Jaro už mnozí z nás nedočkavě vyhlížejí, a i když to meteorologické už začalo, na to pravé astronomické si ještě musíme chviličku počkat. Jarní rovnodennost je chvíle, kdy Slunce vstoupí do znamení Berana. První jarní den přijde 20. března a letos se tak stane přesně ve 22 hodin a 25 minut.
Rovnodennost je důležitý den, který se opakuje dvakrát do roka. Možná jste nevěděli, že během tohoto dne se Slunce nachází v rovině zemského rovníku a sluneční paprsky dopadají kolmo k zemské ose. Říká se také, že během rovnodennosti trvá den a noc stejně dlouho. Není to ale úplně přesné, protože ve skutečnosti je délka dne dvanáct hodin a deset minut, což zkracuje noc na jedenáct hodin a padesát minut.
Co je jarní rovnodennost?
Rovnodennost je astronomický termín, jenž označuje okamžik, kdy střed obrazu Slunce na nebeské sféře prochází jarním bodem nebo podzimním bodem. Dříve nastávala jarní rovnodennost často i 21. března, ale v 21. století se tak stalo naposledy v roce 2011. Znovu můžeme očekávat jarní rovnodennost v tomto datu až od roku 2102. Od chvíle jarní rovnodennosti se noc zkracuje a den prodlužuje, což trvá až do letního slunovratu, kdy je den dvakrát delší než noc.
Jarní rovnodennost a polární den
Rovnodennost hraje velkou roli také na severním a jižním pólu. Při jarní rovnodennosti na severním pólu vyjde Slunce a začíná tak polární den. Na jižním pólu Slunce zapadne a začíná polární noc. Jarní rovnodennost je tedy vždy z hlediska astrologie začátkem nového roku. S novým astrologickým rokem přichází také nové začátky a pro mnohé je to ten správný čas k jarní očistě. Často se poukazuje také na to, že máme v tento den hodit za hlavu minulost a začít žít přítomností.
Jarní rovnodennost a její oslavy
Jarní rovnodennost znamená dlouho očekávaný a již neodvratný příchod jara, a proto jsou jí ve všech koutech světa věnovány bujaré oslavy. Za zmínku určitě stojí ta u slavného Stonehenge v Anglii, kde první jarní východ slunce nad tímto záhadným kamenným monumentem sledují tisíce lidí. V některých zemích startuje s rovnodenností nový kalendářní rok, a tak jsou tu samozřejmě na místě typické novoroční oslavy. V Japonsku se zase drží rodinné oslavy a uctění památky zesnulých.
Jarní rovnodennost v nejstarší české katedrále
Nejstarší katedrála v České republice je orientována vstupem na západ a hlavním oltářem na východ. Stavitelé katedrály ve 13. století velmi přesně určili osu západu slunce k půdorysu stavby a uzpůsobili vystavění sedleckého chrámu tak, aby při západu slunce ve dnech jarní a podzimní rovnodennosti dopadal paprsek zapadajícího slunce největším oknem v západním průčelí katedrály přímo na symbolické srdce sakrální stavby, tedy na hlavní oltář. Tradiční putování paprsků tu obvykle sleduje velké množství návštěvníků a nechybí ani doprovodný program. Výtěžek z celé akce putuje na kutnohorskou charitu.
Zdroj: kudyznudy.cz, kutnahora.cz, rexter.cz
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat
Ranní rituály pro radostnější vstávání – proč nám světlo ráno dělá dobře?
Využijme toho, že tu máme období, kdy je ráno brzy vidět a z postele se nám chce o něco více než v zimě. Tma a šero do pozdních ranních hodin je zase na nějakou dobu za námi, a tak si z každého nového...
Čtěte dál