Pavoučí hedvábí bylo k různým léčebným účelům využíváno již od antického Říma. Věřilo se, že oplývá antibiotickými a dalšími zdraví prospěšnými účinky. Dnešní věda to ale vyvrací. Proč a čemu tedy věřit?
Nejedná se přímo o pavučinu. Pavoučí hedvábí je konkrétně bílkovinné vlákno produkované pavouky rodu Argiope a Nephila. Staří Římané ho používali jako lék na všechno – od kožních lézí až po bradavice. Lékaři jím dokonce zakrývali otevřené rány nebo doporučovali pacientům, aby si na zkažené zuby kladli kokony. Kokon je vláknitý obal chránící kuklu nebo vajíčka některých členovců. Nejznámější jsou kukly bource morušového, z nichž se získává hedvábí.
Skutečnost nebo jen mýtus?
Badatelé z dánské Aarhuské univerzity ale v nedávné studii, která vyšla v magazínu iScience, prezentují názor, že tvrzení o prospěšnosti pavoučího hedvábí je pouhým mýtem, protože to ve skutečnosti nenabízí vůbec žádné antimikrobiální ani antibiotické vlastnosti. Vědci prostudovali dostupné prameny a začali zpochybňovat tvrzení, která objevili. Zpochybňují už samotný údajný původ antimikrobiálních vlastností pavoučího hedvábí, který se přisuzoval skutečnosti, že u společenských pavouků žijících ve velkých skupinách pomáhá zabránit šíření infekce. Tito pavouci totiž mají oslabený imunitní systém, což je činí k nakažení infekcí náchylnějšími než ostatní jejich druhu.
Kde vědci v minulosti udělali chybu
Dánští výzkumníci ale u pavoučího hedvábí daných společenských pavouků nebyli schopni detekovat žádnou antimikrobiální aktivitu, což u nich vzbudilo zvědavost ohledně toho, jak je možné, že jiným se to povedlo. Takže zahájili bádání a přišli na to, že předchozí badatelé se ohledně avizovaných vlastností pavoučího hedvábí spletli, protože udělali chybu v metodologii práce – místo účinku samotného hedvábí omylem změřili účinky rozpouštědla, které bylo použito k jeho extrakci. A rozpouštědla jako je aceton nebo ethylacetát mohou mít sama o sobě silné antimikrobiální účinky.
Nic víc, než obal?
Vědci z Dánska se podobných omylů nedopustili a pomocí vylepšených experimentálních metod zkoumali hedvábí sedmi různých druhů pavouků. Žádné známky antimikrobiální aktivity ale bohužel neobjevili. Z toho vyvodili, přičemž tato vyvození zveřejnili ve výše zmiňované studii, že spíše než předpokládat, že pavoučí hedvábí oplývá léčebnými vlastnostmi, by se mělo předpokládat, že žádné takové nemá. A skutečnost, že pavouci používají své hedvábí k ochraně vajec, jež mikrobům nabízejí obsah vysoké nutriční kvality, podle nich neznamená, že má samo o sobě antimikrobiální vlastnosti, ale jen to, že funguje jako fyzická bariéra, jako obal, které vejce chrání.
Zdroj: sciencedaily.com
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat
Jak si po létě co nejdéle udržet opálenou pokožku
Opálili jste se letos o prázdninách a chtěli byste si krásnou snědou pleť udržet co nejdéle i na podzim? Nebo se teprve na dovolenou ještě chystáte? Zde je několik jednoduchých tipů, díky nimž budete moci...
Čtěte dál