Letní prázdniny jsou tu a vy už možná počítáte dny a hodiny do odjezdu za šumícím mořem a horkým pískem pod palmami. Mořská voda a vzduch však nabízí mnohem víc, než jen příslib zaslouženého odpočinku a vůni exotiky. Moře dokáže uzdravovat, a toho bychom měli využít.
Protože sami moře nemáme, trávíme na jeho březích nanejvýš pár týdnů v roce a mnozí z nás nedokáží posoudit ozdravné působení mořské vody z dlouhodobého hlediska. Je však známo, že moře je vysoce blahodárná a zdraví posilující záležitost. Slaná mořská voda a vzduch, to je přímo životodárná kombinace, která dokáže pomoci od celé řady neduhů a obtíží.
Moře jako balzám na tělo i na duši – ozdravné účinky slané mořské vody
Mořská voda, sůl i bahno našemu tělu prospívají jako máloco a možnost využít jejich blahodárných účinků máme například i v lázních. Naše tělo a jeho buňky správně fungují jen ve vyváženém a zásaditém prostředí, které zabraňuje jejich degeneraci a poškození. Toho nám pomáhá docílit právě slaná mořská voda. Mořská voda brání překyselení organismu a dodá tělu potřebné minerály. Reguluje tak naše pH do optimálních hodnot, přispívá k hydrataci těla a účinně působí také proti stresu. Mořská voda obsahuje velké množství stopových prvků a na sebe vázaných minerálů, které působí blahodárně na naši mysl. Samotné zvuky moře vedou k psychické pohodě a uklidnění. Mořská voda dále působí vysoce antibakteriálně, regeneruje pokožku a urychluje hojení.
Léčivá síla mořské vody – kde všude pomáhá?
Zmíněné minerály a stopové prvky jsou obsažené v mořské vodě v podobném složení, jako v krevní plazmě. Jde zejména o vápník, sodík, hořčík, draslík, jód, brom a železo. Společným působením pak zlepšují metabolické procesy, celkově prospívají orgánům, urychlují látkovou výměnu, zlepšují krevní oběh a pomáhají na příklad i při snížené funkci štítné žlázy. Pravidelné používání mořské soli do koupele vás zbaví například lupénky, atopického ekzému, akné a dalších kožních problémů. Léčivé účinky mořské vody a v ní obsažené soli jsou známy už ze starého Egypta, využívala se například k hojení otevřených ran.
Přímořské klima – dýchejte zhluboka a užívejte si moře plnými doušky!
Pobyt u moře přináší velká pozitiva, je s ním obvykle spojena i odlehčená strava, (především ryby a velmi zdravé plody moře) a fyzická aktivita. Slaný a mokrý vzduch prokazatelně čistí dýchací cesty a ulehčuje dýchání. Skutečně léčivé účinky mořského klimatu však chtějí svůj čas, obvykle se doporučuje ozdravný pobyt v délce alespoň dvou, nejlépe však tří týdnů. Mořský vzduch je vlhký, slaný a doslova přesycený minerály. Rozpouští hleny v dýchacích cestách a pročišťuje sliznice. Nízká koncentrace prachu, pylu a dalších alergenů na mořském pobřeží značně uleví například astmatikům.
Co je talasoterapie?
Talasoterapie je léčba mořskou vodou, mořským vzduchem, sluncem, řasami, bahnem a pískem. Tento druh blahodárných procedur využívajících ozdravné účinky moře najdete i v lázních a specializovaných wellness centrech. Podstatou talasoterapie je mořská voda a mořská sůl, která je bohatá na minerály. Terapie spočívá v různých lázeňských technikách, využívá se například hydroterapie, tlakové sprchy, zábaly z mořských řas, podmořské masáže, léčebné mořské bahno, inhalace mořského vzduchu apod. Používá se při kožních chorobách, poruchách krevního oběhu, celulitidě, stresu, k uvolnění bolavých kloubů, při vyčerpání a únavě, ale i ke zkrášlovacím a relaxačním procedurám.
Zdroj: rehabilitace.info, relaxace-a-wellness.zdrave.cz/
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat

Vitamin D3 a K2 – jaká je jejich optimální hladina v krvi a proč jsou tak důležité?
Vitamin D3 se dříve považoval za zásadní pouze pro vstřebávání vápníku jako prevence osteoporózy a správný růst a vývoj kostí. V současné době již víme, že jeho nedostatek může hrát zásadní roli při vzniku...
Čtěte dál
Pravidla pro koupání s atopickým ekzémem

Gynekologické záněty trápí v létě nejednu ženu. Jak jim účinně předcházet?

Houbařská sezóna je tu – desatero správného zacházení s houbami

Šťavnaté letní masky na obličej, které si vyrobíte sami doma

Nafouklé břicho, pálení žáhy či žaludeční nevolnost. Jak si poradit s trávicími problémy na dovolené?

Opalovací krémy: co znamená číslo SPF nebo pojem minerální filtry a jak se správně mazat?

Zdravé a nápadité svačiny na letní výletování – pro děti i dospělé

Alergie na sluníčko – druhy, prevence a samotná účinná řešení

Zánět spojivek hrozí hlavně v létě. Jaké jsou příčiny a jak se léčí?
