Merino je jemná ovčí vlna, která se stala doslova hitem. Jde o čistě přírodní materiál s vynikajícími termoregulačními vlastnostmi. Pochází z plemene ovce domácí zvané Merino, rozšířeného ze severní Afriky do dalších zemí světa. Vlna Merino je oblíbená mezi výrobci kvalitního a hřejivého outdoorového a volnočasového oblečení.
Vlna merino je skutečně unikátní svými termoregulačními vlastnostmi. Díky speciální struktuře vláken dokáže dobře zadržovat vzduch, čímž se stává dokonalou tepelnou izolací. Používá se i jako příměs do dalších materiálů na výrobu bund, rukavic, ponožek apod. V létě dokáže díky prodyšnosti mírně ochladit, v zimě zase umí držet námi vyprodukované teplo přímo u těla.
Merino vlna – proč je tak oblíbená?
Merino vlna má celou řadu výhod. V dnešní době jsou častěji vyhledávány především materiály přírodního původu než materiály syntetické. Výše zmíněné termoregulační vlastnosti jsou dalším plusem, spolu se snadnou údržbou. Je také hypoalergenní a přirozeně antibakteriální, má vysokou schopnost pohlcovat pachy a její izolační vlastnosti přetrvávají i v případě zvlhnutí. K nevýhodám merino vlny patří snad jen její vyšší cena, jak už to u přírodních a kvalitních materiálů bývá. Merino vlna má také přirozeně kratší životnost než například některé syntetické materiály. Ani tyto však nejsou nezničitelné.
Merino – neškrábe, nekouše, nezapáchá
Jemnost vláken merino vlny je menší než 18 mikronů, což způsobuje, že neškrábe ani nekouše a je nanejvýš příjemná i na holém těle. Je ovšem pravda, že i sebejemnější vlna může být citlivějším osobám nepříjemná, i když to u merino vlny rozhodně není častý jev. Obávaná kousavost vlny pak závisí na průměru použitých vláken. U běžného vlněného oblečení je to kolem 27 až 50 mikronů, tato vlákna jsou relativně tvrdá a málo elastická, dráždí kůži a vyvolávají pocit svědění. Velkou předností merino vlny je také zmíněná vysoká schopnost pohlcovat pachy a antibakteriální působení, což jednoduše znamená, že ani při delším nošení vlna nepáchne jako běžná syntetika.
Je merino vhodná i pro děti?
Merino vlna je vhodná i pro děti, protože pokožku nijak nedráždí, je jemná a příjemná na dotek. Díky speciálnímu složení se v ní nedrží prach, mikrobi ani roztoči. Oblečení z merino vlny je tak bezpečné i pro děti trpící astmatem, atopickým ekzémem či alergiemi. Oblečení je vhodné pro sport, turistiku i běžné nošení. Merino komplet funkčního oblečení se tak hodí pro batole i pro předškoláka, můžete je využít v zimě jako vrstvu spodního oblečení a v létě třeba zase jako pyžamo.
Jak prát vlnu merino?
Merino můžete prát v pračce na program “vlna”, je však třeba předem vyzkoušet či zkontrolovat, že tento program nestřídá teploty. Velké opatrnosti je třeba dbát při ždímání, při praní v ruce je třeba vodu šetrně vymačkat, třeba do ručníku, rozhodně neždímat pomocí kroucení. Sušit je vhodné v rozložené poloze, například položené na osušce. Vlnu nikdy nesušte položením na horký radiátor, ani pověšením na ramínko, mokrá vlna je těžká a mohla by se vyvěsit.
Zdroj: caramilla.cz, zkusmerino.cz
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat

Co udělá digitální detox? Jak se změní vaše mysl i tělo, když odložíte telefon
Dnes si už téměř nedokážeme představit den bez chytrého telefonu, počítače nebo jiných zařízení. Neustálé kontrolování zpráv, sledování sociálních sítí a přísun informací se staly běžnou součástí našeho...
Čtěte dál
Konec starého a začátek nového – na co se připravit v roce 2025?

Cestovní horečka není výmluva, ale opravdový projev těla. Jak s ní bojovat po psychické stránce?

Kosmetické trendy: nontoxic, technologie a šetrnost

Ranní rituály pro radostnější vstávání – proč nám světlo ráno dělá dobře?

Káva v kapslích: pohodlí za cenu zátěže pro životní prostředí

Co vám pomůže stokrát více než krémy na vrásky? No přece obličejová jóga

Přežili jste Valentýna bez kupovaných kytek? Pak jste pomohli přírodě

Význam barev – jak na nás barvy působí a proč?

Jak si vytvořit zdravý návyk na pohyb a sportovní aktivity?

Pole dance – sport, který dostane do formy každý sval v ženském těle

Dnes se slaví Světový den dárců krve. Pojďte darovat!
