Většinou platí, že vlasy jsou naše ozdoba a jen málokdo se s nimi dobrovolně loučí. Existují samozřejmě pánové, kteří preferují holé hlavy, a dámy, jimž takový vzhled imponuje. Někteří muži ovšem takové řešení vnímají jako nutné zlo, jímž řeší problém vypadávání vlasů. Jak s ním může pomoci jejich transplantace?
Začíná řídnutím, může skončit až pleší. Ta se o slovo hlásí zprvu malým „kolenem“ na temeni hlavy, které se začíná pomalu roztahovat a zbavuje svého nositele přitažlivé kštice. Jiným mužům zase mohou vlasy řídnout spíše vepředu a svým ústupem vytvářet takzvané kouty. Někteří to řeší tak, že se všech vlasů zbaví pomocí holicího strojku, jiní propadají zoufalství a čekají, jak se situace vyvine. Cennou pomocí se v tomto případě může stát transplantace vlasů.
Co je transplantace vlasů
Jedná se o chirurgický zákrok, jehož úkolem je znovu rozhýbat růst vlasů. Provádí se dvěma způsoby – jde o operaci folikulárního proužku (FUSS) nebo extrakci folikulárních jednotek (FUE). Obě metody se provádějí v anestezii, předchází jim předoperační vyšetření a po nich následuje pooperační péče.
Během první metody FUSS chirurg ze zadní části hlavy odstraní 15–25cm proužek kůže, ten odloží stranou a pokožku hlavy sešije – jizvu hned skryjí vlasy, které se kolem ní nacházejí, takže by neměla být vidět. Pruh odstraněné pokožky je následně rozdělen na 500 až 2 tisíce malých štěpů, z nichž se na každém nachází 1 a více vlasů. Počet a typ štěpů závisí na typu vašich vlasů, kvalitě, barvě a velikosti oblasti, kam budou transplantovány. Při proceduře FUE je vám oholena zadní část pokožky hlavy, posléze odtud lékař jeden po druhém odebere vlasové folikuly. Oblast se zacelí drobnými tečkami, které zakryjí vaše stávající vlasy.
Od této chvíle probíhá postup u obou metod v podstatě shodně. Když jsou štěpy připraveny, chirurg vyčistí oblast, kam přijdou, skalpelem nebo jehlou zde vytvoří otvory či štěrbiny a každý štěp jemně a opatrně umístí do jednoho/jedné z nich. V závislosti na rozsahu transplantace se doba trvání zákroku pohybuje mezi 4 a 8 hodinami.
Jak probíhá zotavování
Po operaci může být pokožka hlavy citlivá, lékař může v několika prvních dnech předepsat nebo doporučit užívání léků proti bolesti. Jeden nebo dva dny po zákroku je také nutné chránit hlavu obvazy. Pro prevenci zánětu vám rovněž mohou být předepsány antibiotika nebo protizánětlivé léky, které se užívají několik následujících dní. Většina lidí se do normálního života vrací 2–5 dní po operaci.
Jaké bývají výsledky
Transplantované vlasy vypadávají během 2 až 3 týdnů od operace, v průběhu nadcházejících měsíců byste pak měli začít pozorovat nový růst (u většiny lidí se to děje po 6–9 měsících, tehdy probíhá 60 % růstu). Někteří lékaři růst vlasů podporují předepisováním léčiv (monoxidil – Rogaine), není ale zcela jasné, jak dobře takový postup zabírá, proto se k tomuto řešení neuchylují všichni odborníci.
S jakými riziky je nutné počítat
Stejně jako u jiných druhů operací existují i v tomto případě určitá rizika, mezi něž patří krvácení, infekce, nadměrné a viditelné zjizvení a nepřirozený růst vlasů. Přibližně v době, kdy začínají narůstat nové kadeře, zaznamenávají někteří folikulitidu neboli zánět či infekci vlasových folikulů. Problém mohou zmírnit hojivé obklady a užívání antibiotik. Existuje také možnost náhlé ztráty vlasů v oblasti s novými prameny – jevu se říká „šoková ztráta“ a jeho následky naštěstí nebývají trvalé.
Zdroje: webmd.com, healthline.com, folikuli.cz
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat
Jak si po létě co nejdéle udržet opálenou pokožku
Opálili jste se letos o prázdninách a chtěli byste si krásnou snědou pleť udržet co nejdéle i na podzim? Nebo se teprve na dovolenou ještě chystáte? Zde je několik jednoduchých tipů, díky nimž budete moci...
Čtěte dál