Rostlinné pigmenty karotenoidy jsou mocnými spojenci krásné pokožky i celého vašeho organismu. Nenajdete je jen v mrkvi, ale v celé škále ovoce a zeleniny. Kromě toho, že jim dodávají barvu jsou také mocnými bojovníky proti oxidačnímu stresu.
Karotenoidy jako přírodní pigmenty
Karotenoidy jsou přírodní pigmenty odpovědné za červené, žluté a oranžové zbarvení ovoce, zeleniny, květin a řas. Najdete je i v některých rostlinných olejích nebo skořápkách korýšů. Jejich velkou výhodou je, že se poměrně snadno dodávají do organismu pomocí stravy.
Asi nejznámější z nich je betakaroten, který se nachází v mnoha potravinách (paprika, mrkev, špenát, hlávkový salát, rajče, sladké brambory, brokolice, tykev, meruňka). Je to silný antioxidant, který napomáhá předcházet buněčnému stárnutí, hlavní prekurzor vitamínu A (retinolu), který přispívá zejména k udržení zdravé pokožky, sliznic a vlasů a také k normální funkci imunitního systému. Kromě betakarotenu patří do rodiny karotenoidů lutein, zeaxanthin, astaxantin a lykopen. Všechny jmenované karotenoidy jsou prospěšné pro naši imunitu a zároveň fungují jako výborné lapače volných radikálů.
Chraňte pokožku před volnými radikály pomocí karotenoidů
Volné radikály jsou zodpovědné za stárnutí buněk našeho těla, včetně těch kožních. Způsobují takzvaný oxidační stres, který přispívá k buněčné degradaci. Tyto molekuly jsou generovány mnoha zdroji v našem prostředí. Okolním znečištěním, kouřením, únavou, stresem, modrým světlem monitorů nebo UV zářením. Volné radikály napadají buněčné membrány a také bílkoviny, včetně kolagenu. Tím pádem dochází k předčasnému stárnutí pokožky a výskytu vrásek.
Dodáním potřebného množství antioxidantů můžete pomoci pokožce zlepšit její pevnost a mladistvý vzhled. V kosmetice se rostlinné oleje s obsahem karotenoidů používají buď samostatně nebo se míchají do různých krémů a sér spolu s dalšími antioxidačními látkami. Typicky vitamíny A, E a C. Přírodní pigmenty najdete například v:
- Oleji z dýňových semínek(betakaroten a lutein).
- Oleji z malinových semínek (betakaroten a lutein) a semen rakytníku.
- Oleji z divoké růže.
- Oleji ze semen rajčat (lykopen a betakaroten).
- V šípkovém oleji, který je rovněž bohatým zdrojem vitamínu C.
Karotenoidy prospějí vašemu zdraví a ochrání buňky těla
Karotenoidy se úspěšně používají jako součást naturopatie a fytoterapie ve formě doplňků stravy. Lykopen byl předmětem několika studií, které naznačily jeho ochranný účinek při rakovině prostaty, úspěšné prevenci vzniku a rozvoje cukrovky. Jeho velkou výhodou je, že neztrácí svoji přirozenou aktivitu tepelnou úpravou, ale naopak s její pomocí nabírá na síle. Což zajisté potěší milovníky různých rajčatových omáček. Betakaroten je nejen prekurzorem vitamínu A, který hraje důležitou roli pro zrak, ale také při růstu kostí a podpoře imunitního systému.
S pomocí betakarotenu zůstává váš kognitivní výkon v perfektní kondici, což z něho dělá výborného bojovníka proti stařecké demenci. Tento karotenoid zároveň působí jako dobrý podpůrný prostředek v rámci prevence onkologických a kardiovaskulárních onemocnění. Lutein se doporučuje jako prostředek prevence šedého zákalu a makulární degenerace. Rovněž chrání pokožku před poškozením slunečními paprsky. Co se týče astaxantinu, studie naznačují pozitivní účinek na svalovou vytrvalost a motilitu spermií. Je doporučován jako doplněk stravy u gastroezofageálního refluxu.
Zdroje: britannica.com, webmd.com, dining.uga.edu
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat
Moderní zavařování – zkuste to letos jinak a snadněji!
Bohatá zásoba domácích zavařenin je obvykle chloubou každé hospodyně. Ať už se rozhodnete zavařit první letní úrodu nebo guláš, co zbyl od oběda, je dobré vědět, jak si tuhle práci usnadnit. Co je vlastně...
Čtěte dál