Kvalita vlasů a vlasové pokožky, je skoro vždy odrazem zdravotního stavu. Není tedy jednoduché podat univerzální návod, jak zatočit s chomáči vlasů v hřebenu. Vždy je důležité začít hledat samotnou příčinu problému. Nadměrné vypadávání bývá příznakem něčeho hlubšího.
Padání vlasů je přirozený proces, denně může vypadnout až 100 vlasů a nejedná se o žádnou tragédii. Svou roli hrají i některá, pro vlasy náročnější, období. Vše souvisí s fázemi růstu, protože dochází k neustálé obnově.
Životní cyklus vlasu
Za svůj život si vlas užije různá stádia. V tzv. anagenní fázi vlas roste nepřerušeně a bez pauzy, naopak v tzv. telogenní fázi odpočívá a následně se s ním budeme muset rozloučit, protože vypadne. Právě během léta a zimy je většina vlasů akčnější, naopak na podzim a na jaře se ukládají k odpočinku, než se s námi následně nadobro rozloučí. Tak dochází k naprosto přirozenému řídnutí. Jeden vlasový folikul vytvoří v průběhu života přibližně 30 vlasů. Dobrou zprávou je, že počet vlasů v růstové fázi je vždy větší, než počet vlasů v telogenním stadiu. Pro lepší představu, za normálních okolností je kštice tvořena přibližně 100 000 vlasy, 85 % z nich se nachází v anagenním stadiu cyklu, tedy krásně rostou. Druhá fáze může být urychlena nadbytkem mužských hormonů. Tato skutečnost naruší normální růst. V takovém případě se vlas stává vyčerpaným a tenčím a předčasně vypadává. K tomuto dochází u androgenní alopecie a je obtížné tento proces léčebně ovlivnit. Toto onemocnění by nemělo být zaměňováno se sezónním nebo s věkem podmíněným vypadáváním vlasů.
Pokud tedy máte pocit, že něco není v pořádku, je potřeba začít jednat. Zpozornět bychom měli v případě, že:
1. Vlasy vypadávají jen v konkrétních místech, kde se následně začínají tvořit kulaté nebo hranaté lysiny nebo pokud nám v rukách zůstávají celé prameny.
2. Na kvalitě kštice se také odráží stav štítné žlázy. V důsledku její zvýšené činnosti dochází k nedostatečné výživě kořínků, k odumírání a následnému vypadávání. Naopak při snížené funkci tohoto orgánu se budeme potýkat spíše s křehkostí, lámavostí a s roztřepenými konečky.
3. Také u onemocnění slinivky břišní, např. u diabetu, dochází k poruše ve vyživování vlasového folikulu a výrazně se snižuje životnost vlasu.
4. Zvýšené vypadávání vlasů může být dáno i geneticky, někdo má křehčí vlasy od přírody. Nadměrná či nekvalitní péče, pak zahraje významnou negativní roli.
Pokud se k vlasům chováme dlouhodobě nešetrně, stačí časté fenování, slunce, styling, solárium, žehlení nebo chemické úpravy, vlas se poškodí, vysuší, vznikají malé trhlinky a následně vypadne i když by mohl dál krásně růst.
Jak vlasy podpořit?
Kvalitu vlasů ovlivňuje dostatek spánku a hlavně strava. Vlasy ocení jídlo bohaté na vitamíny B a C, železo, zinek a selen. Omega 3 mastné kyseliny vyloženě vlasům prospívají, takže ryby, tuňák a makrela, brokolice, oříšky či pohanka, by neměly chybět ve vašem jídelníčku. Naopak konzumace alkoholu, kávy, čaje a kouření brání vstřebávání minerálů a vlasům škodí.
Zaměřte se na kolagen
Kolagen je tělu přirozenou bílkovinou, která se nachází v kůži, kloubech, chrupavkách, kostech, nehtech a také vlasech. Mladý organismus si umí kolagen vyrobit sám, ale už po 30. roku života začíná jeho přirozená produkce klesat. Jeho nedostatek v těle se projeví na pružnosti pleti, která je díky němu svěží a hydratovaná, s klouby umí také zázraky, ale hlavně vlasy jsou díky němu lesklé, zdravé a nelámou se. Právě s pomocí kolagenu dokážou vlasy zvládat i náročnější období.
Důležitý je i výběr vlasové kosmetiky. Je dobré používat kvalitní šampony a kondicionéry, které zajistí vlasům vlhkost.
Pokud máte pocit, že jste pro své vlasy udělali maximum, a nic nepomáhá, pak je vhodné trichologické vyšetření, které díky testům zjistí stav pokožky hlavy a vlasu samotného. Endokrinologie by mohla odhalit vnitřní příčiny nadměrného padání vlasů.
Budte trpěliví, neboť náprava problému je dlouhodobá, trvá až 4 měsíce, než zaznamenáte první úspěchy. Pamatujte, čím víc se padáním vlasů trápíte, tím vice jste ve stresu a vzniká začarovaný kruh. Tak hlavu vzhůru.
Zdroje: euc.cz, dermatologiepropraxi.cz, solen.cz
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat

Správná obuv nebo vhodná strava. Jaká jsou preventivní opatření pro seniory v zimě?
Zimní období přináší kromě zasněžených strání a vánoční atmosféry i rizika spojená s úrazy a pády, zejména u seniorů. Tato skupina obyvatel je zvláště náchylná na komplikace, které s sebou kluzké chodníky...
Čtěte dál
Otužování jako klíč k lepší imunitě a k vyšší kvalitě života

Jak pracovat s imunitou dětí v podzimním období

Olivový olej jako nezdravější tuk do jídelníčku. Umíte ho správně používat?

Sluneční záření a oči – jak vypadá účinná ochrana zvenku i zevnitř?

Dnes se slaví Světový den dárců krve. Pojďte darovat!

Testosteron: jak podpořit jeho přirozenou tvorbu v mužském těle?

Sonické vs. klasické zubní kartáčky. V čem nám moderní technologie pomáhá?

Anafylaktický šok – jak se projevuje a jaká se podává první pomoc?

Syndrom suchého oka: co je jeho příčinou a jak vypadá doporučená léčba

Jaké doplňky stravy vybrat, když plánujete těhotenství, máte doma puberťáky, nebo vám táhne na šedesát

Neudržíte pravidelnost ve cvičení? Dejte cvičení řád a časovač
