Chystáte se opalovat a chtěli byste zkusit, jestli nestačí např. olivový olej? Než sáhnete po rostlinných olejích, je potřeba vědět několik důležitých bodů, které vám ušetří mnoho následných starostí.
Opalovat se s rostlinnými oleji není nejlepší nápad
V posledních letech se rozmohl nešvar doporučování rostlinných olejů, mezi které patří např. olej olivový, kokosový a další) jako náhrady za opalovací kosmetiku, které je založené na faktu, že některé z nich obsahují přirozený SPF. Jejich ochrana před působením UV paprsků je velmi omezená a pohybuje se v menších zastoupeních číselné stupnice. Je pravdou, že některé rostlinné oleje jsou velmi odolné proti vysokým teplotám. Používají se při vaření nebo smažení, ale tato odolnost je při opalování narušena dalšími průvodnímu faktory. Jako je třeba kontakt potu s olejem na pokožce, vystavené slunci a chemické reakce s ním spojené.
Světlo a teplo, dva viníci oxidace rostlinných olejů
Podíváte-li se na doporučení prodejců kosmetických rostlinných olejů, který můžete věřit, najdete mezi nimi také to, že byste měli svůj olej skladovat v suchu, chladu a temnu. Je to proto, aby vám co nejlépe vydržel bez „ztráty kytičky“ a nezoxidoval. Obecně se zmiňuje to, že byste měli kupovat spíše menší balení a spotřebovat ho do půl roku po otevření. Vyhnete se tak tomu, že bude olej zoxidovaný.
A jsme u toho, proč není vhodné používat samotné rostlinné oleje jako opalovací prostředky. Samozřejmě jsou plně využitelné a vyhledávané jako součást domácí kosmetiky, která má chránit kůži před ataky zuřivých UV paprsků. Ale vždy by měly být smíchány s přírodním UV filtrem, který splňuje i nejpřísnější kritéria kosmetiky bez nepříjemných dopadů za vaše zdraví.
Zajímavou součástí domácí opalovací kosmetiky může být třeba astaxantin. Chrání buněčné struktury před působením oxidativního stresu, zabraňuje oxidaci fosfolipidů a lipidů buněčné membrány kůže, díky své schopnosti vázat se v buněčných a mitochondriálních membránách. Zvyšuje úroveň ochrany v opalovacích prostředcích.
Rostlinné oleje jsou výborné pro udržení krásného opálení
Ke slovu se dostávají rostlinné oleje a olejové maceráty ale těsně po opalování a v rámci snahy o prodloužení nachytaného bronzu. Zklidní, hydratují, podporují buněčnou obnovu. Díky hloubkové výživě pleti dodají potřební antioxidační látky přesně tam, kde jsou potřeba. Navíc ji chrání před projevy předčasného stárnutí. S jejích pomocí rovněž snížíte možnost nepříjemného loupání kůže. Skvělé pro udržení bronzu jsou oleje s obsahem karotenoidů. Zkuste rajčatový olej nebo mrkvový macerát. V případě příliš vysušené pokožky po opalování sáhněte po oleji z pšeničných klíčků nebo makadamiovém.
Zdroje: cdc.gov, phytochemia.com, ncbi.nlm.nih.gov
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat
Antibiotika a slunce – nejen v létě, ale i v pozdních měsících musíte být opatrní
V případě, že si rádi dopřáváte pobyt na slunci, ale zároveň přitom užíváte některé léky, měli byste být obezřetní a mít dostatek informací o možných reakcích vašeho těla na tuto kombinaci. V případě antibiotik...
Čtěte dál