Nepijte vodu studenou, ale teplou, podpoříte své zdraví i hubnutí – určitě jste takové tvrzení už slyšeli. Poslední dobou je pití teplé vody hojně propagováno, a to nejen v „běžné“ populaci, ale také mezi známými tvářemi. Zakládá se to ale na pravdě?
Původ hledejme v tradiční čínské medicíně
Tohle doporučení ale rozhodně nevymyslela žádná celebrita. Jde o dlouho zavedený zvyk již z tradiční čínské medicíny, podle které může studená voda v těle způsobit nerovnováhu a zpomalit proces trávení. Studená voda by totiž mohla utlumit „oheň“, který pohání systémy v našem těle, zato teplá voda pomůže usnadnit trávení.
Podporuje teplá voda trávení?
Příznivci teplé vody tvrdí, že jejím pitím dojde v rámci trávení k rozšíření cév, a tedy k lepšímu prokrvení trávicí soustavy a trávení tak bude fungovat lépe. A naopak po vypití studené vody dojde k omezení průtoku krve trávicí soustavou a dojde tak ke zpomalení trávení. Ovšem na taková tvrzení dosud neexistují žádné vědecké podklady. Jistý je fakt, že pití vody (jakékoliv) pomáhá udržet naší trávicí soustavu v pohybu a pomáhá organismu lépe odstranit odpadní látky z těla. Současně je pití vody také účinnou prevencí zácpy. Není ale nijak prokázané, že by efekt podpory trávení byl vyšší díky teplejší vodě. Pokud vám ale pití teplé vody dělá dobře, zejména po ránu, kdy to vnímáte jako podporu pro snazší vyprázdnění, klidně ji takto pijte. Pití teplé vody nemá na organismus žádná negativa.
Rychlé trávení versus rychlý metabolismus
Více diskutabilní nebo spíše nesprávné je ale tvrzení, že pití teplé vody pomáhá urychlit metabolismus a rychleji pak spalujete kalorie, snížíte díky tomu svou hmotnost a podpoříte efektivní hubnutí. Je důležité si uvědomit, že lepší trávení neznamená rychlejší metabolismus. Rychlost trávení a rychlost metabolismu není totéž, ale jde o dvě odlišné věci. Pokud urychlíte teplou vodou procesy trávení, neznamená to, že se tím automaticky zvýší energetický výdej. Realita je totiž právě z hlediska energetického výdeje spíše opačná. Když vypijete studenou vodu, organismus skutečně je nucen spálit o něco více kalorií v rámci termogeneze, aby došlo k vyrovnání teploty tělesného jádra. Bohužel takový efekt je téměř zanedbatelný a nelze na tom stavět hubnutí. Účinným způsobem hubnutí tak není pití ani teplé, ani studené vody.
Kdy je vhodnější studená a kdy teplá voda
Své výhody ale má pití studené i teplé vody, záleží na konkrétní situaci. Benefitem se může stát pití studené vody například během pohybových aktivit, kdy studená voda může přispět v pomalejšímu nárůstu teploty tělesného jádra a může takto prodloužit sportovní výkon. Pití teplé vody by pak mohlo mít efekt opačný. Navíc se zjistilo, že sportovec, který pije teplou vodu, celkově vypije méně tekutin než kdyby pil studenou. V takovém případě by pak mohla hrozit dehydratace, a je tedy lepší při sportu pít vodu spíše studenější. Současně je dobré například v chladnějším období pít spíše teplé či vlažné tekutiny, kterými tělo příjemně prohřejeme.
Hlídejte spíše celkový příjem tekutin, než jejich teplotu
Od samotného pití teplé vody ale nečekejte žádné zázraky. Hlavní je vypít denně dostatečné množství tekutin. Pokud vám k tomu pomůže teplá voda (třeba protože vám více chutná), pak je to v pořádku. Benefity, které pocítíte, ale nastanou spíše samotným navýšením tekutin, nikoliv teplotou vody. Naopak pokud jediná změna ve vašem životním stylu bude pít místo studené vody teplou, nestane se vůbec nic a rozhodně nelze čekat, že díky tomu zhubnete.
Nejlepší rada je pít dostatek tekutin s ohledem na svou hmotnost a styl života, vyhýbat se alkoholu, sladkým nápojům a samozřejmě také poslouchat své tělo. Ono vám samo řekne, jakou vodu chce zrovna dostat. Nejlepší tedy bude řídit se vlastním rozumem a neposlouchat, co říká vaše okolí, nebo na co přísahají různé známé osobnosti. Jisté je, že jak studená, tak teplá voda vašemu organismu nijak neuškodí.
Zdroj: institutmodernivyzivy.cz
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat
Strašák cholesterol: Jak přirozeně snížit vyšší hladinu cholesterolu?
Cholesterol, slovo opředené obavami a mýty. Představme si cholesterol jako dvojsečný meč. Na jedné straně je nezbytný pro správné fungování našeho těla – pomáhá při výrobě hormonů, vitaminu D a je součástí...
Čtěte dál