Dovolená už na sebe nenechá dlouho čekat a vás se už možná trochu zmocňují obavy z překotného, chaotického balení. Jak tentokrát skutečně zůstat u nezbytností a nevláčet se s kufry plnými věcí, které pak vezete zpátky zcela nedotčené? A jak nezapomenout na to, co je skutečně důležité? Co byste určitě neměli podcenit je cestovní lékárnička.
Cestovní lékárnička by měla obsahovat vše potřebné, i když její obsah se samozřejmě může lišit s ohledem na váš zdravotní stav i na destinaci, kde se chystáte strávit dovolenou. Zohlednit byste měli i úroveň zdravotní péče v dané zemi a dostupnost určitých léků. Na to je dobré se předem informovat, abyste v cíli vaší cesty nebyli nakonec nepříjemně překvapeni.
Zbytnosti a nezbytnosti do cestovní lékárničky
Cestovní lékárnička bude určitě obsahovat jiné věci pro dospělé a jiné věci pro děti, stejně jako pro těhotné ženy nebo seniory. Na druhou stranu i lékárnička může obsahovat řadu zbytečností, které budou jen zabírat místo a které v případě potřeby jistě seženete i v zahraničních lékárnách. Mohou to být například obvazy, masti a léky na popáleniny, ušní kapky, bylinné čaje, vitamínové doplňky a podobně. Co však raději přibalit a nespoléhat na náhodu?
- vaše nezbytné a pravidelně užívané léky
- léky na cestovní nevolnost
- léky proti bolesti
- léky proti zažívacím potížím, ulevujícím od zácpy či průjmu
- léky na případné alergie
- léky ke snížení horečky
- léky proti nachlazení
- krémy či spreje na opalování a po opalování
- repelent proti hmyzu a klíšťatům
- teploměr a sadu náplastí
- dezinfekci
- mast na podporu hojení
- nůžky na nehty a pinzetu
Co by nemělo chybět v lékárničce, pokud cestujete s dětmi?
Pokud budete cestovat s malými dětmi, nezbytností do vaší cestovní lékárničky jistě přibude. Měla by obsahovat například dětský sirup na bolest a ke snížení horečky, který má odměrku pro snadné dávkování. Dále pak dezinfekci, která neštípe, mast na podporu hojení či krém na vyrážky, tlumící svědění či bolest po hmyzím bodnutí. Pro kojence pak určitě také mast na opruzeniny, určitě nezapomeňte na dostatečnou zásobu vlhčených ubrousků. Do lékárničky pro děti by se už mělo vejít také obinadlo, obvazy a náplasti různých velikostí.
Cestovní lékárnička na míru
Chystáte-li se na mnohakilometrové pochody, pak se vystavujete riziku otoků, odřenin, kuřích ok a podobně. Tomu by pak měla být přizpůsobena i vaše cestovní lékárnička. Pokud si zase hodláte užívat méně obvyklou, exotickou gastronomii, budou se hodit přípravky na překyselení žaludku, na podporu trávení a podobně. V případě chronické nemoci bude dobré ještě před dovolenou zajít k lékaři a nechat si předepsat léky nutné v případě zhoršení stavu. Do některých zemí budete potřebovat také potvrzení o držení jistých druhů léků a jejich užití jen pro vlastní potřebu. Na internetu můžete najít i možnosti, jak si nechat jednoduše sestavit lékárničku na míru, přesně podle vašich potřeb a požadavků.
Přeprava léků v letadle
Pravidla ohledně přepravy léků a zdravotnických pomůcek se může lišit dle požadavků různých leteckých společností. Léky je obvykle možné přepravovat v příručním zavazadle, měly by však být viditelně označené a umístěné v průhledných sáčcích, v předepsaném a povoleném množství, pokud to vyžaduje dopravce. Je dobré na ně upozornit pracovníky bezpečnostní kontroly. Doporučuje se mít u sebe předpis nebo potvrzení od lékaře, které může být vyžadováno k předložení ke kontrole. Například injekční stříkačku můžete mít u sebe v letadle pouze s písemným potvrzením od lékaře, kde bude vysvětleno, že ji potřebujete pro vlastní užití.
Zdroj: benu.cz, vitalia.cz, smartwings.com
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat
Pneumokokové infekce – pro koho jsou největším rizikem a jak se před nimi chránit?
Možná i vy uvažujete o tom, jak ochránit své děti, rodiče nebo sebe před nebezpečnými infekcemi způsobenými pneumokokem. Pokud si kladete otázky, jako: „Jak pneumokokové infekce vznikají?“, „Jaké jsou...
Čtěte dál