Citlivá pokožka není až tak moc náročná na kosmetickou péči, jak by se mohlo zdát. I když dokáže svého majitele mnohdy pěkně potrápit, se správně zvolenými kosmetickými pomocníky ji zvládnete dostat pod kontrolu. Stačí se zaměřit na její minimalistické, ale efektivní ošetření.
Něco málo o pokožce obecně
Kůže je pro člověka klíčovým orgánem. Tvoří štít těla proti působení nepříznivých vnějších vlivů, jako jsou například bakterie. Skládá se ze tří vrstev. Tvoří ji epidermis, dermis a hypodermis. Epidermis je nejvzdálenější vrstva, která nás chrání před toxiny, bakteriemi a ztrátou tekutin. Tato vrstva je tvořena epidermálními lipidy, ty jsou klíčové pro zdraví pokožky, hrají roli v její pružnosti a udržují dobrou hydrataci. Pokožka také odhaluje, v jakém stavu je celkový organismus člověka. Důvodů, proč je citlivá může být hned několik.
Proč je pokožka citlivá?
Citlivá pokožka vzniká oslabením kožní bariéry. V jehož důsledku je pokožka náchylnější ke ztrátě přirozené vlhkosti. Je snadnějším terčem pro viry a bakterie. Kůže pak hůř reaguje na vnější faktory, jako je UV záření nebo změna teploty. S citlivou pletí souvisí také možná dědičnost nebo střídání ročních období, v zimě a v létě může být daleko náchylnější. Dalším faktorem, který pleť oslabuje, je používání příliš agresívní kosmetiky. Určit příčinu, proč je pokožka křehká není navíc vždy snadné.
A jak poznáte, že máte citlivou pokožku? Cítíte na pokožce brnění, pnutí a svědění. Pokožka se stává podrážděnější a může se na ní objevit také červenání.
Dobrá péče o citlivou pleť?
Protože je u citlivé pleti narušena ochranná bariéra, je velmi důležité o ni dobře pečovat a posílit ji tak, aby byla odolnější. Vybírejte si šetrné produkty, které neobsahují dráždivé přísady, například syntetické parfemace. Pokožka musí volně dýchat, vyhněte se takovým, které obsahují ingredience jako jsou minerální oleje a výrobky z nich, ty na ní sice vytvoří film, ale neprospívají jí tak, aby ji dokázaly také opravit. Podpořte kožní bariéru také zevnitř, můžete začít užívat kolagen, kyselinu hyaluronovou, vitamín C a vitamín E.
Zaměřte se na přírodní kosmetiku, která je bohatá na antioxidanty také vitamíny E a C, které také chrání kožní buňky před působením volných radikálů. Kyselina linolová zase udržuje dobrou úroveň hydratace a zároveň podporuje přirozenou opravu pokožky. Komplexní mastné kyseliny jako alantoin a kyselina skořicová pomáhají udržovat vaši pleť zdravou a krásnou, posilují její bariérovou funkci stejně jako vitamín E. Mastné kyseliny opravují a chrání pokožku proti suchu a jiným extrémním projevům, spojenými s okolními podmínkami.
Steroly, obsažené v přírodní kosmetice udržují vlhkost v pokožce. Polyfenoly (antioxidanty) pomáhají v boji proti volným radikálům. Pokud chcete podpořit krásu vaší pokožky, snížit červenání, pálení a zachovat pleť zdravou a krásnou, zkuste dodržovat tyto kroky, které pomohu k tomu, aby byla co nejvíce v pohodě.
- Vyhněte se výrobkům obsahujícím dráždivé látky a pěnidla. Pokud máte citlivou pokožku, je důležité používat šetrné, přírodní produkty, které neobsahují syntetické přísady.
- Otestujte novou kosmetiku před použitím nanesením malého množství na vnitřní stanu lokte, abyste vyloučili možnou alergickou reakci.
- V péči o pleť zvolte minimalistickou rutinu. Vyhněte se příliš složitým produktům. Kupte si šetrné přírodní tonikum a odličovací nebo čistící olej. Rostlinné oleje jsou skvělé pro ošetření citlivé pokožky právě pro, že napomáhají budovat silnou a odolnou kožní bariéru a podporují celkovou elasticitu kůže. Nechávají pokožku dýchat. Mnohé z nich zároveň působí výborně protizánětlivě. Používejte jemný peeling, založený na AHA kyselinách.
Zdroje:
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat
Kruhy a váčky pod očima – prevence, úleva a kosmetické řešení
Mnoho z nás se setkalo s nepříjemnými pocity spojenými s otoky a tmavými kruhy pod očima. Tento stav, známý v odborných kruzích jako periorbitální otok, může výrazně ovlivňovat celkový vzhled. Bývá bohužel...
Čtěte dál