Hned v úvodu je potřeba zmínit základní fakt, a to je ten, že slovo dieta v ájurvédě neexistuje. Přesto hubnout podle ájurvédy lze. Nadváha je podle tohoto směru důsledkem energetické nerovnováhy organismu. Cílem by tedy nemělo být dosáhnout určité hmotnosti, ale dostat organismus zpět do rovnováhy. V první řadě je podle ájurvédy důležité vyladit trávení. To ostatní, včetně optimální hmotnosti i vnitřní spokojenosti, už přijde samo.
Hubnutí podle energetického typu
Nadváha může mít několik důvodů. Jedním z nich je vysoký příjem kalorií, který se dá upravit správnou stravou. Může za tím být ale i špatné trávení, a to lze vyřešit vyladěním vaší dóši. V první řadě je tedy důležité znát svůj konstituční typ a poměr jednotlivých dóš neboli hybných životních principů. Ty rozlišujeme tři: váta, pitta a kapha. Každá z nich pak potřebuje v rámci výživy (a tedy i hubnutí) trochu něco jiného. Pokud nevíte, která dóša u vás převažuje, pomoci vám mohou různé testy ve formě dotazníků, které běžně najdete na internetu nebo v publikacích o ájurvédě.
Podle toho, jaká dóša převažuje, lze pak vyladit stravu tím, že do jídelníčku přidáte zahřívající nebo naopak ochlazující pokrmy. Vliv má také i to, kdy a jak jíte, jak moc se stresujete a jak dobře spíte. Zkuste do svého života pustit pár následujících ájurvédských zásad a třeba brzy zaznamenáte, že se cítíte a vypadáte mnohem lépe.
Revize jídelníčku a změna způsobu stravy
Při jídle se zkuste řídit pravidlem třetin. Žaludek by měl být z jedné třetiny naplněný jídlem, z druhé třetiny tekutinami (což by měla být hlavně voda a čaje) a z té poslední třetiny prázdný. Takto se kontroluje množství snědeného jídla. Rovněž je důležité jíst pomalu, v klidu a hlavně vědomě. Ájurvéda doporučuje jíst jen tehdy, když máte hlad. Alespoň jednou týdně je pak dobré nechat trávicí trakt odpočinout tím, že budete přijímat jen zeleninu ve vařené i syrové verzi. Ještě lépe uděláte, když zeleninu rozmixujete. Jste zvyklí snídat pečivo, ať už slané nebo sladké? Pak se tomu vyhněte a dejte si místo toho čerstvé sezónní ovoce s kořeněným čajem. V chladnějších dnech je dobré i rozvařené ovoce. Večeři si dejte, pokud možno brzy, nejlépe do sedmé hodiny večerní a zvolte co nejméně zatěžující pokrm. Ideální je samozřejmě vařená zelenina, kterou můžete doplnit obilovinami.
Bez soli a odpadních látek v těle
Pro správné trávení je také dobré uklidnit i uzdravit svůj nervový systém, v tom vám může pomoci správný výběr tuků. Vsaďte na ghí, sezamový nebo olivový olej. Přidejte do své kuchyně také šafrán a kvalitní neslazené čaje bohaté na antioxidanty.
Snižte také množství soli, abyste předešli zadržování vody v těle. Omezte i dary moře, mořské řasy nebo třeba sójovou omáčku. Je známo, že zejména lidé, u kterých převládá dóša kapha, konzumují takové potraviny až příliš často. Kvůli rozladěnému trávení se v těle snadno hromadí odpadní látky a toxiny, kterých je potřeba se zbavit. Pro jejich odstranění můžete zkusit odvar z kmínu, fenyklu a koriandru. Dejte do hmoždíře půl čajové lžičky od každého, rozdrťte a zalijte litrem vroucí vody. Nálev pak uchovávejte teplý.
Dobře spěte, hodně choďte a podpořte svou lymfu
Starejte se také o svůj spánek. Dopřejte si kvalitní spaní tím, že budete chodit včas do postele a předtím si zvolíte jen klidné aktivity. Užijte si příjemné chvíle s rodinou, čtěte si nebo poslouchejte klidnou hudbu. Vynechte televizi nebo mobil. Velmi příjemné jsou meditace nebo relaxace, které tělu zajistí zdravý spánek. Během dne pak co nejvíce choďte. Před snídaní, po každém jídle, využijte jakékoliv příležitosti. Prospějete tak svému tělu i mysli. A nezapomínejte ani na podporu cirkulace krve a lymfy, které nejsnáze dosáhnete dle ájurvédské vědy pomocí pravidelného drhnutí pokožky žínkou nebo lufou.
Zařazení ájurvédských pravidel nemusí být složité, zkuste alespoň některá z nich. I tak pro své tělo uděláte něco dobrého a vaše větší spokojenost se pak může odrazit i na vašem vzhledu.
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat
Cestovní horečka není výmluva, ale opravdový projev těla. Jak s ní bojovat po psychické stránce?
Cestovní horečka je běžný jev, který přichází, jak při plánování dovolené, tak během samotného cestování. Projevuje se nervozitou a úzkostí, a to z různých důvodů. Její kořeny mohou sahat hluboko do obav...
Čtěte dál