Většina odborníků se shoduje na tom, že se bez snídaně nedá úspěšně a zdravě začít den. Faktem ovšem je, že ne všichni snídat nutně potřebují. Vždy je zásadní naslouchat svému tělu a podle toho denní jídla řešit. Někdy si můžete vynecháním snídaně způsobit přejídání během dne, jindy vás tento krok nasměruje k úspěšnému hubnutí. Jak to tedy se snídaní je?
Snídaně vždy patřila mezi tři hlavní jídla dne. V dřívější době o její nutnosti asi nikdo nepochyboval, ráno se zkrátka snídalo. Lidé často vykonávali fyzickou práci a bez ranního přísunu zdrojů energie by to jen těžko zvládali. Dnes nám ale často přirozený pohyb chybí, pracujeme nejvíce vsedě, a proto už snídaně není takovou nezbytností. Někteří tedy začínají svůj den až obědem.
Snídaně nemusí být pro každého
Naše tělo je schopné přizpůsobit se lecčemu, a tedy i tomu, když se rozhodnete vynechávat snídani. Je ale otázkou, co to s vámi může udělat v dlouhodobém měřítku. Někteří lidé si tím mohou zadělat na obezitu či jiné zdravotní obtíže, jiní zase něco takového nepocítí, a naopak se budou cítit lehce a plní energie. Zapomeňte tedy na názor, že snídat musí všichni bez rozdílu. A zkuste porozumět potřebám vašeho těla, k tomu je dobré vědět, co se v něm děje během noci i po ránu.
Co se v těle děje během lačnění
Když spíme, naše tělo pracuje, a k tomu mobilizuje energetické zásoby uložené v jaterním glykogenu a v tukové tkáni. Jaterní glykogen má za úkol udržovat stálou hladinu krevního cukru. Jeho zásobu můžeme vyčerpat za 12 až 24 hodin, přičemž délka lačnění mění vzájemný poměr inzulinu a glukagonu (hormonů ovlivňujících hladinu krevního cukru). Pokud období lačnění nezakončíme snídaní, naše tělo přechází do hladovění a spouští katabolické procesy. Když lačnění přejde v hladovění, organismus se bude snažit využít všechny možné mechanismy, aby tělo udržel při životě. Tento proces může probíhat v různém čase podle daného metabolismu. Možná si teď říkáte, že nesnídat je ideální způsob, jak zhubnout. A opravdu to někdy může fungovat, například dle přerušovaného půstu. Ovšem není to cesta pro každého. Řada lidí se díky chybějící snídani začne přejídat a bude mít neovladatelnou chuť na sladké.
Jaké potíže hrozí při vynechání snídaně
Zdravé tělo má dostatek schopností zvládnout bez problému například situaci, kdy zaspíte a snídani už nestíháte. Jinak ale hladovění může být i nebezpečné. Problém může být, když tělo začne bílkoviny významně využívat jako zdroj energie. V řádu dnů to pak může vést až k záporné proteinové bilanci. Pokud se nenasnídáte, můžete se také cítit bez energie, budete nervózní a dojít může také k hypoglykemii. Právě tento stav může být velmi nepříjemný, leckdy i nebezpečný. A jak se projevuje? Slabostí, třesem rukou, nevolnostmi, motáním hlavy nebo studeným potem. Zejména citlivější jedinci by si měli na ranní lačnění dávat pozor. K hypoglykemii může ale vést také pohybová aktivita ve vyšší intenzitě, kdy jste před tím nesnídali či nesvačili. Výjimkou tohoto stavu není ani alkohol, který jste třeba požívali předchozí večer.
Hubnutí se snídaní, nebo bez?
Jedním z rizikových faktorů přibírání na váze je podle odborníků právě vynechávání snídaní. Pravděpodobnost, že budete bojovat s kily navíc, se tímto krokem může zvýšit až o polovinu, a to zejména pokud nesnídáte už od dětství. Myslete na to, a pokud víte, že snídaně ve vašem případě nemá šanci, dopřejte ji alespoň svým dětem, které by snídat rozhodně měly.
Jak by snídaně měla vypadat
Existuje nespočet variant na chutné a zdravé snídaně. Jak by měla ideálně vypadat? Mělo by jít v první řadě o nutričně vyváženou snídani. Především si hlídejte dostatečné množství kvalitních bílkovin, součástí by ale měl být i zdroj tuků a zdroj (nejlépe) komplexních sacharidů. Dalším žádoucím faktorem je její snadná a rychlá příprava, a to jak pro dospělé, tak pro děti. Můžete si ji tedy sestavit například z mléčných výrobků a celozrnných obilovin. Rychle připravíte také různé obilné kaše, třeba s ovocem a ořechy. A pokud nepracujete od brzkých ranních hodin a máte na snídani s rodinou čas, tím lépe. Můžete si tak připravit spoustu zeleniny, ovoce, vajíčka na různé způsoby nebo lívance či palačinky. Když naopak ráno nestíháte, připravte si snídani s sebou a snězte ji v práci, někdy je ale dobré si i před odchodem něco malého dát, například jogurtový nápoj nebo banán.
Zdroj: kondice.cz
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat

Ketodieta vs. nízkosacharidové stravování: rozdíly, úskalí a benefity
Pravděpodobně není na světě moc lidí, kteří by alespoň krátkodobě nedrželi nějakou formu diety. Různých diet je bezpočet, v posledních letech se hodně hovoří o ketodietě, která je často zaměňována s low-carb...
Čtěte dál
Plný žaludek, pusa by jedla. Naučte se vnímat jídlo, trávení začíná v hlavě

Jak nebýt „ledňáčkem“ a udržet si dobrou formu dlouhodobě?

Jak se dostat v novém roce opět do formy?

Alkohol a hubnutí – jak si dopřát skleničku na oslavu Nového roku a neohrozit hubnoucí progres?

Vzorový jídelníček pro Štědrý den – pochutnejte si bez výčitek!

Rady a tipy, jak si udržet formu přes Vánoce

Může za přibírání na váze věk? Aneb tloustneme s přibývajícím věkem nebo jsou to výmluvy?

Obědy – jak si poskládat efektivní, rychlý a zdravý oběd?

Časté chyby v dětském jídelníčku – chybí zelenina, luštěniny a vejce

Co je zdravé, nemusí být dietní a naopak. Najděte balanc!

Tepová frekvence – jak ovlivňuje vaše hubnutí a vyplatí se ji sledovat?
