Je to hlavní mužský pohlavní hormon a zodpovídá za vývoj mnoha vlastností, které jsou považovány za typicky mužské. V menším množství je produkován i v ženském těle a může mít tedy vliv i na jejich zdraví a vitalitu. Co všechno byste měli vědět o testosteronu?
Je součástí skupiny hormonů známých pod souhrnným názvem androgeny. K jeho produkci varlata nebo vaječníky stimuluje hypofýza, podvěsek mozkový, což je centrální žláza endokrinního systému, v podstatě nadřazená ostatním žlázám s vnitřní sekrecí. Testosteron plní řadu důležitých funkcí a závisí na něm mnohem více než pocity sexuální touhy.
Role testosteronu v mužském vývoji a zdraví
Důležitou roli hraje v mužském těle zejména v pubertě, kdy mladík dospívá a dozrává jeho schopnost rozmnožovat se. Během této životní fáze mužům roste penis i varlata, vyvíjí se ochlupení na ohanbí i po celém těle, prohlubuje se hlas, zesilují svaly i kosti, zvyšuje se výška. Po dokončení puberty testosteron reguluje produkci červených krvinek, hustotu kostí, distribuci tuku, množství a sílu svalstva, růst ochlupení, produkci spermií a sexuální touhu.
Kdy a proč začne hormon ubývat
Vlivem stárnutí u mužů hladina testosteronu přirozeně klesá, podobně jako u žen dochází k ubývání ženských pohlavních hormonů estrogenů. Obecně platí, že testosteron může začít ubývat kolem 30 let, po pětačtyřicítce klesá jeho hladina zhruba o procento ročně. Míru produkce testosteronu ovlivňuje také životní styl, včetně nadměrné fyzické aktivity, přetěžování a nezdravého jídelníčku, snížit ji může i onemocnění známé jako hypogonadismus, při němž tělo nezvládá produkovat normální množství testosteronu kvůli potížím s varlaty nebo hypofýzou.
Jaké jsou projevy
Výši hladiny testosteronu zjistí lékař z krevních testů. Jeho nedostatek se projevuje nejčastěji únavou, depresemi, potížemi se spánkem, sníženým libidem, problémy s dosažením nebo udržením erekce, ztrátou síly svalů a kostí, snižuje se také množství spermií. Podobné symptomy mohou ale vyvolat také vedlejší účinky léků nebo nadužívání alkoholu.
Jak se nízká hladina řeší
Testosteron lze doplňovat mnoha různými formami a mělo by k tomu dojít vždy až po poradě s lékařem a po jeho doporučení. Možnosti jsou široké, existují topické přípravky typu gelů, krémů a náplastí, případně se dá testosteron aplikovat injekčně nebo pomocí pelet, které se chirurgicky umístí přímo pod kůži. Možné dlouhodobé účinky substituční terapie testosteronem zatím nebyly definitivně stanoveny, existují ale vědecké důkazy naznačující, že může mít dopad na zdraví srdce a cév, zvýšit riziko rakoviny prostaty a prsu a také spánkových poruch jako je spánková apnoe. Přírodní cestou lze hladinu testosteronu také udržovat/zvýšit a pomůže s tím vyvážený a pestrý jídelníček, pravidelný pohyb a udržování zdravé hmotnosti.
Jak to s testosteronem mají ženy
Ačkoliv ženské tělo testosteronu neprodukuje tolik jako to mužské, hormon se přesto tvoří a to ve vaječnících a nadledvinkách. S pomocí dalších hormonů se testosteron v malém množství podílí na udržování nálady, hladiny energie, sexuální touhy a hladkém chodu tělesných funkcí. V menopauze může pokles jeho hladiny způsobit snížení libida, únavu a zvýšené riziko řídnutí kostí. Vysoké hladiny testosteronu mohou u žen zvyšovat riziko nepravidelné nebo chybějící menstruace, neplodnosti, potratu, nadměrného růstu ochlupení a kožních obtíží, dále mohou vést i k rozvoji cukrovky, vysokého cholesterolu, hypertenze a onemocnění srdce.
Zdroje: theconversation.com, proerecta.cz/zvyseni-testosteronu/
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat

Neznáte svou krevní skupinu? Velká chyba! Dozvíte se z ní mnohé o sobě i o svém zdraví
Skutečnost, že krevní skupina 0 může dát krev všem, zatímco AB zase může od všech přijmout, asi znáte. Krevní skupiny člověka totiž nejvíc zajímají ve chvíli, kdy musí podstoupit transfuzi. Jak moc je...
Čtěte dál
Potraviny, které vám mohou ulevit od bolesti hlavy

Pampeliška – žádný obyčejný plevel, ale všestranná léčivka

Muži – Jak pečovat o svou prostatu a čemu věnovat pravidelnou pozornost?

Máte dost serotoninu, hormonu dobré nálady? Nyní je ideální čas na jeho doplnění

Změny, které můžete očekávat po 30. roku života: Co hlavního se v těle ženy děje?

Dyslexie a dysgrafie: Jaký je mezi nimi rozdíl a proč je důležité je včas řešit

Zlepšete svou stabilitu: Cviky, jak zlepšit rovnováhu těla

Jak si správně čistit uši? Třeba zapomeňte na vatové tyčinky

Jak trénovat mozek, aby vydržel vitální do vysokého věku

Astaxanthin – bojovník proti stárnutí pleti a molekula budoucnosti

Přepracovaná játra. Jak na sobě poznáte, že je s příchodem jara čas na změnu?
