V životě se nesetkáváme jen s lidmi, kteří jsou nám sympatičtí. Často musíme absolvovat i schůzku s někým, kdo se našemu založení vůbec nezamlouvá. A mnohdy takovým situacím nabíháme sami a zbytečně se tak vnitřně ničíme.
Staré rčení říká, že vrána k vráně sedá, rovný rovného si hledá. Je na něm mnoho pravdy. Rodinu si nevolíme, ale přátele nebo v některých případech i pracovní kolegy ano. Na nás je, jakými lidmi se budeme nebo nebudeme obklopovat, s jakými lidmi budeme nebo nebudeme trávit čas. Jako kdybychom si to neuvědomovali, často čas zabíjíme s někým, o němž jsme přesvědčeni, že za to nestojí, a ubližujeme tím jak sobě, tak v konečném důsledku i jemu. Jak se naučit rozpoznat toxické lidi a nechat je jít?
Jak by měl vypadat zdravý vztah
K vysvětlení toho, jak by měly vypadat zdravé vztahy, používá jóga dvou výrazů – první je astéja, jež by se dala přeložit jako vykořenění závisti a žádostivosti, druhý je aparigraha, jenž je v češtině chápán jako neulpívání. Podstata obou vychází ze skutečnosti, že lidské vztahy by měly vést především k rozvoji individuality každé osoby a ne k jejímu potlačování. Jak jednoduchá zásada, kterou však až příliš často, a často i v dobré víře, porušujeme, a nesplňujeme tím astéju ani aparigrahu.
Toxicita ve vztazích z pohledu astéji
V prvním případě, tedy v případě astéji, jde ve vztazích o nepřisvojování si hodnot, které nám nepatří. Příklad z praxe může být například citové vydírání, když si přisvojujeme city druhého a nedochází nám, že něco tak vzácného a křehkého si nemůžeme koupit ani vynutit. Problémy také mnohdy plynou ze skutečnosti, že nemilujeme partnera, ale svou vlastní představu o něm – když do ní nezapadá, je všechno špatně. Podle astéji bychom neměli nikomu vnucovat své názory, i když to myslíme dobře a i když jsme přesvědčení o tom, že na věc nahlížíme objektivněji než daný jedinec. Každý je zodpovědný za svůj život a má právo volby, což je nutné respektovat. Podobně je nutné respektovat své vlastní individuální potřeby a nenechat si do nich zasahovat, ani těmi kteří nás milují.
Vztahová toxicita ve světle aparigrahy
V případě druhém, tedy v případě aparigrahy, jde o nezdravou přílišnou vazbu na druhého člověka. V tomto smyslu bychom neměli utrpení blízkých prožívat v míře, která bude oslabovat jak nás, tak i je. Když jsme oslabení, nemůžeme být nikomu oporou. Každý má navíc jistě mnoho zkušeností s tím, jak může přehnaná starostlivost nepříjemně dusit a omezovat. Právě v přehnaném utrpení vůči strastem blízkých se ukazují nezdravé lidské vazby, takový způsob se navíc může stát prostředkem manipulace a hry na city, kde dochází i ke spojení s nesplněním astéji.
Proč se s někým necítíme dobře
Uvedené jógové zásady můžeme porovnat s vlastními zkušenostmi a tímto způsobem se nám možná podaří identifikovat, proč se s některými lidmi necítíme dobře i v případě, že dříve nám s nimi dobře bylo. Zjednodušeně řečeno je pro nás každý, kdo nějakým způsobem omezuje naši individualitu a nereaguje ani na opakované upozornění na tuto skutečnost, toxickým člověkem, který se z jakéhokoliv důvodu snaží převzít kontrolu a způsob, jímž to praktikuje na nás, mu dodává pocit vlastní důležitosti. Je potom jasné, že s někým takovým nechceme trávit čas.
Jak nechat toxické lidi odejít
Do nejtěžší situace se dostáváme v případě, že jako toxického identifikujeme člověka, který patří mezi naše nejbližší. Některé lidi zkrátka nechat odejít nemůžeme, protože v konečném důsledku ani nechceme. Jak se ovšem před jejich zhoubným vlivem bránit? Univerzální řešení neexistuje, existuje však jedná obecná rada, která je vždy a za všech okolností platná a účinná: respektovat vlastní přirozenost, individualitu a v souladu s nimi určit hranice, za něž nikoho nepustíme, ani naše nejbližší. Tohoto postoje se potom musíme držet, nikdy nepolevit a obrnit se trpělivostí.
Zdroj: autor
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat

Jak překonat frustraci? Klíčové jsou některé techniky, které si můžete snadno osvojit
Může nás zcela ochromit a znemožnit pokračovat v něčem, co jsme započali. Frustrace je přirozená reakce na neúspěch a každý k ní má jinou toleranci, od níž se odráží jeho schopnost jí čelit. Přesto se...
Čtěte dál
Poslech vážné hudby vám pomůže snížit krevní tlak, zlepšit spánek a nebo vylepšit vztahy, tvrdí vědci

Cesta k nulovému odpadu: Co všechno může udělat každý z nás?

Způsoby, jak být více aktivní: Malé kroky, které vás dostanou tam, kam potřebujete

Jak zhubnout podle zásad ájurvédy? Tisíce let ověřené postupy vám pomohou získat rovnováhu

Své štěstí máme ve vlastních rukou. Jak se k němu dopracovat?

Teorie nudy: americký psycholog tvrdí, že nuda vás může i zabít

Bulletproof coffee: Káva, která chutná, zasytí a neuvěřitelně nakopne

Proč se lidem tak dobře pracuje v kavárnách

Zamilovanost – co všechno se s námi děje, když jsme zasaženi šípem lásky?

Covidová pandemie přála rozvoji tzv. parasociálních vztahů
