Vyvážený příjem vitamínů, minerálů, antioxidantů a omega-3 a omega-6 mastných kyselin je podstatný pro optimální fungování našeho organismu, zpracování jednotlivých živin, funkci našeho imunitního systému a urychlení regenerace. Lidé, kteří chtějí zvýšit příjem vitamínů a minerálů nejčastěji sáhnou po multivitamínu. Jak si ale vybrat ten vhodný a kterých vlastností si u něho všímat?
Je doporučená denní dávka dostačující?
Pro začátek začněme tím, co to je doporučená denní dávka (DDD). Tento pojem označuje množství živin (např. vitamínů a minerálů), které by měla přijmout zdravá osoba pro pokrytí denní potřeby. Jde o doporučené množství, bez ohledu na věk, pohlaví, hmotnost a individuální potřeby dané osoby (sportovec, kuřák, zdravotní problémy atd.). DDD se často liší i dle jednotlivých zemí. V případě prevence a léčby různých onemocnění se pak nasazují dávky více než desetinásobné oproti DDD. Příkladem může být suplementace vitamínem D3 v případě jeho deficitní hladiny, kdy je nutné doplňovat kolem 3000– 5000 IU (mezinárodních jednotek), ačkoliv DDD je 200 IU. Nedostatkem vitamínu D3 trpí velká část populace, dle některých odhadů jde celosvětově o více než 50 %. Mnoho studií ukázalo souvislost mezi nedostatkem vitamínu D a rakovinou, kardiovaskulárními chorobami, cukrovkou, autoimunitními chorobami ad. Proto opravdu není od věci se vhodným příjmem vitamínů a minerálů trochu více zajímat.
Není hořčík, jako hořčík
Pokud vás trápí únava, nebo křeče, možná vás napadne koupit si hořčík. Pravděpodobně tušíte správně, že (nejen) s hořčíkem to nebude tak snadné a existují různé druhy. Forma hořčíku zvaná magnesium oxide (oxid hořečnatý) je bohužel nejrozšířenější. Je velmi levný a špatně vstřebatelný. Výrobce často uvádí obsah vitamínů a minerálů, ale informaci o jejich formě často velmi šikovně schovává.
Chcete být ve formě? Zvolte vhodnou formu minerálů!
Jaké si tedy koupit multivitamíny a multiminerály? Základní problém představuje především forma minerálů obsažených v daném výrobku. U vitamínů tento problém většinou není. Již jsem zmiňoval oxidy, které jsou na trhu nejrozšířenější. Naštěstí existují produkty, které nám umožní doplnit současně (poměrně) dostatečné množství jak vitamínů, tak minerálů ve vhodně formě a dostatečném množství. Obecně jsou nazývány jako multivitamíny. Obsažené minerály mají díky tzv. chelátovým vazbám vyšší vstřebatelnost.
Čím více, tím lépe?
Dejte si pozor na multivitamín, který se má brát pouze jednou denně. Ani vysoký počet jednotlivých složek není žádoucí, respektive nemá zásadní vypovídací hodnotu o kvalitě produktu. Potřebné množství látek lze stěží „nacpat“ do jedné tablety. Čím více jednotlivých složek obsahuje, tím logicky v nižších dávkách. Výhodnější pro tělo je přijímat vitamíny a minerály ve dvou dávkách, tedy ráno a večer. Ani ty nejlepší multivitamíny na trhu nezajistí dostatečné množství všech živin, ale jsou vhodnou alternativou k „tradičním“ přípravkům z lékárny. Někdy je nutné některé minerály dokoupit zvlášť, tím pak zajistíte jejich dostatečný příjem.
Co by měl multivitamín obsahovat?
Pokud pomineme formu a dostatečné množství, tak jde o následující složky: Vitamín A, D (D3), E, K (K2). Jde o vitamíny rozpustné v tucích, proto je konzumujte spolu s jídlem bohatým na tuky (mnemotechnická pomůcka: zADEK). Proto je ideální konzumovat je např. spolu s rybím olejem (omega-3). Dále B-komplex (B1, B2, B3, B5, B6, B9, B12), zinek, hořčík, selen a vitamín C. Nejde o kompletní výčet, ale spíše z mého pohledu o zásadní složky.
Zdroj:
- Autor (e-book Fitness „lajfstajl“)
- Vitamin D Deficiency: www.ncbi.nlm.nih.gov
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat
Objevte tajemství dračí krve, je to silný antioxidant a prospěje pleti
Název zní velmi pohádkově, ale nebojte, nemusíte se bát čarodějnic ani toho, že budete muset před použitím zachraňovat princeznu. Všestranná pryskyřice je totiž jednou ze stálic přírodních lékárniček....
Čtěte dál