Věděli jste, že dobré zdraví chodidel je nezbytné pro aktivní a pohodový život? Chodidla totiž podporují celé tělo, pomáhají s rovnováhou i držením těla a s pozitivním psychickým rozpoložením. Jejich problémy tudíž mohou vést k dalším zdravotním problémům, protože ovlivňují celý organismus.
Nosí nás celé dny, poskytují nám podporu a spojení se zemí, slouží jako dopravní prostředek i sportovní pomůcka. Nohy a chodidla odvádějí denně tolik důležité práce, že se to ani nedá pořádně vyčíslit. Přesto jim mnohdy nevěnujeme pozornost, jakou by si zasloužily. Jejich kondice přitom významně ovlivňuje to, jak prospívá zbytek těla a dokonce i psychika. Jak funguje spojení chodidel s celým tělem, jak mohou jeho chod ovlivnit a co říkají o vašem zdraví?
Jak stav chodidel ovlivňuje jiné části těla
Nemoci a poruchy chodidel mohou způsobit problémy s pohyblivostí a negativně tak ovlivnit kvalitu života. Jak?
- Bolest zad a kolen. Může být důsledkem poruchy, onemocnění nebo zranění chodidla při sportu. Stavy jako je plantární fascitida (zánět fascie, tenkého šlachovitého útvaru na spodní straně chodidla), tendonitida (zánět šlach) nebo stresové zlomeniny mohou způsobit, že upravíte způsob chůze, abyste necítili bolest, což může pokazit správné držení těla a nadměrně zatížit jiné jeho části.
- Bolest kloubů. Může vzniknout následkem plochých nohou, což je stav, kdy chodidla nemají dostatečně vyvinutou klenbu a nedokáží tedy plně a bezpečně absorbovat otřesy a nárazy z běžných činností jako je chůze, běh nebo tlak při stání. Ploché nohy tak zvyšují tlak, který je při pohybu nebo stání vyvíjen na klouby, což způsobuje jejich bolestivost.
- Svalová slabost v nohou, jejich ztuhlost či bolestivost. Na vině může být bolest chodidla stoupající výše do nohy.
- Špatné držení těla. Může za ním stát nerovnováha vzniklá důsledkem potíží s chodidly. Když chodidla nejsou srovnaná se zbytkem těla, může to způsobit nedostatek smyslu pro rovnováhu a zvýšit náchylnost k náhodným pádům a zraněním.
- Kožní onemocnění. Může vzniknout vlivem infekce na chodidle, která se rozšířila do jiných oblastí, jako jsou třeba ruce.
Co chodidla říkají o zdraví
Existuje rovněž řada stavů, které jsou poprvé identifikovány skrze chodidla. Věnujte pozornost těmto situacím, které by mohly naznačovat vážný stav a nutnost navštívit lékaře. Na co si dávat pozor?
- Křeče jsou známkou dehydratace.
- Otok může ukazovat na cukrovku nebo vysoký krevní tlak, případně na selhávání srdce.
- Brnění může být známkou skřípnutého nervu.
- Studené nohy mohou naznačovat potíže se štítnou žlázou, respektive její sníženou funkcí.
Jak o chodidla pečovat
Vzhledem k tomu, že ve věci celkového zdraví hrají chodidla významnou roli, je dobré je pravidelně kontrolovat a všímat si změn jako jsou různé vybouleniny, poranění, infekce, známky bolesti nebo jakýchkoliv jiných z výše uvedených příznaků. V rámci péče o ně je dobré čas od času zajít na pedikúru, případně se preventivně objednat na vyšetření k podologovi, což je lékař, který řeší různé pohybové a další problémy právě na základě toho, co vyčte z vašich chodidel.
Zdroje: revmaticke-nemoci.cz, webmd.com, healthcentral.com
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat

Hypermobilita – výhoda vašeho těla nebo handicap?
Hypermobilita je nadměrná pohyblivost kloubů, kdy dochází k jejich uvolnění nad fyziologickou (přirozenou) mez. Pohyblivost kloubů a její rozsah se odvíjí od věku jedince, jeho pohlaví, dále stavu a postavení...
Čtěte dál
Pomalý a rychlý dopamin: Klíč k rovnováze štěstí a motivace

Thajské masáže – fenomén moderní relaxace

Prenatální diagnostika: Moderní přístupy a možnosti v těhotenství

Péče o klouby v zimním období – užitečné tipy a význam správné výživy

Balzámy na rty v zimě ochrání, ale mohou skrývat i zdravotní rizika

Jak si po létě co nejdéle udržet opálenou pokožku

Změny počasí a jejich souvislost s migrénou

Kurkuma, koření s věhlasnými účinky. Kdy si ale na její užívání dát pozor?
