako rychlou svačinku. Čeká-li vás dlouhá jízda autem nebo jste dokonce řidič z povolání, můžete v průběhu zkusit žvýkat sušené maso, které skvěle udrží vaši bdělost.
Velké zastoupení příznivců je především ze strany sportovců a lidí, vyznávajících zdravý životní styl. Horolezci, turisté, závodníci, cyklisté, kulturisté a mnoho dalších jistě ocení rychlou a chutnou dávku kvalitních bílkovin a energie.
Držíte právě redukční dietu? Neváhejte vyzkoušet právě sušené maso, které je vhodnou a oblíbenou potravinou u lidí, jež se snaží shodit nějaká ta přebytečná kila. Plnohodnotné bílkoviny jsou při redukci velmi žádoucí, navíc vás zaručeně zasytí. Jerky obsahuje také minimum tuků a sacharidů a obsah energie vám také nijak nenaruší váš dietní plán, naopak, lze jej díky složení jednoduše zakomponovat do redukčního jídelníčku. Kvalitní sušené maso by také nemělo obsahovat téměř žádný cholesterol, což ocení zejména ti, kteří si musejí hlídat jeho příjem.
Kdo by měl být s konzumací opatrný?
Ačkoliv se zdá tato pochoutka skvělou volbou pro každého, lidé s vysokým krevním tlakem by měli být se zařazováním sušeného masa opatrní. Některé produkty totiž obsahují vysoké množství soli, proto je potřeba, hlídat si nejen složení, ale také množství, které sníme.
To samé platí i ohledně množství bílkovin, které jsou pro naše tělo nepostradatelnou živinou, nicméně všeho moc škodí, a to i v tomto případě. Jak bylo výše zmíněno, jerky obsahuje opravdu hodně bílkovin v malém množství, proto je nutné, hlídat si i jejich příjem.
Troufnete si na vlastní výrobu?
Sušené maso dnes najdete skoro ve všech obchodech s potravinami, drogeriích, benzinových pumpách a dalších. Pokud jste jeho příznivcem, zkuste si výrobu doma, je sice časově náročnější, ale dostane se vám skvělého výsledku, a navíc si jej můžete ochutit podle sebe.
Základní recept:
- 1,5 kg libového masa dle vlastního výběru (hovězí, kuřecí, krůtí, vepřové) nakrájejte na co nejtenčí plátky a vložte do uzavíratelného sáčku
- následně přidejte k masu 3 stroužky utřeného česneku, sójovou omáčku či barbecue omáčku dle chuti, špetku soli a pepře
- poté sáček uzavřete a pečlivě protřepejte, aby se přísady dostaly všude a takto připravené několik hodin (nejlépe přes noc) marinujte v lednici
- dále pak maso vyjměte ze sáčku a sušte za nízké teploty buď v sušičce nebo v troubě na 50–60° cca 10 hodin
- hotové sušené maso (získáte přibližně 500 g) poznáte tak, že se láme
- nechte vychladnout a dejte do vhodné uzavíratelné nádoby
Zdroje: bezhladoveni.cz, BLOG jamon.cz, 4health.cz
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat
Proč dát letos šanci kaprovi před řízkem
Kapr je v naší zemi jedním z nejčastějších druhů ryb a snad všichni jej máme spojeného právě se štědrovečerní večeří. Nicméně v posledních letech začíná ztrácet na popularitě a mnozí si ke sváteční hostině...
Čtěte dál