Asi každý si občas postěžuje, že by den mohl být delší, aby se dalo stihnout všechno, co má člověk naplánováno. Pokud ale nestíháte běžně, je možná čas zamyslet se nad tím, jak pracujete s časem, který máte. Efektivní time management může v mnohém významně pomoci.
Ráno si v práci uvaříte kávu, zasednete k počítači a než se pustíte do plnění povinností, projedete novinky na internetu. Možná i objednáte nějaký ten dárek? Vždyť Vánoce se blíží, potom nebude tolik času. Vyřešíte pár mailů a přijde se za vámi poradit kolegyně. Nedáme další kávu? Kofein přeci podporuje produktivitu. Jenže v kuchyňce strávíte více času, než jste chtěli, a dopoledne se rázem přehoupne v poledne. Už víte, že nestihnete, co jste měli, protože do konce pracovní doby nemáte šanci… Že byste zase zůstali přes čas? Jenže co nákup, večeře, cvičení? Všechno budete muset odložit… Takže zůstat, či nezůstat?
Co je time management
Pokud se s takovými dilematy potýkáte denně, možná budete mít problém s organizací času. Zdá se, že time management je něco přirozeného a pravda je, že některým lidem skutečně přirozeně jde. Neplatí to ovšem u všech a ti, kteří neumějí s časem nakládat, se často ztrácejí v kolotoči vlastních zpomalujících myšlenek, odkladů a potom stresu a úzkostí z toho, že se na ně všechno valí a oni to nestíhají zpracovávat, ani před tím utíkat… Řešení je jen jedno: Naučit se efektivně využívat čas, který máme.
Proč práce z domu není taková pohoda, jak si lidé myslí
Během covidové pandemie se velmi rozmohla práce z domu. Mnoho lidí až tady zjistilo, že si vlastně neumí naplánovat, jak bude vypadat jejich den. Co v kanceláři zvládali docela s přehledem, se v domácím prostředí bortilo jako domeček z karet. U řady z nich také došlo ke zhroucení romantické představy o pohodové práci z domu. Každý, kdo s ní má alespoň nějakou zkušenost, totiž jistě potvrdí, že není o tom vstávat, v kolik se vám zachce, pracovat, když se vám zachce, a s prací končit, kdy vás napadne.
Jak se naučit efektivně využívat čas
Stejně jako v kterémkoliv jiném zaměstnání i na home office musíte dodržovat pevně daný plán, jinak neuděláte vůbec nic, protože doma existuje tolik rozptýlení, že se většinou musíte koncentrovat mnohem více než při práci v běžném pracovním, tedy ne-domácím, prostředí. Pravidla, jak efektivně využívat čas, budou tedy velmi podobná, ne-li stejná, ať se jedná o práci z domu nebo odjinud.
1. Na každý den vytvořte plán
Samozřejmě, že pracovní. Některé lidi ovšem uklidňuje, když mají naplánovaný i volný čas, to je ale zase jiný příběh. My se dnes věnujeme práci. Takže: pořiďte si takový diář, do kterého se vám vejde všechno, co si tam budete chtít zaznamenat. Každý pracovní den ukončete tím, že si na ten další do diáře napíšete, co ten den musíte vykonat. Jako první k vyřízení si do seznamu napište úkoly, do kterých se vám příliš nechce. Vědomí, že je máte za sebou, vás namotivuje k další činnosti. Každý splněný bod si odškrtněte. Když uvidíte, kolik jste toho už zvládli, budete si více věřit.
2. Dělejte si pauzičky
Není umění jednou za čas zabrat a totálně se odrovnat tak, že po zbytek týdne budeme šolichat, co se nám zrovna chce a zbytek práce bude zase stát na místě. Nesnažte se všechno vyřešit hned, na jeden zátah, tím se jen zbytečně vysílíte. Každých 45 minut si udělejte krátkou pauzu – projděte se, protáhněte, udělejte si něco k pití, prohoďte slovo s kolegy (ale nezapřádejte dlouhé hovory – musíte přeci stihnout odškrtat všechny položky na seznamu), vyvětrejte, abyste okysličili mozek.
3. Omezte internet
Surfování po internetu je mor. Když se posčítá pár minut, které mu třeba věnujete každou hodinu, když se vám nechce pracovat, dá to dohromady číslo, které vás nemile překvapí. Podobné je to s kontrolováním telefonu. Nesurfujte v pracovní době po sociálních sítích, jen si tím tříštíte pozornost a okrádáte se o drahocenný čas. Pokud cítíte, že jste unavení a potřebujete pauzu, dejte si ji, ale běžte se krátce projít a netravte přestávku s internetem.
4. Koncentrujte se
Maily zkontrolujte ráno, odpovězte na ně a potom se zařekněte, že během plnění nějakého úkolu se na ně ani nepodíváte. Koncentrujte se plně na věc, jíž se věnujete, a nedovolte mysli odbíhat a vracet se, jak se jí zlíbí. To snižuje produktivitu. Nejprve ukončete jedno, potom se vrhněte na další a potom si zase dejte pauzu.
5. Nemusíte udělat všechno
Existují úkoly, které určitě plnit nemusíte. Pokud nemusíte, pokud vám to nic nepřinese, nedělejte to. Delegujte. Nemůžete být všude, s každým a všechno zvládat. Potom nebudete nic dělat pořádně. Méně je více. Kvalita je více než kvantita.
Co říci závěrem
Važte si sebe a svého času. Nemrhejte jím na zbytečnosti, jimiž se snažíte vyléčit momentální rozčarování. Co máte udělat se tím jen protáhne a vy budete na konci dne frustrovaní, že jste zase nezvládli, co jste si předsevzali. Je ale na vás, kolik toho stihnete. Respektive – co budete chtít, co stihnete. Je to zkrátka na vás.
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat
Cestovní horečka není výmluva, ale opravdový projev těla. Jak s ní bojovat po psychické stránce?
Cestovní horečka je běžný jev, který přichází, jak při plánování dovolené, tak během samotného cestování. Projevuje se nervozitou a úzkostí, a to z různých důvodů. Její kořeny mohou sahat hluboko do obav...
Čtěte dál