Syndrom studených končetin je nepříjemné onemocnění, které se projevuje bolestivým zchladnutím a zbělením či zmodráním prstů na rukou či na nohou. Proti těmto potížím je nejdůležitější prevence, díky které je možné dostat potíže pod kontrolu. Léčba proti tomuto syndromu oficiálně neexistuje, je tedy zaměřena právě na prevenci.
Syndromem studených končetin trpí převážně ženy a tento jev se jinak nazývá Raynaudův fenomén.
Jak vzniká a jak se projevuje syndrom studených končetin?
K syndromu studených končetin dochází, když se cévy, které přivádějí krev do prstů na rukou i na nohou, stáhnou po vystavení člověka chladu či emočnímu stresu. Omezení proudění krve ze středu organismu do končetin je však normální reakcí na chlad, která má pomoci udržet tělesnou teplotu i v extrémních podmínkách. U lidí s tímto syndromem však dochází ke stažení cév i při relativně mírném ochlazení, například pokud dotyčný drží sklenici s ledovou vodou nebo se nachází v místnosti s puštěnou klimatizací.
Jak předcházet studeným končetinám?
Nejčastěji tímto jevem trpí ženy, které jsou navíc kuřačky, užívající hormonální antikoncepci, nebo mají poruchu štítné žlázy či jinou hormonální nerovnováhu. Studené ruce mají i lidé často ve stresu, s nedostatkem pohybu a v důsledku sedavého zaměstnání. Je důležité udržovat v teple nejen končetiny, ale celé tělo. Teple se oblékejte, nejlépe způsobem vrstvení. Pokud jde o rukavice, palčáky jsou v zimě vhodnější než prstové rukavice, protože prsty se mohou zahřívat navzájem. Snažte se také o dostatečné prokrvování pokožky. Používejte denně hydratační mléko, aby se pleť nevysušila. Nekuřte! Nikotin vede ke stahování cév, což lidem se syndromem studených končetin rozhodně nepomáhá. Dalším rizikovým faktorem je stres. Nervozita a rozčilení mohou také napomoci vzniku syndromu studených končetin, proto se pokuste vyhýbat stresovým situacím a naučte se odpočívat.
Důležité je neprochladnout
Při potížích s tělesným teplem je velmi důležité neprochladnout, a to nejen při pobytu venku nebo v zaměstnání, ale ani doma. Co pro to udělat?
- Na spaní používejte teplé ponožky, flanelové povlečení a deku navíc. Pomoci můžou i rukavice.
- Udržujte doma příjemnou teplotu.
- Dopřejte si teplou koupel, ale poté neprochladněte.
- Vyhýbejte se dotýkání chladných předmětů – studené nápoje pijte ze sklenic s uchem, z lednice a mrazáku vyndávejte potraviny v rukavicích, při mytí používejte teplou vodu.
- Používejte gelové či bylinné zahřívací polštářky.
Nepodceňujte studené končetiny
Možná jste si už na tento nepříjemný jev zvykli a berete ho jako součást svého já, je ale možné, že tělo se vám těmito příznaky pokouší něco naznačit. Možná mu něco chybí nebo jen touží po tom, abyste si pořádně odpočinuli. Jedním z hlavních důvodů studených končetin bývá často právě vyčerpání, nedostatek spánku a stres. Proto je vhodné zpomalit a dopřát si denně osm hodin spánku.
Studené končetiny však mohou signalizovat i vážnější problémy, například cukrovku, nebo zhoršenou funkci štítné žlázy. Při zhoršujících se potížích proto neodkládejte návštěvu lékaře.
Zdroj: revmaticke-nemoci.cz, Magazin lekarna.cz
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat
Strašák cholesterol: Jak přirozeně snížit vyšší hladinu cholesterolu?
Cholesterol, slovo opředené obavami a mýty. Představme si cholesterol jako dvojsečný meč. Na jedné straně je nezbytný pro správné fungování našeho těla – pomáhá při výrobě hormonů, vitaminu D a je součástí...
Čtěte dál