Veganské jídlo, které si v poslední době získává velkou oblibu, je velmi snadné na přípravu a získá si vás svou originalitou, chutí a rovněž příznivým nutričním profilem. Co je Buddha Bowl, proč je vlastně tak populární a jak si něco takového můžete připravit u vás doma?
Veganství, vegetariánství a flexitariánství jsou výživové styly přející omezení nebo úplnému vysazení živočišných produktů a aktuálně zažívají obrovský boom. Ať už za tím stojí starost o budoucnost planety, soucit se zvířaty nebo zkrátka jen to, že se lidé na rostlinné stravě cítí dobře, výsledkem je, že do hledáčku široké veřejnosti se dostávají i jídla, která by jen před pár lety neměla vůbec šanci před tak velkým publikem obstát. Jedním z nich je i úžasné Buddha Bowl. O jaké jídlo se jedná a co budete potřebovat pro jeho přípravu?
Co je Buddha Bowl
Jde o jeden z nejlepších a nejvěrnějších příkladů zdravého a udržitelného rostlinného jídla. Na popularitě začalo nabývat od roku 2013 a od této doby jeho oblíbenost zatím stále roste, dílem i díky sociálním sítím jako je Instagram nebo Pinterest, kde je možné shlédnout jeho dokonale vypadající snímky, při pohledu na něž se doslova sbíhají sliny v ústech. Charakteristikou, která jej odlišuje od jiných pokrmů stejného typu, je skutečnost, že se jedná o jídlo čistě veganské.
Proč se mluví o Buddhovi
Neexistuje žádný konsenzus, proč se pokrmu říká zrovna Buddha Bowl. Někteří se domnívají, že tvar mísy, v níž se podává, napodobuje výrazné břicho Budai, smějícího se čínského mnicha mylně zaměňovaného za Buddhu. Jiní jsou toho názoru, že je to kvůli nutriční a ideologické rovnováze, která pokrm charakterizuje. Podle některých lze totiž myšlenku buddhismu interpretovat právě takto – ačkoliv se může zdát snadné jej realizovat, v praxi můžete narazit na pár zádrhelů. Pokud však vytrváte, výsledek bude stát za to.
Jak pokrm připravit
Základ Buddha Bowl tvoří 5 ingrediencí, které se dají různě obměňovat, proto můžete mít pokrm vždy malinko jiný a nikdy vás tak nemusí přestat bavit.
- Jako první je nutné vybrat obilovinu jako zdroj sacharidů – zde můžete sáhnout po klasické či hnědé rýži, quinoe, freekehu, kuskusu, bulguru či pohance. Obilovina by měla tvořit čtvrtinu porce a měla by být nachystána dopředu, protože by měla být studená.
- Další čtvrtina náleží bílkovině rostlinného původu, tedy tofu, čočce, fazolím, sójovému masu, seitanu, robi nebo i ořechům. Potraviny by měly být suché, ale jejich vlhkost neměnila vzhled a texturu celkového výsledku.
- Třetí čtvrtinu by měla zaujmout zelenina, ideálně sezónní. Možností máte bezpočet, hodí se třeba květák, paprika, řepa, cibule, mrkev, růžičková kapusta nebo i červené brambory či dýně. Zelenina by měla být uvařená nebo upečená, ale opět vychladlá.
- Všechno završuje porce zelené ingredience jako je rukola, polníček, avokádo, špenát, celer nebo mangold. Potraviny můžete i kombinovat, důležité je ale zachovat poměry.
- Posledním krokem je vybrat bylinky a další přísady, které pokrm dochutí. Neměly by však zakrýt přirozené aroma obsažených ingrediencí – jedná se o pomyslnou třešničku na dortu. Hodí se třeba hummus, koriandr, petrželka, sójová omáčka, citronová šťáva, olivový olej, balsamikový ocet, pepř, tahini omáčka, řecký jogurt nebo sezamová semínka.
Zdroj: steptohealth.com
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat

Batáty: Jak si stojí v porovnání s klasickými bramborami?
Kdo se aspoň trochu zajímá o zdravý životní styl, určitě v poslední době zaznamenal postupný vzestup obliby sladkých brambor neboli batátů. Sladké brambory jsou bohaté na betakaroten, který je důležitý...
Čtěte dál
Leden jako měsíc rostlinné stravy – odlehčená strava přináší bonusy, ale i rizika

Moderní zavařování – zkuste to letos jinak a snadněji!

Jarní superpotraviny, na které můžete narazit na lesních cestách i zahrádkách

Proč dát letos šanci kaprovi před řízkem

Čtyři parametry, díky kterým nesáhnete při výběru proteinu vedle

Sušené maso – skvělá svačina plná bílkovin, pro sportovce, při dietě i do přírody

Rostlinné trávicí enzymy papain a bromelain – v čem nám mohou pomoci?

Oblíbená letní zelenina, která dodá vodu, antioxidanty a vitamíny

Betakaroten a další karotenoidy, které prospívají vaší pokožce. Kde je najdete a jak vás chrání?

Těstovinové saláty – jak na chutné a zároveň vyvážené kombinace
