V posledních třech letech jsme je používali více než je zdrávo. Antibakteriální gely mohou být sice dobrými pomocníky, ale také mohou pěkně uškodit. Určitě byste se ale při jejich výběru měli zajímat o složení a to, jak působí na váš celkový zdravotní stav.
Antibakteriální gel do každé kabelky a batohu
Antibakteriální gely se staly neodmyslitelnými pomocníky, pro které saháte do tašky nebo batohu vždy, když nemáte po ruce vodu a mýdlo. Jejich nadužívání však vede k otázce o bezpečnosti, kterou si veřejnost ve strachu z možného onemocnění až tak moc neklade. I ony však prošly určitým vývojem k lepšímu. Jsou šetrnější než před několika lety hlavně díky výraznému omezení tehdy běžných kosmetických složek v evropském společenství.
Pozor na možné vedlejší účinky na zdraví, nejsou zanedbatelné
Antibakteriální gely byly v minulosti diskutovány jako zátěžový faktor pro organismus hlavně díky obsahu látky bisfenol A, která je považována za endokrinní disruptor. Podle studie z roku 2014 je časté používání těchto hygienických prostředků (kromě těch, které se používají ve zdravotnictví) mohlo negativně ovlivňovat lidský endokrinní systém, sekreci spermií a způsobovat obezitu, rakovinu a potraty. Mluvilo se také o možné spojitosti bisfenolu A se vznikem diabetu. Látka je na území Evropské Unie nyní regulována.
Dalším faktorem škodlivosti, který je často zmiňován, je narušování přirozené kožní mikroflóry působením antibakteriálního hygienického prostředku. A také zhoršení kožních onemocnění (lupénka, ekzémy). Existuje zde také zvýšené riziko požití u dětí, protože mnohé z nich voní opravdu lákavě. Velmi diskutabilními složkami antibakeriálních gelů byly kromě bisfenolu A také triclosan a triclocarban, které podle zjištění vědců jsou schopny naopak vyvolat bakteriální rezistenci a působit hormonální nerovnováhu. Nyní je triclosan v rámci Evropské unie regulován a lze používat v těchto prostředcích a koncentracích:
- Zubní pasty, mýdla na ruce, tělová mýdla a sprchové gely, deodoranty, pudry na obličej a korektory, nehtové přípravky pro čištění nehtů na rukou a nohou před aplikací umělých nehtů v maximální koncentraci 0,3 %
- Ústní vody v maximální koncentraci 0,2 %
Existuje pokožce šetrná varianta antibakteriálního gelu?
Přírodní hydrolakoholové gely s obsahem antibakteriálních esenciálních olejů (např. ravintsara nebo tea tree) jsou šetrnou variantou k ošetření rukou, pokud se pohybujete v místech, kde nemáte přístup k vodě a mýdlu. Což je mimochodem vůbec nejlepší prostředek pro to, jak se zbavit nechtěných bakterií, které přistály na vaší kůži třeba při cestě metrem. Jejich velkou předností je, že obsahují například aloe vera gel nebo rostlinný glycerin, kyselinu hyaluronovou, která zabraňuje vysušování pokožky a zároveň napomáhá její efektivní obnově. Tím pádem se nemusíte bát, že po jeho použití budou vaše ruce suché jak troud nebo oplývat nevzhlednými, bolestivými prasklinami.
zdroje: eur-lex.europa.eu, ncbi.nlm.nih.gov, mayoclinic.org
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat
Jak si po létě co nejdéle udržet opálenou pokožku
Opálili jste se letos o prázdninách a chtěli byste si krásnou snědou pleť udržet co nejdéle i na podzim? Nebo se teprve na dovolenou ještě chystáte? Zde je několik jednoduchých tipů, díky nimž budete moci...
Čtěte dál