Pravděpodobně není na světě moc lidí, kteří by alespoň krátkodobě nedrželi nějakou formu diety. Různých diet je bezpočet, v posledních letech se hodně hovoří o ketodietě, která je často zaměňována s low-carb stravováním (nízkosacharidová dieta). Čím se tyto diety liší a má cenu je zkoušet?
Existují dvě základní skupiny „hubnoucích“ lidí: Jedna skupina chce zhubnout rychle, ta druhá si chce dlouhodobě udržet hmotnost a odpovídající postavu. Zkuste hádat, která z nich je větší, a která má v dlouhodobém horizontu lepší výsledky. Dieta je v tomto případě pouhý nástroj k dosažení cíle. Dobře nastavená dieta funguje, bez ohledu na její typ. Ideální je mít dobrou postavu dlouhodobě, nikoliv pouze před dovolenou. Proto se dobré nastavení rovná tomu, že je dieta dlouhodobě udržitelná. V opačném případě se díky „jojo efektu“ bude vaše hmotnost pohybovat jako na horské dráze. Po tomto krátkém úvodu se můžeme vrhnout na ketodietu a povíme si také, čím se liší od low-carb diety.
Keto dieta je postavena na příjmu velkého množství tuků, středním množství bílkovin a nízkém podílu sacharidů. Díky ketodietě se naše tělo dostane do stavu ketózy a začne produkovat ketolátky, které slouží místo glukózy jako palivo. Glukóza je primární zdroj energie získaný skrze konzumaci sacharidů, v případě jejich nedostatku přichází na řadu ketolátky tvořené z tuků. Přibližné rozdělení makroživin je následující: tuky tvoří 70 % kalorického příjmu, bílkoviny 20 % a sacharidy 10 %.
Ketodieta se pojí s celou řadou zdravotních benefitů: vyšší spalování tuků než v případě diety postavené na nízké konzumaci tuků. Snižuje tělesnou zánětlivost, má pozitivní vliv na zdraví našeho mozku a kardiovaskulárního systému. Používá se pro léčbu epilepsie a diabetu 2. typu.
Nízkosacharidové stravování (low-carb) se vyznačuje středním příjmem tuků a vysokým příjmem bílkovin. Příjem sacharidů je vyšší než v případě ketodiety, ale výrazně nižší než v případě „běžné“ stravy. Tuky tvoří kolem 45 % kalorického příjmu, bílkoviny 30 % a sacharidy by neměly přesáhnout 25 %.
Obě dvě tyto diety mají svá úskalí, případně se při nich lidé dopouštějí různých chyb:
1. Ačkoliv díky vysokému příjmu tuků zvyšují pocit sytosti, tak obecně nejsou úplné ideální pro sportovní výkon (silový trénink, snaha nabírat svaly) a tréninky o vysoké intenzitě. Je však třeba říci, že existují i sportovci, kteří při nich fungují dlouhodobě s dobrými výsledky. Je to dáno rozdílným tělesným složením, metabolismem a také zkušenostmi.
2. Častou chybou je omezení sacharidů ze dne na den. Extrémní výkyvy nejsou pro tělo dobré a nejsou ani udržitelné. Část lidí má panický strach z nedostatku sacharidů. Je však třeba také říci, že závislost na sacharidech skutečně existuje a je těžké ji překonat.
3. Lidé si často sami neumí správně nastavit jídelníček a poměr jednotlivých makroživin (tuky, sacharidy a bílkoviny). Při snížení příjmu sacharidů je třeba navýšit příjem vhodných zdrojů tuků, případně bílkovin, V opačném případě mají lidé nedostatek energie. Nadbytek nezdravých tuků představuje též zdravotní riziko. Pokud při ketodietě přijímáte nadbytek bílkovin, tělo je začne používat jako zdroj energie, namísto tuků.
4. Především ketodieta není vhodná pro osoby s cukrovkou 1. typu, v těhotenství a při kojení. Při orgánových poruchách (játra, ledviny ad.) a při chronickém nedostatku svalové, případně tukové tkáně.
5. Ketodieta je dost často také marketingový hit, který se pojí s konzumací instantních produktů, který nikdy plně nenahradí běžnou stravu.
Nyní již znáte pro a proti v případě low-carb i ketodiety. Jde o stravovací styly, které při správném nastavení vedou ke snížení hmotnosti. Vhodné nastavení jednotlivých makroživin představuje v případě ketodiety problém především pro začátečníky. Obecně bych doporučoval vyvážený jídelníček, nicméně v případě hubnutí se vždy dá nejvíce ubrat právě na sacharidech. Je na vašem uvážení, pro kterou z diet se rozhodnete. Nezapomínejte však, že všechny diety fungují na stejném principu: díky sníženému kalorickému příjmu se dostanete do kalorického deficitu.
Zdroje:
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat
Spalovače tuků: opravdu pomohou ke štíhlejší postavě, nebo jsou to jen vyhozené peníze?
Spalovače tuků, stálice regálů v obchodech s doplňky stravy, často přitahují pozornost sportovců a těch, kdo chtějí snížit svou tělesnou hmotnost. Přestože nabízí potenciální výhody, je důležité lépe porozumět...
Čtěte dál