Je skvělé, pokud patříte mezi nadšené sportovce a pravidelně se hýbete. Pokud se ale dostanete do fáze, kdy trénujete stále víc a víc, aniž byste měli pádný důvod, každý volný den bez pohybu je pro vás ztracený, nebo se snažíte být za každou cenu vždy nejlepší, pozor. Je dost možné, že směřujete do pasti tzv. syndromu přetrénování.
Určitě vás napadne, že takový stav může potkat jen profesionální sportovce, kteří trénují mnohem více než vy. Pravdou ale je, že přetrénování může potkat kohokoliv, a dokonce jde o celkem běžnou záležitost i mezi rekreačními sportovci. Během počáteční fáze je navíc těžké přetrénovanost rozpoznat, protože příznaky jsou mírné a jsou také brány jako zcela běžné v rámci fyzické aktivity.
Nejčastější projevy přetrénování
Přetrénovanost se může projevit zejména únavou, bolestí svalů, špatným spánkem a také častějším nachlazením. Poté se přidají také bolavé klouby, nepravidelný srdeční rytmus, chronické záněty a samozřejmě také zranění. Bohužel jsou tací, kteří při těchto potížích ve sportu pokračují, případně si dávky ještě navyšují, což je velká chyba. Daný sportovec má totiž pocit, že mu výkonnost klesá, což je vlastně pravda, a tak si takzvaně naloží ještě více.
A jak k přetrénování dojde?
Dlouhodobou svalovou prací (a jeho opakovanou kontrakcí) dojde ke svalové únavě. Sníží se zásoby glykogenu, nahromadí se kyselina mléčná a dojde ke změně prokrvení tkáně. Tímhle vším dává sval najevo, že je potřeba zátěž snížit, aby nedošlo k nadměrnému vyčerpání a k poškození. Pokud ale v zátěži dále pokračujete, případně ji navyšujete, vytváří se čím dále více laktátu, který je pro svalová vlákna toxický, narušuje je a vlákna tak prasknou. Následkem toho pocítíte nepříjemné pocity píchání. Myslete na to, že sval potřebuje 24 až 48 hodin na regeneraci, při které laktát odbourá a nedojde tak k poškození.
Signály přetrénovaného těla
Syndrom přetrénování má ale také vliv na psychiku. Pokud budete přehlížet fyzické varovné signály, dostaví se také podrážděnost, zvýšené celkové napětí organismu, nezájem o koníčky, ztráta sportovní motivace a dojít může i na deprese. S tím jsou spojené také bolesti hlavy, nechutenství, pocit těžkých nohou, úbytek svalové hmoty, prudký pokles výkonnosti a celkově silná únava.
Přetrénování může mít u každého různý průběh v různých podobách, také intenzita jednotlivých příznaků je u každého sportovce jiná. Vše záleží na mnoha faktorech, mezi které patří například věk, fyzická i psychická odolnost, hmotnost nebo druh sportovní činnosti. Nelze se tedy s nikým porovnávat a současně si myslet, že když nějaký sport v té a té intenzitě zvládne někdo kolem, zvládneme to také. Pokud syndrom přetrénování necháte dojít do extrému, může nastat i úplné zhroucení organismu, včetně psychického kolapsu. Syndromu můžete také hojně „pomoci“, pokud radikálně omezíte stravu, případně vyloučíte ze stravy celé skupiny potravin. Organismus potřebuje pro optimální fungování všechny složky potravy.
Jak syndromu přetrénování předejít
Stejně jako ve všem ostatním, i zde platí, že je lepší těmto potížím předcházet než se pak dlouho léčit. Určitě je tedy na místě konzultovat své sportovní i stravovací návyky s odborníky, zjistit si, jak na tom je vaše tělo po zdravotní stránce, v jakém stavu jsou vaše svaly, vazy a klouby. Nechte si poradit, jak správně vykonávat danou sportovní aktivitu, abyste předešli zranění nebo přetížení. Dejte si pozor zejména na zvyšování tréninkových dávek, provádějte je postupně a s rozumem. Dopřejte svým svalům čas pro regeneraci a podpořte ji také vitamíny B, C a bílkovinami. Mějte pestrou a plnohodnotnou stravu, ve které nechybí sacharidy, bílkoviny ani tuky. Myslete na to, že daný sport by vás měl především bavit, měli byste z něj mít radost, ale rozhodně by to neměl být váš jediný smysl života. Neporovnávejte se s ostatními, vždycky se najde někdo lepší. Proto nemá cenu ohrožovat své zdraví a hnát svůj sport do extrému. Raději si pravidelně dopřejte dostatek odpočinku, což nemusí znamenat jen ležení na gauči. Zajděte si do sauny, na masáž nebo relaxujte tak, jak je to vám příjemné.
Tak se nežeňte za extrémními výsledky, raději „uberte plyn“ a sportujte s radostí, zato v plném zdraví a bez zbytečných bolestí.
Zdroj: fyzioklinika.cz
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat
Cestovní horečka není výmluva, ale opravdový projev těla. Jak s ní bojovat po psychické stránce?
Cestovní horečka je běžný jev, který přichází, jak při plánování dovolené, tak během samotného cestování. Projevuje se nervozitou a úzkostí, a to z různých důvodů. Její kořeny mohou sahat hluboko do obav...
Čtěte dál