Ať už se chystáte cvičit doma na denní bázi, nebo se jen občas protáhnout, je určitě fajn mít prostor i odpovídající pomůcky. Zejména pokud patříte spíše mezi milovníky domácího cvičení a jen horko těžko vás někdo dostane do veřejného fitka či parku, stojí za to mít doma pár (alespoň základních) pomůcek. Je jedno, jestli jste začátečník nebo pokročilejší cvičenec. Domácí posilovna se hodí pro každého, kdo se chce pravidelně jakkoliv hýbat.
Pár základních věcí pro začátečníky a občasné sportovce
Nejdříve je potřeba vyhradit si na cvičení ten správný a optimální prostor. Ideálně by to mělo být místo, kde budete mít dostatek klidu a nebudete muset kvůli každému tréninku třeba posouvat stůl nebo jiný nábytek. Dále je dobré mít vhodnou podložku podle typu cvičení. Jiná je podložka na jógu a jinou budete potřebovat třeba na cviky v kleku se zátěží. Pokud s cvičením začínáte, mohou vám stačit cviky s vlastní vahou i bez pomůcek. Časem ale můžete pořídit vybavení, které vaše tréninky zefektivní a posílíte tak více celé tělo. Pořiďte si například sadu odporových gum, které mají různou délku i odpor. Ty menší gumy využijete na posilování nohou, dlouhé využijete na svaly paží, zad a ramen. Koupit si můžete také švihadlo, které skvěle využijete třeba na rozcvičku. Co možná naopak nemá smysl pořizovat, je gymnastický míč. Zabírá zbytečně moc místa a mnoho cviků odcvičíte v pohodě i bez něj. Raději vsaďte na jednoruční činky, nebo kettlebell, to se bude hodit na dřepy, výpady, přítahy apod.
Co mít doma, když jste pokročilý a chcete už malé „fitko“
Pro takové nadšené sportovce jsou dobrou investicí do budoucna nakládací činky, u kterých si zátěž nastavíte podle daného cviku a také pokročilosti. Takto můžete cviky skvěle kombinovat a máte hned spoustu možností, jak své tréninky obměňovat. Další velmi oblíbenou pomůckou jsou závěsné popruhy neboli TRX. Ani kvůli tomu nemusíte navrtávat žebřiny nebo hrazdu, stačí zvolit popruhy, které jdou uchytit za pevné zavřené dveře. Pokud ale máte dostatek místa, hrazdu nebo žebřiny namontujte – obojí se bude hodit na různé druhy cviků. A protože by se nikdy nemělo zapomínat na správné a důkladné protažení, můžete pořídit pro efektivnější regeneraci svalů masážní válec (roller).
Posilovna pro fajnšmekry
V případě, že chcete doma vybudovat opravdovou posilovnu, začněte od podlahy. A to doslova. Na místo vyhrazené pro cvičení se vám budou hodit měkké tatami puzzle, případně tvrdší gumová podlaha určená pro sport. Určitě zainvestujte do posilovací klece, protože má mnoho využití. Kromě mnoha cviků se zátěží na ní můžete také různě zachytit odporové gumy. Rovněž s velkou činkou svůj trénink také posunete o kus dále. Pořídit si můžete také lavici, se kterou získáte další možnosti cvičení, jiné varianty cviků apod. V případě, že se neobejdete bez aerobního druhu cvičení, nabízí se koupit rotoped, crossový či veslovací trenažér, případně běžecký pás. Jejich spojovacím prvkem je bezesporu to, že jejich užívání vede ke zlepšení kardiovaskulárních funkcí a k redukci hmotnosti. Ovšem musíte je využívat pravidelně a dlouhodobě.
Možná že vám připadá zbytečné mít doma takovou tělocvičnu, když si zacvičíte třeba jen dvakrát třikrát týdně. Přesto to může znamenat ušetření peněz, času a zmizí nadobro dojíždění někam do veřejné posilovny. Výhody pak domácí tělocvična přinese o to více, pokud v ní bude cvičit více členů domácnosti.
Zdroj: autor
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat
Cestovní horečka není výmluva, ale opravdový projev těla. Jak s ní bojovat po psychické stránce?
Cestovní horečka je běžný jev, který přichází, jak při plánování dovolené, tak během samotného cestování. Projevuje se nervozitou a úzkostí, a to z různých důvodů. Její kořeny mohou sahat hluboko do obav...
Čtěte dál